واکنش بانکهای داخلی به شرایط تحریم و رکود جهانی

در حال حاضر هر روز کمتر از قبل می‌شنویم که کسی بگوید تحریم‌ بی‌اثر است. به عبارتی دیگر با مقایسه فضای اظهارنظر امروز با سال‌های قبل، باید گفت، کمتر جمله «تحریم‌ بی‌اثر است» از سوی بخش‌های مختلف حتی خود دولت شنیده می‌شود.

کد خبر : 50295
تاریخ انتشار : شنبه 12 بهمن 1398 - 19:53
واکنش بانکهای داخلی به شرایط تحریم و رکود جهانی

به گزارش نبض بازار ،  اخیر از سال‌های بسیار پر تنش و با نوسان بالا برای نظام بانکی و کل اقتصاد کشور بود. از یک‌سو پیامدهای رکود جهانی بر اقتصاد کشور نظیر افزایش قیمت طلا و اقبال عمومی به سمت بازار سکه و طلا در داخل کشور، نوساناتی را بر اقتصاد و نظام بانکی تحمیل کرد و از سوی دیگر تنگ‌تر شدن حلقه‌ تحریم‌ اقتصادی غرب و اعمال فشار بیشتر بر سیستم بانکی کشور، بانک‌ها را در شرایط دشواری قرار داد. بانک‌ها در این سال در صف مقدم اعمال تحریم‌ها بوده و بیشترین تلاش را برای خنثی کردن آثار تحریم‌ها بر اقتصاد کشور کردند. بعلاوه در سالهای گذشته ضعف نظارت و کنترل داخلی و ضعف‌های سیستمی نظام بانکی بیش از پیش مورد توجه سیاستمداران و ناظران بانکی و مقام‌های قضایی قرار گرفت و در شرایط سخت تحریم‌ها و اوضاع رکود جهانی، تنگ‌تر شدن حلقه‌های نظارتی نیز به مجموعه‌ فشارهای سیستم بانکی افزوده شده است.

در حال حاضر هر روز کمتر از قبل می‌شنویم که کسی بگوید تحریم‌ بی‌اثر است. به عبارتی دیگر با مقایسه فضای اظهارنظر امروز با سال‌های قبل، باید گفت، کمتر جمله «تحریم‌ بی‌اثر است» از سوی بخش‌های مختلف حتی خود دولت شنیده می‌شود. واقعیت آن است که شاید امروز کمتر بگویند اعمال تحریم‌ها بر اقتصاد ایران بی‌اثر بوده است اما می‌توان تعبیر کرد که تشدید تحریم‌ها اثری بیش از این بر ما نخواهد داشت. البته در این خصوص نیز نمی‌توان به راحتی قضاوت کرد، کما اینکه هم اکنون خود تحریم‌کننده‌های ایران نیز نسبت به تاثیر تشدید تحریم‌ها با یکدیگر هم عقیده نیستند.

اما باید توجه داشت که همین میزان از تحریم‌ها به واسطه تبعاتش در حوزه‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، نرخ ارز، سطح تعاملات تجاری و …، در یک دوره طولانی مدت و به مرور اقتصاد کشور را فرسوده می‌کند. یکی از ابزارهایی که در شرایط خاص سیاسی به ویژه در زمان تحریم، بیش از دیگر مواقع می‌تواند به کمک حفظ تعاملات اقتصادی بین‌المللی بیاید، دیپلماسی اقتصادی است. در چنین شرایطی که دست دولت برای بهره‌گیری از این ابزار محدود‌تر شده، می‌توان از بانک‌ها به عنوان بازوی مشاوره اقتصادی کشور، انتظار استفاده از این ابزار را داشت.

اما در همین شرایط که انتظارات از نظام بانکی و پولی کشور هر روز در حال بیشتر شدن است زیرا 80 درصد نقدینگی کشور را در اختیار دارند می توان از نمونه هایی نام برد که با همه ی شرایطی که امروز بر نظام اقتصادی کشور حاکم شده سعی در ایجاد زمینه های مناسب برای اشتغال و تولید داشته اند. نمونه ی این فعالیتها در سخت ترین دوره ی اقتصادی کشور در بانک گردشگری با همت و جدیت بسیار زیادی دنبال می شود. مشارکت این بانک در طرح فولاد بافت کرمان و سرزمین آیلند از جمله ی ایت اتفاقات است که موفق به کارآفرینی مستقیم و غیرمستقیم برای عده ی زیادی شده و در کنار این موضوعات بانک گردشگری با اعطای تسهیلات 187.660 میلیاردی به بخش خصوصی ظرفیتهای خود را برای توسعه ی این امر بیشتر نشان داده است. گردشگریها در هیمن شرایط 129 میلیارد و 296 میلیون ریال سود سهام پرداختنی داشتند تا حضور خود را در بازار سرمایه پر رنگ تر کنند. آنچه که در ابتدای گزارش به عنوان معضلات و چالشهای نظام بانکی کشور گفته شد به خوبی نشان از موانعی دارد که بانکهای مختلف کشور را در خود درگیر کرده اما این چیزی از اراده ی آنها برای ارائه ی خدمات کم نکرده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.