نشانه های تغییر در نظام بانکی کدام است؟

دارایی های منجمد یا موهوم، سودآوری بانک ها را به مخاطره انداخته است، به نحوی که بانک ها برای حیات خود در بازار مالی کشور به جذب سپرده با نرخ های بالاتر از نرخ تورم مبادرت ورزیدند و یا با نرخ بالا از بازار بین بانکی و بانک مرکزی اقدام به جذب نقدینگی کردند

کد خبر : 47459
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 آبان 1398 - 0:21
نشانه های تغییر در نظام بانکی کدام است؟

به گزارش نبض بازار ، طی سال های متمادی، دارایی های منجمد و موهومی در ترازنامه بانک ها و موسسات اعتباری انباشت شده است؛ دارایی هایی از قبیل مطالبات غیرجاری، تجدید مطالبات غیرجاری، مطالبات از دولت، شرکت های دولتی و وابسته به دولت، املاک و مستغلات و وثایقی که در اثر رکود در بازار مسکن، عملاْ جریان نقدی برای بانک ها و موسسات اعتباری ایجاد نمی کنند، شرکت هایی که توسط بانک ها تصاحب شده است و سودآوری ندارند، چراکه اگر سودآور بودند در بازپرداخت تسهیلات دریافتی ناتوان نبودند! این دارایی های منجمد یا موهوم، سودآوری بانک ها را به مخاطره انداخته است، به نحوی که بانک ها برای حیات خود در بازار مالی کشور به جذب سپرده با نرخ های بالاتر از نرخ تورم مبادرت ورزیدند و یا با نرخ بالا از بازار بین بانکی و بانک مرکزی اقدام به جذب نقدینگی کردند. در اثر این اقدامات، بانک ها و موسسات اعتباری اندک اندک به سمت زیان دهی سوق پیدا کردند و از طرفی میزان بدهی آن ها به بانک مرکزی افزایش یافت. در این میان مداخلات دولت در بازار اوراق بدهی، به دلیل کسری بودجه، منجر به تشدید این چالش شده است. نتیجه چنین مداخله ای افزایش میزان نقدینگی است و در صورت عدم مدیریت صحیح می تواند به صورت تکانه ای قوی به افزایش تورم در جامعه دامن بزند.

نمونه ای که می تواند نشان دهد علیرغم همه ی مشکلات موجود می توان در مسیر درستی حرکت کرد می تواند بانک ایران زمین باشد. علیرغم اینکه مطالبات این بانک طی شش ماهه ی نخست سال از بانک مرکزی افزایش پیدا کرده اما بدهی این بانک به بانک مرکزی صفر بوده که تدبیر جالب و مؤثری برای این موضوع احتیاج است.

موجودی نقد بانک طی این مدت رشد 82 درصدی داشته که می تواند در اتکای مالی بانک نقش مؤثری را ایفا کند. سپرده های دیداری و مشابه ایران زمین در شش ماهه نخست سال در مقایسه با پایان سال افزایش 10 درصدی را نشان می دهد.

سپرده های سرمایه گذاری مدت دار بانک ایران زمین نیز در همین مدت 26 درصد رشد داشته که رقم بسیار قابل تأملی است. علیرغم هجمه هایی که در مورد بانک وجود داشت سود سهام پرداختنی بانک بدون تغییر باقی ماند به اضافه ی اینکه سود هر سهم این بانک با 178 درصد رشد نسبت به مدت مشابه شش ماهه 97 توانست برای هرسهم 3092 ریال سود محقق کند.

تسهیلات اعطایی ایران زمین به بخش خصوصی در این مدت به 29.704 میلیارد ریال می رسد که در مقایسه با دوره ی یکساله ی 97 رشد 7 درصدی را ثبت کرده است.

با همه ی چالشهایی که در این مدت وجود داشت ایران زمین نشان میدهد در مسیر ارتقا گام برداشته و باید به زودی منتظر خبرهای بهتری از این بانک باشیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.