نام شرکت های بورسی سهام عدالت اعلام شد

از ابتدای سال 99 سهام شرکت های حاضر در سبد سهام عدالت با رشد همراه بوده است.توصیه وحید شقاقی شهری استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی و کارشناس بورس در مورد سهام عدالت

کد خبر : 57394
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 - 9:00
نام شرکت های بورسی سهام عدالت اعلام شد

به گزارش نبض بازار در اجرای سیاست گسترش مالکیت عموم مردم به منظور تامین عدالت اجتماعی و بهبود درآمد خانوار و تشویق اقشار مردم به پس‌انداز سرمایه‌گذاری، دولت موظف است ۴۰ درصد سهام شرکت‌های قابل واگذاری مشمول گروه‌های یک و دو ماده ۲ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را به سهام عدالت اختصاص دهد.

در اجرای سیاست گسترش مالکیت عموم مردم به منظور تامین عدالت اجتماعی و بهبود درآمد خانوار و تشویق اقشار مردم به پس‌انداز سرمایه‌گذاری، دولت موظف است ۴۰ درصد سهام شرکت‌های قابل واگذاری مشمول گروه‌های یک و دو ماده ۲ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را به سهام عدالت اختصاص دهد.

در سال ۸۷ بنـا به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت تعاون و به استناد مواد (۳۴) تا (۳۸) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴)،آیین‌نامه اجرایی توزیع سهام عدالت ابلاغ شد.

در مصوبه تاریخ ۱۳۸۷/۶/۳۰ ستاد مرکزی سهام عدالت ، سهام قابل واگذاری به دارندگان این سهام معادل ۱۰ میلیون ریال تعیین شد و این تصویب‌نامه تنها مصوبه‌ای است که در آن میزان سهام قابل واگذاری به مشمولان تصریح شده و ملاک عمل قرار گرفته است. شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل‌وچهارم قانون اساسی نیز در تصویب‌نامه‌ای (مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۸) عنوان کرده است که رعایت سقف ۱۰ میلیون ریالی سهام برای همه مشمولان تا سقف پنج نفر برای هر خانواده الزامی است.

بر این اساس، برای مشمولان دهک‌های اول و دوم درآمدی که از تخفیف ۵۰ درصدی در بهای سهام بهره‌مند هستند (حدود ۶ میلیون نفر)، مبلغ ۱۰ میلیون ریال و برای سایر مشمولان به‌طور متوسط مبلغ ۵۳۲۰ هزار ریال دارایی در سامانه سهام عدالت شناسایی شده است.

گفتنی است با توجه به افزایش حدود ۹ برابری ارزش پورتفوی این سهام تا انتهای سال ۱۳۹۸، هر یک میلیون تومان سهام عدالت تخصیص یافته به افراد، در حال حاضر دارای ارزشی به میزان حدود ۹ میلیون تومان خواهد بود. در واقع، ارزش سهام ۶ میلیون نفری که در قالب دهک‌های اول و دوم درآمدی شناسایی شده‌اند، حدود ۹ میلیون تومان و برای سایر دهک‌ها حدود ۴.۵ میلیون تومان خواهد بود».

دوره تقسیط پرداخت بهای سهام عدالت برای مشمولان ۱۰ سال در نظر گرفته شده است و دوره پرداخت آن از تاریخ ۹۵/۱/۱ تا پایان نیمه اول سال ۹۵ در نظر گرفته شد.

در ابتدا ۶۰ شرکت در پرتفوی این سهام حضور داشتند، اما به دلیل آنکه مجموع وجوه حاصل از سود سهام شرکت‌ها تا سال ۹۵ کفاف تسویه ارزش سهام ۶۰ شرکت را نمی‌داد، سازمان خصوصی سازی شرکت را به ارزش حدودی ۲۶ هزار میلیارد تومان در سبد سهام عدالت انتخاب کرد و ۱۱ شرکت دیگر و بخشی از سهام شرکت دخانیات را از پرتفوی سهام عدالت خارج کرد.

در حال حاضر ارزش روز سهام عدالت بیش از ۲۳۹۷ هزار میلیارد تومان است که از میان آن‌ها ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیر بورسی هستند.

فهرست شرکت‌های بورسی پورتفوی سهام عدالت به همراه ارزش بازار، ارزش سهام تخصیص‌یافته به سهام عدالت و نیز میانگین ارزش معاملات روزانه سهام آنها طی سه ماه گذشته (برای ایجاد درکی از میزان نقدشوندگی سهام شرکت‌ها) در قالب جدول زیر آمده است:

سهام عدالتتان را نفروشید

شقاقی شهری گفت: پیشنهاد می‌کنیم افراد سهام عدالت خود را نفروشند، چرا که در این سهام شرکت ها و بانک های پربازده کشور هستند و در آینده ارزش آن‌ها بیشتر می‌شود.

وحید شقاقی شهری استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی و کارشناس بورس اظهار کرد: سال ۸۶ در راستای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ دولت نهم از مقام معظم رهبری مجوز واگذاری ۴۰ درصد سهام برخی از شرکت‌های پربازده به مردم را دریافت کرد.

وی افزود: همان سال در بین  بیش از ۴۹ میلیون نفر از مردم برگه‌هایی به نام سهام عدالت توزیع شد که روی آنها نام شرکتی درج نشده بود و مالکیت و نوع مدیریت سهام مشخص نبود و فقط هر چند سال یکبار سودی به سهام داران پرداخت می شد.

این کارشناس بازار بورس گفت: امسال رهبر انقلاب با آزادسازی سهام عدالت موافقت کردند که براساس دستور مقام معظم رهبری باید مشخص شود هر فرد مالک سهام کدام شرکت و به چه میزان است و مدیریت سهام نیز به خود فرد منتقل می شود به جای اینکه شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام را مدیریت کنند.

شقاقی شهری با بیان اینکه آزادسازی سهام اقدام مبارکی بود، گفت: ارزش سهام عدالت در سال ۸۶ حدود۵۰۰ هزار تومان بود که در حال حاضر ارزش آن ۱۰ برابر شده است.

وی ادامه داد: با آزادسازی سهام عدالت، مردم می‌توانند انتخاب کنند که مدیریت سهام را خودشان انجام دهند یا مانند قبل مدیریت سهام را به شرکت‌های سرمایه گذاری استانی بسپارند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بازار سرمایه یکی از بازار‌های پر رونق است، گفت: مردم می توانند با دریافت کد بورسی به تدریج وارد بورس شوند.

شقاقی شهری با بیان اینکه در حال حاضر فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد سهام عدالت آزاد می‌شود، گفت: پیشنهاد می‌کنم افراد سهام خود را نگه دارند و نفروشند، زیرا این سهام ، سهام شرکت‌ها و بانک‌های پربازده کشور هستند و در آینده ارزش آن‌ها بیشتر می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر مردم روش مستقیم را انتخاب کنند باید کد بورسی دریافت کنند و افراد می‌توانند افزایش سهام را مشاهده کنند و هر زمان که خواستند آن را بفروشند.

شقاقی شهری گفت: در دو سال گذشته بورس پر رونق بوده و این بازار در آینده نیز نسبت به بازارهای دیگر بهتر خواهد بود و ورود افراد جدید به بورس باعث رونق بیشتر آن می شود.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.