چراغ بورس همچنان قرمز،مردم نه اعتماد دارند و نه پول!ریزش ۳۰۰۰ واحدی شاخص

بازار امروز بورس را هم کسل‌کننده و خسته‌آور به پایان رساند.بورس امروز هم در کف قیمت روزانه با صفوف فروش در عمده نماد‌های بزرگ و کوچک آغاز به کار کرد و شاهد افت تقاضا در کلیت بازار بودیم.زجرکش بورس یا شوک درمانی؟۹ هزار میلیارد تومان هم بورس را مثبت نکرد؟با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید.
کد خبر : 115623
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
چراغ بورس همچنان قرمز،مردم نه اعتماد دارند و نه پول!ریزش ۳۰۰۰ واحدی شاخص

به گزارش نبض بازار ،امروز دوشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۹،در سومین روز کاری هفته بازار بورس اوراق بهادار تهران،همانند روزها و هفته های گذشته شاهد ریزش متوالی در بازار بودیم.معاملات امروز بازار سهام با روند نزولی نمادهای شاخص‌ساز همراه بود و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی معاملات بیش از ۲/۵ هزار واحد افت کرد.بازار سرمایه همچنان با حجم بالای عرضه در نمادهای شاخص‌ساز روبه‌رو شد و در نهایت سقف ۱میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی را از دست داد.

 

 

شاخص کل بازار با آغاز معاملات سومین روز کاری هفته،همانند هفته قبل با ریزش ممتد و رشد منفی ۳ هزار واحدی شاخص کل همراه بود.در پایان بازار و با نزولی شدن روند شاخص کل در نهایت با ریزش ۳ هزار و ۹۴۴ واحدی  (۰.۳۳-درصد) نسبت به روز یکشنبه،در ارتفاع  ۱ میلیون و ۱۸۱ هزار و ۶۵۹ واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با رشد اندک ۵ واحدی (۰.۰۳درصد) نسبت به روز یکشنبه در ارتفاع ۱۶ هزار و ۹۲۵ واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۹۷۴  واحدی (۰.۲۳-درصد) به ارتفاع ۴۳۱ هزار و ۴۱۶ واحد قرار گرفت.

 

آخرین قیمت ۴۶نماد حداقل یک درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۴۵۸نماد با کاهش بیش از یک درصدی قیمت همراه بوده‌اند.ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به هزار و ۴۱۵میلیارد تومان رسید. حقیقی‌ها در حدود ۲۴۵میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

در پایان روز کاری امروز ۴ نماد فولاد (۸۳۶ واحد)،فخوز (۶۲۵ واحد)،اپال (۴۱۵ واحد) و کاوه (۳۸۶ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و ۳ نماد فملی (۱۰۵۰ واحد)،شستا (۷۰۰ واحد) و وغدیر با (۳۷۸ واحد) بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

نماد های تاثیر گذار در فرابورس

 

در پایان روز کاری امروز ۵ نماد آریا(۱۰ واحد)،زاگرس (۶ واحد)،شغدیر(۴ واحد)،کرمان(۲ واحد) و ارفع (۲ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و ۲ نماد ذوب (۷ واحد) و ومهان با (۳ واحد)به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص فرا بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

بیشترین ارزش معامله

نمادهای پالایش،دارایکم،فملی،شپنا،شستا،اپال و کمند به ترتیب ارزش معامله در بازار امروز را داشته اند.

بیشترین حجم معامله

نمادهای وتجارت،وبملت،فملی،شپنا،کمند،وبصادر و اپال به ترتیب بیشترین حجم معاملات در بازار امروز را داشته اند.

نماد های پر تراکنش

در بازار امروز نماد های شستا،شپنا،فملی،بوعلی،فولاد،شبندر و وتجارت به ترتیب نماد های پر تراکنش در معاملات بورس بودند.

برترین گروه های صنعت

گروه های فلزات اساسی،فراورده نفتی،بانکها،چند رشته ای ص،کانه فلزی،شیمیایی و سیمان به ترتیب جزو گروه های برتر صنعت بودند.

بیشترین افزایش قیمت

نمادهای کاوه،وتوسم،سغرب،فخوز،فولاژ،سصوفی و ثامان به ترتیب بیشترین افزایش قیمت در بازار معاملات امروز را دارا بودند.

بیشترین کاهش قیمت

نماد های برکت،غبشهر،والبر،خودرو،ما،رمپنا و ونفت به ترتیب بیشترین کاهش قیمت در بازار امروز را داشته اند.

برترین تقاضا

نماد های اپال،سپاس،سیتا،کمند،پارند،پارند و امین یکم به ترتیب برترین نماد های پرتقاضا در بازار امروز بوده اند.

برترین عرضه

نماد های برکت،شفارس،خساپا،خبهمن،خگستر،خودرو و کدما به ترتیب جزو بیشترین عرضه های بازار امروز بوده اند.

 

زجرکش بورس یا شوک‌درمانی؟

 

بورس تهران در حالی برای دهمین روز متوالی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد که یکی از رکودی‌ترین روزهای سال ۹۹ را نیز پشت سر گذاشت. در این روز ارزش معاملات خرد سهام در مجموع بورس و فرابورس حتی به ۲هزار میلیارد تومان نیز نرسید و تداوم خروج پول حقیقی برای یازدهمین روز متوالی ادامه داشت. ضمن آنکه صف‌های فروشی به ارزش ۶۶۰۰میلیارد تومان در انتظار خروج از گردونه معاملات سهام تشکیل شد. به‌نظر می‌رسد طولانی شدن روند اصلاحی بازار سهام بسیاری از بورس‌بازان را خسته کرده است. سهامدارانی که البته به موجب کاهش نقدشوندگی بازار حتی قادر به فروش سهام خود نیز نیستند. این روند فرسایشی که حدود ۷ ماه به درازا کشیده، حالا سیاست‌گذار بورسی را نیز بر سر دوراهی قرار داده است. یک مسیر اداره بازار سهام با شیوه فعلی یعنی دامنه نوسان نامتقارن بوده و راه دیگر شوک‌درمانی آن است. این شوک نیز به‌نظر می‌رسد چیزی جز حذف محدودیت قدیمی و خودساخته دامنه نوسان نمی‌تواند باشد.

۹ هزار میلیارد تومان هم بورس را مثبت نکرد؟

 

معاملات امروز بازار سهام با روند نزولی نمادهای شاخص‌ساز همراه بود و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی معاملات بیش از ۲/۵ هزار واحد افت کرد.هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، در جلسه دیشب افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام را تصویب کرد. از نگاه برخی، با این مصوبه ۹ هزار میلیارد تومان پول برای بورس تجهیز شده است. که این خبر می‌تواند شوک مثبتی برای بازار سهام باشد.اساس این مصوبه صندوق‌های بادرآمد ثابت باید ۳ درصد از درآمد خود را وارد بازار سهام کنند.در جریان معاملات امروز تحرکات مثبت در شاخص‌سازان دیده می‌شود اما به عقیده کارشناسان این تحرکات مثبت مقطعی است زیرا برای بازگشت تعادل به بورس باید حدود ۳۰ یا ۴۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز است.

 

پشت پرده ریزش بورس و ضرر مردم چیست؟

 

دبیر مجمع تشخیص با انتقاد از اقدامات دولت در ریزش بورس و ضرر مردم،گفت: ۲۰۰ نفر بیش از هزار میلیارد تومان پول وارد بازارسهام کردند و دولت هم شهریورماه ۷۰ هزار میلیارد تومان پول از بورس خارج کرد.محسن رضایی با انتقاد از اقدامات دولت در فراز و فرود شاخص بورس در برنامه هم اندیشی تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه اعلام کرد: به بورس نگاه کنید که دولت این ظرفیت را درست کرد. در چهار سال اول، دولت روحانی وعده کاهش نرخ تورم و تک رقمی داد. چرا که اگر پول را از دست کار آفرینان و مردم گرفته و به سمت بانک ها برده شود، پول در گردش کاهش و قیمت ها پایین می آید چون دیگر پولی وجود ندارد.

 

به گزارش نبض بازار،ایشان همچنین افزودند:بر این اساس، نرخ سود بانکی را ۵ درصد افزایش دادند. همان سال اول دوم دولت روحانی، قائم مقام بانک مرکزی اطلاعات می داد که نقدینگی ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد کرده ولی از آن طرف، کارآفرینان و مردم داد میزدند پولی در دست نیست. پس این نقدینگی کجا می رود؟ این مقام بانکی مدعی شد نقدینگی منجمد شده است. گفتم شما متخصص پول هستید که تنها کالایی است که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را زندانی کند.

انتهای پیام.


 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.