هرج و مرج در کشتیرانی موجب افزایش قیمت ها، و به تعویق افتادن تحویل دهی بار ها شده است

از آنجایی که ویروس کرونا موجب تغییر مسیر های سابق کشتیرانی شده و مسائلی در بندر های اروپایی به سایر فاکتور ها در تعویق بار در منطقه اضافه شده است، هزینه حمل و نقل مواد شیمیایی در کنار برخی مسیر ها به شدت افزایش یافته است.
کد خبر : 101886
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 آذر 1399 - 15:24
هرج و مرج در کشتیرانی موجب افزایش قیمت ها، و به تعویق افتادن تحویل دهی بار ها شده است

به گزارش نبض بازار؛از آنجایی که ویروس کرونا موجب تغییر مسیر های سابق کشتیرانی شده و مسائلی در بندر های اروپایی به سایر فاکتور ها در تعویق بار در منطقه اضافه شده است، هزینه حمل و نقل مواد شیمیایی در کنار برخی مسیر ها به شدت افزایش یافته است.

 

 

بهبود چندین بازار اصلی در آسیا از پاندمی کرونا همزمان با چالش موجود در غرب، موجب افزایش صادرات از منطقه آسیا به دیگر مناطق جهان شده است، در صورتی که محصولات کمتری به این منطقه وارد میشود.

 

 

تغییر در الگوی تقاضا موجب شده است تا کشتی ها خالی به آسیا بازگردند، زیرا تقاضا برای صادرات از این منطقه به طور قابل توجهی از تقاضا برای واردات پیشی گرفته است، که این امر موجب افزایش هزینه ها و طولانی تر شدن زمان تحویل سفارش ها میشود.

 

 

در پی موج اول قرنطینه، ظرفیت خطوط کشتیرانی به میزان قابل توجهی کاهش یافت، و تا کنون و بعد از بازگشت تقاضا، موفق به تقویت موثر آن نشده اند.

 

 

طبق گفته ترانگ ملور، تحلیلگر ارشد، و متخصص محصولات در گروه کشتیرانی کلارکسون: «در ژوئن شاهد آن بودیم که حدود 12 درصد از ظرفیت کشتیرانی جهانی تعطیل شد. به دنبال آن، به دلیل سرعت پایین راه اندازی مجدد این ظرفیت، آن ها قادر نبودند تا جوابگوی بهبود تقاضای غیر منتظره در سه ماهه سوم و چهارم، به خصوص از چین شوند، که فعالیت های تولیدی و صادرات کانتینری خود را به خوبی افزایش داد.»

 

 

طبق گفته ملور، دسترسی به کانتینر ها به دنبال درگیر بودن بسیاری از آن ها در زنجیره توزیع در غرب کانال سوئز یا ورودی های شلوغ بندر ها، همزمان با کاهش سرعت در جابجایی بار ها به دلیل کمبود نیروی انسانی در نتیجه قرنطینه های ناشی از ویروس کرونا، مختل شده است.

 

 

تاثیرات بر بازار شیمیایی

یکی از تولیدکنندگان ایزوسیانات واقع در غرب گفت: «همه چیز به چین میرود، و قیمت ها در چین دیوانه کننده است. همچنین هزینه های حمل و نقل بسیار بالاست. معمولا هزینه حمل بار در کانتینر های 20 فوتی در حدود 1500 دلار است. اما در حال حاضر این میزان در حدود 5000 دلار میباشد. و البته هر هفته در حال تغییر است.»

بیشتر بخوانید:   قیمت مسکن در پرمعامله‌ترین مناطق تهران

 

 

میزان تقاضا موحب کمبود هایی در آسیا شده است، و همزمان شرکت های کشتیرانی کانتینر های خالی بیشتری به منطقه میفرستند تا فشار حجم بار را کاهش دهند.

 

 

یکی دیگر از منابع گفت: «در آسیا کاستی است. بیرون از آسیا هزینه های حمل بار بسیار بالا است. در حال حاضر عمدتا هزینه های کانتینر ها بالامیباشد.»

 

 

او اضافه کرد: «ما با این پدیده در دو سال گذشته نیز مواجه شده بودیم که شرکت های کشتیرانی کانتینر های خالی به آسیا میفرستند تا به میزان کافی کانتینر داشته باشند..»

 

 

منابع گفتند که هزینه های حمل و نقل برای محصولات خشک سه یا چهار برابر شده است، و در حالی که تصمیم گیری برای الگو های تقاضا با وجود بی ثباتی در تجارت در دورنمای بازار دشوار شده است، زمان تحویل دهی نیز از شش هفته به هشت هفته تغییر کرده است.

 

 

رئیس شرکت BASF اخیرا اشاره داشت که تا حدود دو ماه آینده سفارش دارد و تقریبا بعد از آن چیزی مشخص نیست.

 

 

اقدامات قرنطینه ای در بسیاری از کشور های اروپایی موجب سردرد بیشتر برای بخش کشتیرانی شده، و برخی منابع گزارش داده اند که استفاده از کشتی های کوچکتر موجب کاهش هزینه های مالیاتی میشود اما منتج به کاهش فضای کشتی شده و البته شرایط کشتیرانی به سرعت در حال تغییر است.

 

 

یکی از تاجران ایتالیایی گفت: «تمام کشور های آسیایی در حال تولید و صادرات بوده و اما به دلیل کووید 19 و غیره وارداتی ندارند. مردم آسیا چیزی وارد نمیکنند.»

 

 

او اضافه کرد: «خطوط کشتیرانی میگویند که نمیتوانند به قرارداد های خود پایبند باشند. آن ها میگویند مبلغ درخواستی را بدهید، در غیر اینصورت نمیتوانیم بار شما را حمل کنیم.»

 

 

این اختلال تا 2021 ادامه دار است

 

تعدادی از منابع آسیایی اظهار داشتند که انتظار دارند محدودیت کانتینر ها در منطقه تا فوریه 2021 ادامه دار باشد.

بیشتر بخوانید:   قیمت مسکن در تهران طی ۱۰ سال گذشته ۱۳۰۰ درصد رشد کرد

 

 

یکی از تاجران آلمانی اظهار داشت: «چینی ها میگویند این شرایط تا مارس یا آوریل 2021 پایدار خواهد بود، و بعد از آن چرخه کانتینر ها باید به حالت نرمال بازگردد.»

 

 

یکی از تاجران اسپانیایی گفت: «به نظر میرسد این شرایط حداقل تا پایان فوریه ادامه دار باشد.»

 

 

پاندمی موجب آن شد تا محصولاتی مانند پلی اتیلن سبک تصفیه شده به دلیل چک های ایمنی و سلامتی زمان بیشتری را در انبار بمانند. این امر موجب افزایش هزینه ها شده، و اخیرا، با افزایش زمان فرآیند تولید، تقاضا نیز افزایش یافته، زیرا افراد در تلاش هستند تا پیش از سال جدید قمری محموله های خود را به آسیا ببرند.

 

 

به گفته یکی از تاجران تیتانیوم دی اکسید واقع در اروپا که از چین واردات میکند، محدودیت موجود منتج به کنسل شدن سفارشات شده است.

 

 

او گفت: «فضای موجود در کشتی ها محدود است، و قیمت ها به طور قابل توجهی در حال افزایش است….ما یک کانتینر بار داریم و کانتینر ها از شرکت کشتیرانی کنسل شده اند.»

 

 

انبوه بار در بندر ها

طبق گفته پیتر نیوپورت، رئیس شرکت تجاری ,CBAزنجیره عرضه مواد شیمیایی عمدتا در طی اختلال به وجود آمده توسط پاندمی افزایشی بوده است، و توزیع کنندگان از اولین اقدامات قرنطینه ای در اروپا آموختند که چگونه این اختلالات را هدایت کنند.

 

 

او اخیرا به آیسیس گفت: «زنجیره عرضه مواد شیمیایی بریتانیا از اولین قرنطینه ها آموخت و برای مواجهه با موج دوم شرایط بهتر و تجربه بالاتری دارد.»

 

 

اختلالات تجاری، سفارشات بالای تجهیزات پزشکی از دولت ها و مسائل سیاسی همچون خروج قابل انتظار بریتانیا از اتحادیه اروپا، نیز موجب انبوه بار در بندر ها و مسائل ذخیره بار شده است.

 

 

توزیع کنندگان شیمیایی برتانیا گزارش دادند که 90 تا 97/5 درصد از ظرفیت انبار ها اشغال شده است، در حالی که مجمع انبار های بریتانیا تخمین زده است که در حدود 97 درصد از مجموع ذخایر کلی اشغال شده است.

بیشتر بخوانید:   قیمت انواع لپ تاپ ایسر در بازار

 

 

یکی از تاجران گفت: «در بندر مهم Felixstowe …. دولت بریتانیا تجهیزات محافظت شخصی زیادی خریداری کرده است که به دلیل نداشتن انبار مناسب، محموله را در آن در بندر قرار داده است.»

 

 

به گفته برخی منابع، دیگر بندر های مهم اروپایی دیگر نیز مسائلی داشتند، و همزمان بندر روتردام با چالش به تعویق افتادن تحویل دهی بار ها و تخلیه بار ها به دلیل سیستم جدید تکنولوژی اطلاعات مواجه است.

 

 

یکی از تاجران اپوکسی که از آسیا واردات انجام میدهد گفت: «مشکلاتی در بندر ها موجود است. ما معمولا محموله خود را به Felixstowe می آوریم و بعد از آن مجبوریم بار را به Gateway لندن انتقال دهیم.»

 

 

او اضافه کرد: «من با همکارانم در اروپا صحبت کردم، و به نظر میرسد فضای خالی در بندر های روتردام و آنتورپ موجود نیست.»

 

 

مدل فعالیت ها در پاندمی نیز به تعویق افتادن امور در بندر ها را تشدید میکند. چک های ایمنی و سلامتی، ترخیص بار و فاصله اجتماعی همچنین سرعت جابجایی بار در بندر ها را کاهش میدهد.

 

 

مقامات بندر نیوپورت اظهار داشتند: «همچنان در بندر، تعویقات تحویل دهی بین المللی موجود است و یا در بندر بریتانیا مسائلی در رابطه با تخلیه بار میباشد که میتواند منجر به بی ثباتی تقاضای ذخیر بار به میزان قابل توجهی شود.»

 

 

انتظار میرود قرنطینه در بسیاری از کشور های اروپایی کاهش یابد، اما با وجود چرخش ویروس در میزان بالا و احتمال کاهش محدودیت ها به طور موقت به دلیل کریسمس، کنترل تماس ها و پتانسیل کاهش نیروی کار به دلیل بیماری بالا باقی میماند.

 

 

این مسئله به این معنی است که، در حالی که زنجیره عرضه عمدتا در حال تداوم بوده و سفارشات به دست افراد میرسد، احتمال میرود مسائل لجستیک همچنان شرایط تقاضا را تیره تر کرده، بی ثباتی اقتصادی را تشدید کرده و خریداران را به خرید های اندک وا بدارد، که این امر شرایط نامناسبی را برای شرکت ها در نزدیک به سال جدید به وجود می آورد.

 

 

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.