به گزارش نبض بازار ، گردشگری در ایران به عنوان یک صنعت از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است.بر اساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی،گردشگری در ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه‌ پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است و یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه و جهان از لحاظ امنیت برای گردشگران خارجی است.

در سال 2008، در حدود 2 میلیون گردشگر خارجی از ایران بازدید کرده‌اند و این در حالی است که در این سال ۸۴۲ میلیون جهانگرد در دنیا سفر کرده‌اند.یکی از اتفاقهایی که این روزها خصوصا در بخش گردشگری بسیار قابل پرداختن است سرزمین آیلند است که به گفته ی بسیاری از کارشناسان توانسته با کسب استانداردهای بین المللی فصل جدیدی را در بخش گردشگری باز کرده و می توان در آینده بیشتر از آن شنید.

به نظر کارشناسان،صنعت گردشگری در ایران از توسعه‌ای که شایستهٔ آن است برخوردار نبوده‌است. از دلایل کم رونق بودن صنعت گردشگری در ایران  می‌توان به آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری در ساخت هتل و سایر صنایع جانبی این حوزه اشاره کرد.

آیلند با بهره گیری از دانش مهندسین داخلی توانسته ضمن کسب اعتبار زیاد در مقایسه با طرحها مشابه در دنیا توجه بسیاری از گردشگران داخلی را به سمت خود جلب کند و از این منظر باید الگوی مورد استفاده در آن را در اختیار سایر سازمانهایی که وظیفه ی توئسعه ی این صنعت را در کشور دارند قرار داد.

جبار کوچکی نژاد نماینده ی مردم رشت در این ارتباط به خبرنگار پارلمانی نبض بازار گفت: وجود این شهرکها همیشه می تواند باعث رشد و ارتقا باشد. این شهرکها در کنار مجموعه های دانش بنیان تحولات زیادی را به وجود می آورند. نباید حلقه ی اتصال این شرکتها را از بخشهای دانش بنیان برید زیرا برای توسعه ی صنعت گردشگری باید شرایطی فراهم کرد که بتوان در آن شاهد همراهی این دو مجموعه بود.