وضعیت تورم در همسایگان ایران به چه صورت است.

نرخ تورم در ارمنستان از ۰.۹ درصد در ماه آوریل به ۱.۲ درصد در ماه می افزایش یافته است که این نرخ،بیشترین نرخ تورم از ژوئیه سال گذشته تاکنون محسوب می‌شود. ارتباطات با تورم ۱.۶ درصدی، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، آب و برق با تورم ۱.۱و مواد غذایی و نوشیدنی با تورم یک درصدی قرار دارند.
کد خبر : 63231
تاریخ انتشار : جمعه 16 خرداد 1399 - 13:58
وضعیت تورم در همسایگان ایران به چه صورت است.

به گزارش نبض بازار،تا پایان ۱۲ ماه منتهی به می، نرخ تورم در ارمنستان از ۰.۹ درصد در ماه آوریل به ۱.۲ درصد در ماه می افزایش یافته است که این نرخ،بیشترین نرخ تورم از ژوئیه سال گذشته تاکنون محسوب می‌شود. ارتباطات با تورم ۱.۶ درصدی، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، آب و برق با تورم ۱.۱و مواد غذایی و نوشیدنی با تورم یک درصدی قرار دارند.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با منفی ۳.۷درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم این کشور در ماه می منفی ۰.۱ درصد اندازه گیری شده که یک درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است.  متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۹ معادل ۵۹۳.۶ درصد بوده که بالاترین تورم مربوط به ژوئن۱۹۹۴ با ۲۲هزار و ۸۸۷.۴۰ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵.۵۲ درصد بوده است.

با توجه به قرار گرفتن تورم ارمنستان در سطح زیر ۲ درصد، بانک مرکزی این کشور فعلاً برنامه‌ای برای تغییر در نرخ بهره خود ندارد و به گفته آرتور جوادیان، رئیس بانک مرکزی این کشور  سیاست‌های پولی فعلی حفظ خواهند شد.

از سوی دیگر نرخ تورم در گرجستان کاهشی بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به می، نرخ تورم در گرجستان از ۵.۹ درصد در ماه آوریل به ۶.۵  درصد در ماه می کاهش یافته است که این نرخ، کمترین نرخ تورم در سه ماه اخیر محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۴.۷ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با تورم ۸.۳ درصد  در رده بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به  حمل و نقل با تورم منفی ۴.۶ درصدی و تنباکو با تورم ۱.۵ درصدی در رده بعدی قرار دارد. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم گرجستان در ماه می ۰.۲ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۷ درصد کمتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.

متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۲ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۱۲ با منفی ۳.۳ درصد بوده است.

منبع:ایسنا

 

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.