Print Friendly, PDF & Email

در شماره 33 نبض بازار می خوانید:

نبض واردات خودرو  چطور گرفته می شود

واردات خودرو از سال قبل با بسته شدن سامانه ثبت سفارش وارد فاز جدیدی شد. در ابتدا با کم شدن عرضه موجی از استقبال برای خرید خودروهای لوکس به وجود آمد تا اینکه این سیل تقاضا منجر به افزایش چند برابری قیمت این محصولات شد. با بالا گرفتن تب خرید و فروش خودروهای وارداتی حتی آنهایی که سر رشته ای از این کار نداشتند وقتی با تنور داغ و سود خوب روبرو شدند با فراهم کردن اندک سرمایه ای طعم سود برندهای لاکچری را چشیدند. با همین اندک خرید و فروشها بازار از هیجان افتاد و دیگر خودرویی وجود نداشت که خریدار گازش را بگیرد. شاهد از غیب رسید و خبر آمد خودروی خارجی در راه است آنهم درست در زمانیکه سامانه ی ثبت سفارش بسته بود. بهانه های مختلف برای عرضه ی این خودروها آورده شد تا اینکه بالاخره شاهد موج جدید عرضه ی برندهای معروف در چند نمایندگی بودیم.

تا اینجای کار دو سؤال مطرح می شود: اولا چرا سامانه ثبت سفارش بسته شد؟ دوما چطور در زمان بسته بودن سامانه خودرو وارد کشور شد؟

آسان موتور، پرشیا خودرو، ایرتویا، اطلس خودرو، پاکرو سبز قشم و افراموتور نمایندگیهایی بودند که با یک لابی جالب و البته ساده با چند اپراتور وزارت صنعت اقدام به این تخلف زنجیره ای کردند. البته در این میان نام چند نمایندگی دیگر به چشم می خورد که البته می توان گفت با همدستی همین چند نمایندگی جرأت تین جشارت را پیدا کرده اند.

هک شدن سایت تا خودروهای از پیش ثبت نام شده توضیحاتی بودند که توسط وزارت صنعت مطرح شد و آنقدر دستور حسن روحانی را عقب انداختند تا بیات شود و شاید برخی از افراد پاکسازی شوند.

سود حاصل از فروش برخی از این خودروها به نیم میلیارد می رسد و حتما می شود برای دور زدن قانون با این پولها برنامه مدون داشت. تعداد خودروهای وارداتی هم داستان خودش را دارد از 6400 تا 19000 خودروی غیر مجاز که رقم دقیق آن هنوز مشخص نیست. اما بشنوید و بخوانید که رشوه ی اخذ شده از قضا کاملا مشخص است. نزدیک به 64000000000 میلیار تومن رشوه برای واردات خودرو که احتمالا در مقایسه با سود صاحبان واردات غیر مجاز خودرو مبلغ زیادی نیست.

شماره 33 نبض بازار واردات خودرو را هدف گرفته و از زوایای مختلف به آن پرداخته تا برخی از مسائل رمزگشایی شود و پاسخگوها پاسخ دهند.