پلیس خوب، پلیس بد ربیعی و شریعتمداری/بازهم داستان تکراری فراموشی کارگران

یک ماه پیش بود که در گزارشی به بررسی سرانجام افزایش حقوق کارگران پرداختیم تاآنکه سه روز پس از آن گزارش در جلسه اعضای شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران در سال 99 به تصویب رسید

کد خبر : 57565
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 - 8:08
پلیس خوب، پلیس بد ربیعی و شریعتمداری/بازهم داستان تکراری فراموشی کارگران

به گزارش نبض بازار، یک ماه پیش بود که در گزارشی به بررسی سرانجام افزایش حقوق کارگران پرداختیم تاآنکه سه روز پس از آن گزارش در جلسه اعضای شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران در سال 99 به تصویب رسید اما از آنجا که نمایندگان کارگران حاضر به امضای این مصوبه نشدند و میزان افزایش نیز به قدری نبود که بتواند پاسخگوی نیازهای معیشتی کارگران باشد با انتقادات بسیاری روبه رو شد و دولت مجبور به آن گشت تا در این مصوبه تجدید نظر کند.

سخنگوی خوب دولت

اما این تمام ماجرا نبود، بعد از آنکه علی ربیعی در پاسخ به تسنیم ابراز امیدواری کرد دولت بتواند تجدید نظری در یکی از پارمترهای حقوق کارگران(حق مسکن که در سال 99 هیچ افزایشی نسبت به سال ماقبل خود نداشت) داشته باشد امیدها برای این میزان افزایش زنده شد.

پلیس بد دولت

اما بیست روز پس از این اظهارات ، همزمان با آنکه فضای رسانه ای برای افزایش حقوق کارگران فروکش کرد، شریعتمداری در روز کارگر عیدی خود به کارگران را با گفتن واقعیتی تلخ، پرداخت کرد.

وی گفت: برای تعیین دستمزد کارگری ارقام «مطلوب»، شدنی نیست؛ بنابراین، مذاکرات طولانی کارگران، کارفرمایان و دولت برای رسیدن به عدد «معقول» ادامه یافت.

وی این امر ناممکن را در حالی بیان کرد که که در همین جلسه بیان داشت: امسال با همکاری و مشارکت کارگران و کارفرمایان، رقم حداقل سبد معیشت مورد بررسی قرار گرفت و به رقم ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیدیم، این درحالی است که سال قبل این عدد ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود. من به عنوان وزیر کار وقتی می‌توانم بگویم وقتی از وضعیت راضی هستم که حداقل مزد هم ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان باشد تا آنان در تامین معاش مشکل جدی نداشته باشند، در غیر این صورت، ما احساس رضایت نخواهیم داشت.

یعنی با علم به آنکه این میزان حقوق از حداقل حقوق معیشتی جامعه بسیار پایینتر است بیان کرد که رضایتی نداریم اما چاره ای هم جز این نداشتیم.

اما بحث عدم کفاف حقوق تنها مشکل جامعه کارگری نیست چرا که طبق آخرین آمار کارگران کشور حدود 90 درصد از کارگران قرارداد موقت دارند و فاقد امنیت شغلی هستند .

با این وجود به نظر می‌رسد دولت به جای آنکه از یک طرف با وعده های خود امید واهی به دل کارگران روانه کند و از طرف دیگر زیر این وعده خود بزند، صادق باشد و از محل سرمایه این کارگرها (سهام شستا) که این روزها فروش رفته و توانسته پول خوبی را نصیب دولت کند فکری برای حل مشکلات جامعه کارگران کند.

انتهای پیام/

 

برچسب ها :حقوق ، کارگران

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.