پارسیان به تحول جدی احتیاج دارد

عدم تسویه ی مطالبات از سال 94 مشتمل بر فروش املاک ، اسناد دریافتنی و ودایع از دیگر هدر رفت مالی است که می تواند در انتهای سال نقدینگی و توازن مالی را افزایش یا کاهش دهد. لازم به ذکر است سود حاصل از این معاملات 22075 میلیارد ریال برآورد گردیده است.

کد خبر : 12662
تاریخ انتشار : سه شنبه 21 اسفند 1397 - 20:43
پارسیان به تحول جدی احتیاج دارد

به گزارش نبض بازار ، تحلیل وضعیت بانکها براساس نوع جذب سرمایه و پایداری گردش مالی و نیز ثبات کفایت سرمایه صورت می گیرد. نظام بانکی در شرایط فعلی با توجه به اینکه بدهکار بزرگی به اسم دولت دارد از رسیدن به استانداردهای لازم بسیار فاصله داشته و انتظار اینکه در مدت کوتاهی این مسئله حل شود بسیار خوشبینانه است.

کفایت سرمایه بانک از محل مطالبات، آورده ی نقدی ، مطالبات حال شده ی سهامداران و سود انباشته تأمین می شود. بانک پارسیان اگرچه در حال حاضر در کنار بانکهایی مانند سینا ، خاورمیانه و کارآفرین به لحاظ کفایت سرمایه شرایط خوبی دارد اما اگر از محل مطالبات خود نتواند به میزان نقدینگی و سرمایه خود اضافه کند مانند سال قبل شاهد زیان خواهد بود.

بررسی تابلوی این بانک نشان می دهد در سه ماهه ی گذشته اقبال به سمت خرید سهام پارسیان بسیار کم بوده و اگر قرار باشد درباره ی ادامه ی وضعیت در بورس صحبت کنیم باید گفت با توجه به نوسان شدیدی که درباره ی خرید سهام این بانک وجود دارد باید به دنبال راههای دیگری برای گرم کردن بازار خرید و فروش سهام خود باشد. به عنوان مثال ارزش بازار این بانک که برابر با کل سهام بانک است در اسفند ماه امسال نسبت به سه ماه قبل یعنی آذر ماه کاهش 2 هزار میلیاردی را نشان می دهد همینطور ارزش هر سهم آن روند کاهشی را در پیش گرفته در کنار این مسئله اگرچه تعداد حجم و ارزش معاملات پارسیان افزایش را نشان می دهد اما در نتیجه ی کلی این افزایش تأثیرگذار نبوده زیرا ارزش کل سهام بانک روند ریزشی دارد.

طبق آخرین گزارشات مالی پارسیان دارائی ها و بدهی های ارزی خود را با استفاده از نرخ نیما تسعیر نموده در حالیکه هدف این است که تسعیر معاملات ارزی و عملیات خارجی به نحوی صورت گیرد که نتایج آن عموماً با آثار تغییرات نرخ ارز بر جریانهای وجوه نقد واحد تجاری و ارزش ویژه ی آن هماهنگی داشته باشد با استناد به این موضوع و براساس مقررات بانک مرکزی که صراحتاً اعلام می کند تسعیر اقلام پولی ارزی حسب مورد به نرخ های مبادله ای و سنا ضرورت دارد نشان می دهد بانک پارسیان از تفاوت و رویکرد مالی باید مابه التفاوت قابل ملاحظه ای را پرداخت کند.

عدم تسویه ی مطالبات از سال 94 مشتمل بر فروش املاک ، اسناد دریافتنی و ودایع از دیگر هدر رفت مالی است که می تواند در انتهای سال نقدینگی و توازن مالی را افزایش یا کاهش دهد. لازم به ذکر است سود حاصل از این معاملات 22075 میلیارد ریال برآورد گردیده است. در بسیاری از قراردادهای این بانک طبق اسناد موجود بررسی شده ضوابط و مقررات ابلاغی رعایت نشده و میزان سرمایه ای که ناشی از چنین قراردادهایی شناسایی شده حداقل 1651 میلیارد ریال است.

محاسبه ی ذخیره اختصاصی بابت مطالبات مشکوک الوصول حداقل به مبلغ 4644 میلیارد ریال است که نشان از ضرورت اصلاح طبقه بندی تسهیلات بانک دارد.

در اسناد دریافتنی بانک نیز شاهد مبلغ 753 میلیارد ریالی ذخیره عمومی مطالبات مشکوک الوصول هستبم که در حسابها منظور نشده است. با همه ی آنچه درباره ی وضعیت حسابرسی این بانک گفته شد به این نتیجه می رسیم که در صورت اصلاح حسابها حسابهای دریافتنی به مبلغ 2404 میلیون ریال و تسهیلات اعطایی به مبلغ 4644 میلیون ریال کاهش می یابد و زیان انباشته ی بانک نیز بر اساس پیش بینی 7048 میلیون ریال افزایش خواهد داشت.

آنچه که می تواند در حال حاضر برای بانک پارسیان راهگشا باشد پیگیری جدی مطالبات و ساز و کار حسابرسی جدیدی است که برای خروج حد معینی از سرمایه شرایطی را ایجاد کند تا مانع انباشت مطالبات دیر وصول یا مشکوک الوصول باشد. بعلاوه درباره ی وضعیت این بانک در بازار بورس نیز حتما می باید طرحههایی ارائه شود تا جذابیت خرید ایجاد کند به عنوان مثال می توان بخشی از سهام را به صورت پرتفوی ارائه داد تا شاهد زیان بیش از این نباشیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.