به گزارش نبض بازار ، سن و سالی از انقلاب چهل ساله ی امروز نگذشته بود. هنوز در گیر و دار پالایش خود بود که از زمین و زمان تیر و ترکش و خمپاره روی سر کشور هوار شد. جنگ بود و فلسفه ی خودش که خراب می کرد و ویرانی به بار می آورد. جنگ بود و عقیده های سیاسی اش که توی بمباران دنبالش می گشت. روی سر این همه خرابی ساختن ، راحت نبود. چون اصلا مشخص نمی کرد که کی قرار است زحمت چندساله ای یک شبه دود شود و در گرد و غبار جنگ اثری از آن باقی نماند.

کمی دورتر از دغدغه های جنگی که کل کشور را درگیر کرده بود در جنوب زرین شهر و شرق شهر مبارکه ی نصف جهان اتفاقی در حال رخ دادن بود به همان زرینی و به همان مبارکی که حالا می بینیم. فولاد در بحران جنگ کلنگ خورد و در دی ماه 1371 نتیجه ی سنگر جهاد را به چرخهای خسته ی صنعت و اقتصاد داد.

سربازان بعد از سنگرهای خاکی به خانه هایشان باز می گشتند و حالا باید جبهه ی اقتصاد کشور را حفظ می کردند. خط مقدم اشتغال که زیر بال و پر خیلی از کارخانجات بزرگ را گرفته بود نفس خسته ی کشور را چاق می کرد تا خوش باشی باشد برای آنانی که روزی مشق انقلاب را نوشتند و روزی سرنوشت جنگ را تعیین کردند.

حالا اثر خرابی و ترکشهای سالهای دفاع مقدس روی تن کشور شهادت می داد که باید کمر همت را محکم بست. اراده ای که نیازش بیش از هر زمانی دیگری در کشور باید احساس می شد و احساس شد در دامنه ی شرقی کوههای زاگرس. فولاد مبارکه خیلی زود به آنچه که نیاز واقعی کشور در اقتصاد بود پی برد و فرماندهی عملیات اقتصادی را به دست مدیرانی داد که همه ی آنها در این موفقیت ایفای نقش کردند تا سیمرغ همت و تلاش در سایه ی مردانی کوشش گر به دست اهلش برسد.

در شرایطی که هزینه ی بالای ایجاد اشتغال بسیاری از مراکز تولیدی را با خطر تعدیل نیرو روبرو کرده است ایجاد مستقیم و غیر مستقیم قریب به 36 هزار شغل حرکتی قابل تحسین است که با تمام فراز و فرودهای داخلی و بین المللی علاوه بر حفظ ظرفیتهای موجود موفق به گسترش واحدهای تولیدی و ارتقای دانش فنی در کارگروه خود شد.

وابستگی بیش از 3000 واحد تولیدی به فولاد مبارکه بیانگر درک درست اتاق فکر این شرکت از حوزه ها ی مختلف تجاری و نیاز کشور به بالندگی صنایع بالادستی دارد. نقش مهم فولاد در پیشبرد اهداف استراتژیک اقتصادی همانند بسیار از صنایع مولد مانند پتروشیمی در خور تأمل و ارزیابی است. موفقیت فولادیها در اجرای برنامه های طولانی مدت سبب شد تا امروز به چشم انداز اولیه این شرکت در سالهای ابتدایی تولید و صادرات برسند. ارز آوری فولاد برای کشور همزمان با ظرفیت صادرات به بیش از 38 کشور دنیا در حساسترین شرایط اقتصادی بعد از انقلاب نشان می دهد مولود انقلاب فرزند خلفی برای کشور بوده و هست.  

بزرگترین واحد صنعتی کشور در حالی در 18 ماه گذشته بیش از 200 درصد سود عاید سهامداران عمده اش کرده که نمودار اقتصادی کشور متأسفانه یو شکل است اما نقطه ی بیداری این اقتصاد می تواند حرکت در مسیری باشد که فولادیها از ابتدای کار تا به اینجا طی کرده اند و امروز موفق شده اند در کنار آمار خوب صادرات به ظرفیت تولید بیش از 10 میلیون تن برسند.

با آنچه که حالا فولاد را در صنعت و اقتصاد آبدیده کرده به یقین می توانیم بگوئیم که موفقیت حتی در شرایط بحرانی اتفاقی نیست. نگاهی به تالار افتخارات فولاد کاملاً مؤید همین موضوع است ،  کسب عنوان برترین شرکت دانشی کشور و راه‌یافته به جایزه مدیریت دانش (MAKE) آسیا در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵نشان می دهد هدف فولاد بالاتر از بازارهای داخلی و ظرفیتهای بومی است و با توان افزایی به دنبال فتح بازارهای جهانی می گردد.