پیام محمد شریعتمداری وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت

دوازدهم آذرماه، روز جهانی معلولان، روز تجلی اراده‌های بزرگ را گرامی می‌داریم. چرا که این روز یادآور تعهدی است که در مسیر اجرای حداکثری قوانین و مقررات مرتبط با رفاه افراد دارای معلولیت بر عهده داریم.

کد خبر : 48315
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 آذر 1398 - 15:38
پیام محمد شریعتمداری وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت
به گزارش نبض بازار؛ سلام و درود بر همه آنانی که به رغم محدودیت‌های جسمی، با نیروی اراده و ایمان موانع را هوشمندانه پشت سر نهاده و می‌کوشند تا فردای بهتر را برای خود و جامعه ترسیم نمایند.افرادی که منبع تداوم امید هستند.  کسانی که نشان داده اند امید تنها یک احساس نیست، بلکه اساس اراده ی اجتماعی و به خودی خود یک کنش است. کسانی که زندگی و شیوه ی زیستن آنان بیش از اینها اراده ی شکست ناپذیرشان را به نمایش می گذارد و ، منبع بی پایانی برای امید اجتماعی است.
دوازدهم آذرماه، روز جهانی معلولان، روز تجلی اراده‌های بزرگ را گرامی می‌داریم. چرا که این روز یادآور تعهدی است که در مسیر اجرای حداکثری قوانین و مقررات مرتبط با رفاه افراد دارای معلولیت بر عهده داریم.
در دنیای کنونی ما رویکردهای حاکم به مسائل انسانی به نحو چشمگیری تحول یافته و انسان عصر امروز امکان مشارکت کامل در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در مسیری عاری از محدودیت‌ها و تبعیض‌ها جستجو می‌کند. در تدوین اهداف و چشم‌اندازهای توسعه هزاره سوم نیز آنچه در مدار توجه جامعه قرار دارد، نقش‌هایی است که آحاد جامعه، گروه‌ها و اقشار در پیشبرد و جهت‌دهی به تحولات ایفا می‌کنند و در سایه تعامل آن‌ها توسعه مبتنی بر خرد جمعی و مشارکت جوامع تحقق می‌یابد که گروه‌های دارای معلولیت نیز در بسیاری از این عرصه‌ها حرکت‌های مؤثر را شکل داده‌اند. در نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز که بر اصول عدالت محوری و برابری حقوق انسانها بنا گردیده، نگاه مسئولان امر همواره بر توزیع عادلانه امکانات و فرصت‌های اجتماعی معطوف بوده است که عزیزان معلول یکی از اقشار اصلی ذیحق در این عرصه هستند. در همین چارچوب  برطرف کردن موانع در دسترسی عادلانه و به خدمات بهداشتی، توسعه ی زیر ساخت های درمانی و آموزشی و مهارتی برای شما توان جویان عزیز، اصلی ترین گام از سوی مجموعه ی این وزارتخانه تلقی می گردد. چرا اصلی ترین گام، به این دلیل که با برطرف کردن این موانع، شما می توانید با منزلت و شأنی که حقش را دارید آنگونه که می خواهید اهداف و چشم اندازهای زندگی تان را طراحی و پیگیری نمایید. بر این اساس بوده است که  تخصیص کمک هزینه ارتقای کارایی فرد دارای معلولیت ، آموزش عالی رایگان افراد دارای معلولیت و  معافیت مالیاتی یکی از اولیای معلولان شدید و خیلی شدید در چارچوب قانون حمایت از حقوق معلولان در ماههای اخیر با پیگیری های وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی در هیات دولت به تصویب رسید.
سالی که در آن قرار داریم با رهنمودهای روشنگرانه مقام معظم رهبری به فرصتی برای حمایت از تولید و سرمایه‌های ملی تبدیل شده است. بی‌تردید تقویت زیرساخت‌های اشتغال، تولید و سرمایه ملی، جز با مشارکت کامل تمامی اقشار جامعه، امکان‌پذیر نخواهد شد. عزیزان معلول هم به عنوان قشر عظیمی از جامعه تاکنون اثبات نموده‌اند که با وجود محدودیت های جسمی، از توان مشارکت کامل در تمامی عرصه‌ها برخوردارند.
دسترسی عادلانه همه ی شهروندان به رفاه، بدون مبارزه با فساد امکان پذیر نیست. زیرایکی از آثار فساد، توزیع نامتناسب منابع در یک جامعه است،به همین مناسب در سازمان متولی امربهزیستی و در همه اجزای امور رفاهی و حمایتی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استقرار شفافیت بعنوان یک اقدام مهم و موثر در مبارزه با فساد به اجرا درآورده است.
حرف اخر آنکه در بستر اعتماد و حمایت های جامعه و ساختارهای مختلف دولت و نهادهای ذیربط از معلولان و همچنین  تعاملات سازنده توانخواهان با سایر آحاد جامعه و از مسیر یکپارچگی هر چه بیشتر جامعه معلولان و ایجاد تشکل های قوی ، جلوه‌های قادرسازی معلولان همچون برگ سبزی در دفتر پرافتخار نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد درخشید.
    محمد شریعتمداری  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  و
دبیر کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.