به گزارش نبض بازار ، بانک را نباید در اقتصاد معادل یک فرد عادی در نظر گرفت. اگر شما بگویید من نهادهای مختلف در اقتصاد را در یک کفه ترازو قرار می‌دهم و اقتصاد را در کفه دیگر، حرف گزافی نزده‌اید. چرا بانک در اقتصاد در این حد دارای اهمیت است؟ چون بانک تنها نهاد در اقتصاد است که قدرت خلق پول دارد. بانک وقتی قدرت خلق پول پیدا می‌کند که بدهی آن را مردم و نهادها به عنوان پول قبول دارند. این امر قدرت فوق العاده ای برای بانک ایجاد می‌کند. با این قدرت بانک می‌تواند هر چه خواست به بقیه وام دهد. بدون اینکه لازم باشد، منابعی را جذب کند. قدرت خلق پول یعنی اینکه بانک وقتی  وام می‌دهد (تلقی رایج از بانک این است که سپرده‌های مردم را می‌گیرد و با آنها وام می‌دهد، این تصور اشتباه است) بانک خلق پول می‌کند و وام می‌دهد. وقتی شما از بانک پول می‌گیرد این نیست که بانک یک مشت اسکناس از کسی دیگری گرفته و حالا آن را در قالب وام به شما می‌دهد. بانک برای شما حساب باز می‌کند و یک عدد می‌نویسد. این عدد نوشتن خلق پول است و آن پول و عدد از جایی به دست بانک نرسیده است. وظیفه ی اصلی بانکها هدایت پول به سمت منابع غیر مولد نیست بلکه در نظر گرفتن سیاست ویژه برای منابع مولد است

اقتصاد کشور با همه ی بخشهای تولیدی نگاهی ویژه ای به سمت نظام بانکی دارند و در این بین بانکها با هدایت نقدینگی به سمت منابع مولد رشد اقتصادی را باعث می شوند. نگاهی به وضعیت افتتاح حساب توسط اشخاص حقیقی و حقوقی نشان می دهد که مسیر حرکت بانکها در راستای انتظارات مردم و بخشهای مولد است البته نباید این مسئله را در فراموش کرد که گاهاً افرادی به هر دلیل و با هر سفارشی که باعث می شود مجموعه ی بانک تحت فشار قرار گیرد تسهیلاتی را دریافت می کنند که به معنی جاری شدن نقدینگی به سمت منابع غیرمولد است. بانک صادرات یکی از بانکهای خصوصی کشور است که در زمینه ی تسهیلات به بخشهای مختلف خوب و موفق عمل کرده و نگاهی به وضعیت ارائه ی تسهیلات در 10 ماهه ی گذشته در این بانک به خوبی نشان می دهد که اراده ی خوبی جهت حمایت از بخش تولید در آن وجود دارد.

در بخش تسهیلات قرض الحسنه بانک صادرات 7.071 میلیارد ریال اعطای تسهیلات داشت. تسهیلات اعطایی این بانک در بخش ارزی نیز به 1.390 میلیارد ریال می رسد.در بخش فروش اقساطی و مشارکت مدنی نیز شاهد ارائه ی بیش از 30.276 میلیارد ریالی هستیم. در مجموع بانک صادرات طی 10 ماهه ی 98 بیش از 164.605 میلیارد ریال تسهیلات به بخشهای مختلف داده که با در نظر گرفتن سود مشارکت آنها و درآمد بانک روشن می شود که گردش مالی بانک به سمت بازار تولید دارای اولویت خوبی است.