کاسه هر روز و آش امروز بورس در پایان هفته/ریزش عجیب و ممتد ۸۰۰۰ واحدی

در شروع معاملات آخرین روز هفته، شاهد فشار فروش کمتری به نسبت روز گذشته بودیم و در اکثر نماد‌ها در محدوده بالاتر ازکف قیمت روزانه آغاز به کار کردند.بر اساس نوسان قیمت‌های جهانی فلزات و نفت، باید دید آیا این نوسان قیمت بر بورس تاثیر می‌گذارد؟چرا بورس به این روز افتاد؟با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید.
کد خبر : 116107
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۵
کاسه هر روز و آش امروز بورس در پایان هفته/ریزش عجیب و ممتد ۸۰۰۰ واحدی

به گزارش نبض بازار ،امروز چهارشنبه  ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۹،در آخرین روز کاری هفته بازار بورس اوراق بهادار تهران،شروع معاملات امروز بازار سهام در حالی رقم خورد که با روند صعودی شاخص هم‌وزن همراه بود، اما در ادامه روند معاملات شاخص هم‌وزن نیز روندی نزولی گرفت.در بازار بورس امروز روند منفی و فشار عرضه مجدد در بازار سرمایه  حاکم بود.

 

شاخص کل بازار با آغاز معاملات آخرین روز کاری هفته،مجدد قرمز شد و با رشد منفی ۸ هزار واحدی شاخص کل همراه بود.در پایان بازار و با ریزش مجدد روند شاخص کل در نهایت با رشد منفی ۸ هزار و ۳۰۱ واحدی (۰.۷-درصد) نسبت به روز سه شنبه،در ارتفاع  ۱ میلیون و ۱۷۷ هزار و ۹۷۵ واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با رشد ۴ واحدی (۰.۰۳درصد) نسبت به روز سه شنبه در ارتفاع ۱۶ هزار و ۹۸۴ واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با ریزش ۳۷۹ واحدی (۰.۰۹-درصد) به ارتفاع ۴۳۱ هزار و ۲۵۳ واحد قرار گرفت.

 

«خودرو و ساخت قطعات» کم اقبال‌ترین صنعت امروز با خالص سفارش فروش بیش از ۴۵۵میلیارد تومان است و پس از آن گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی» قرار دارد.آخرین قیمت ۵۲نماد حداقل یک درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۴۳۲نماد با کاهش بیش از یک درصدی قیمت همراه بوده‌اند.ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به هزار میلیارد تومان رسید. حقیقی‌ها  رقمی در حدود ۷۵میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.

 

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

در پایان بازار امروز چهارشنبه ۱۳ اسفندماه ۷ نماد فملی(۱۲۰۰ واحد)،فارس(۱۱۴۸ واحد)،شستا (۷۰۰ واحد)، فولاد (۴۱۸ واحد)،شپنا (۳۹۹ واحد)،تاپیکو (۳۸۷ واحد ) و خودرو با (۳۰۱ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

نماد های تاثیر گذار در فرابورس

 

در پایان بازار امروز چهارشنبه ۱۳ اسفندماه ۴ نماد آریا(۲۶ واحد)،بگیلان (۵ واحد)،زاگرس(۵ واحد) و نماد کزغال(۵ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و ۳ نماد بپاس (۲۲ واحد)، ذوب (۶ واحد) و شگویا با (۴ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص فرا بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

بیشترین ارزش معامله

نمادهای اپال،دارایکم،برکت،کمند،امین یکم،پالایش و فملی به ترتیب بیشترین ارزش معامله در بازار امروز را داشته اند.

بیشترین حجم معامله

نمادهای اپال،وتجارت،کمند،امین یکم،امین یکم ۲،کمند۲و فملی به ترتیب بیشترین حجم معاملات در بازار امروز را داشته اند.

نماد های پر تراکنش

در بازار امروز نماد های برکت،شستا،بوعلی،ثامید،آبادا،فملی و وتجارت به ترتیب نماد های پر تراکنش در معاملات امروز بورس بودند.

برترین گروه های صنعت

گروه های کانه فلزی،فلزات اساسی،بانکها،مواد دارویی،سیمان،شیمیایی و چندرشته ای ص به ترتیب جزو گروه های برتر امروز صنعت بودند.

بیشترین افزایش قیمت

نمادهای نمرینو،سصوفی،شلعاب،وپست،ساروم،خاهن و برکت به ترتیب بیشترین افزایش قیمت در بازار معاملات امروز را دارا بودند.

بیشترین کاهش قیمت

نماد های تکشا،دتماد،سدور،شکرین،وتجارت،اخابر و فملی به ترتیب بیشترین کاهش قیمت در بازار امروز را داشته اند.

برترین تقاضا

نماد های پارند،سپاس،شسپا،برکت،امین،کمند و وپست به ترتیب برترین نماد های پرتقاضا در بازار امروز بوده اند.

برترین عرضه

نماد های خساپا،پتایر،خگستر،خبهمن،حکشتی،شپنا و وپارس به ترتیب جزو بیشترین عرضه های بازار امروز بوده اند.

 

چرا بورس به این وضع افتاد؟

 

اگرچه سیگنال‌های مثبتی در رابطه با تزریق پول به بازار سهام به گوش می‌رسد اما بورس واکنش مثبتی نشان نداد و بورس امروز دوباره با فشار عرضه همراه شد. اما بورس برای بازگشت روند صعودی به چه چیزی نیاز دارد؟بازار سهام با روندی نزولی همراه شده و حجم و ارزش معاملات نیز به شدت کاهش پیدا کرده است، کارشناشان عقیده دارند شرایط بورس در حال حاضر به شرایط بورس در سال ۹۳ شباهت دارد. اما بورس چرا به این روز افتاد؟تا زمانی که تصمیمات شبانه برای بازار سهام گرفته می‌شود شرایط از این بهتر نخواهد شد، بازار سهام بازاری آزاد است و هر کس می‌تواند هر زمانی خرید کند یا سهامش را بفروشد.

 

در سال‌های ۹۳ و ۹۴ که بازار ریخت نیز شرایط مشابه الان بود و حجم و ارزش معاملات نیز بسیار پایین آمد. در حال حاضر بخشی از پول موجود در بازار سهام از سمت حقیقی‌ها و حقوقی‌ها به دلیل عدم اعتماد خارج شده و بخشی از سرمایه مردم نیز قفل در صف‌های فروش است.سودسازی شرکت‌ها، افزایش نرخ دلار، افزایش نرخ قیمت‌های جهانی و کاهش نرخ بهره متغییرهایی است که می‌تواند بر بازاز سهام تاثیرگذار باشد.دو تا از منابع مهم درآمدی دولت از بازار سرمایه دریافت مالیات و فروش اوراق بدهی است. دریافت مالیات از معاملات اوراق بهادار که هر چه بازار سرمایه پر رونق‌تر و جذاب‌تر باشد، ارزش معاملات بالاتر برود این مالیات بیشتر خواهد بود. هر چه بازار ضعیف‌تر باشد، فروش اوراق راحت‌تر خواهد بود.

 

خبر خوش درباره جبران ضرر بورس بازان

 

به گزارش نبض بازار،با پیشنهاد شورای عالی بورس سهامدارانی که از امروز ارزش پورتفوی آنها ۱۰ میلیون تومان یا کمتر است و امسال وارد بورس شده‌اند، حداقل بازدهی ۲۵ درصدی آنها تضمین و چنانچه بازدهی کمتر از این میزان باشد، جبران و مابه التفاوت آن به سهامداران پرداخت خواهد شد.سخنگوی شورای عالی بورس شب گذشته و در جریان برگزاری دویست و ششمین جلسه این شورای یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این جلسه را تصویب پیشنهادی عنوان کرد که حاصل ارزیابی و پیشنهاد سازمان بورس در قالب فعالیت صندوق توسعه بازار است.

 

سیگنال‌های جهانی موثر بر بورس و تاثیر نوسان قیمت طلا و نفت بر بازار چیست؟

قیمت برخی از فلزات و نفت جهانی با افزایش روبه‌رو بوده است و احتمال دارد بر روند معاملات بازار تاثیرگذار باشد.«انگار بورس تعطیل است!»تقاضا در بازار سهام به شدت کاهش یافته و حجم و ارزش معاملات نیز بسیار پایین است، معاملات امروز نیز با روندی نزولی همراه شده است. اما چرا بورس به این روز افتاد؟به گزارش نبض بازار، کاهش دامنه نوسان منفی سهم‌ها باعث شد تا جلوی ریزش زیاد شاخص کل گرفته شود اما نقدشوندگی بازار سهام را به شدت کاهش داد و بازار در صف‌های فروش قفل شد. اما بعد از هفته‌ها نزول دیروز بازار سهام به واسطه اخباری در رابطه با تزریق پول به بازار سهام تغییر روند داد و مثبت شد اما شروع معاملات امروز با روندی نزولی همراه شد و معاملات به شدت کاهش یافته و تحرکات بازار بسیار کم شده است.

انتهای پیام.


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.