به گزارش نبض بازار، بنابر اعلام سایت پزشکی و مجله سلامتی دکتر سوشا، برای اینکه پروسه درمان بیماران به خوبی پیش رود و مصرف دارو برای بیمار موثر باشد، بسیار مهم است که نکات طلایی زیر را راجع به مصرف داروها رعایت کنند. باید در هنگام مصرف دارو از دستورالعملی که توسط پزشک معالج داده می‌شود، پیروی کنید، این کار بهترین راهی است که مطمئن شوید نسخه‌ای که برای شما در نظر گرفته شده موثر خواهد بود:

· میزان مصرف دارو (دوز دارویی)

· مصرف به موقع دارو

· رعایت فواصل مصرف

· رعایت سایر نکاتی که هنگام مصرف دارو باید رعایت شود.

رعایت دستورالعمل پزشک برای مصرف دارو

داروهای تجویز شده بخش مهمی از درمان پزشکی هستند که به درمان میلیون‌ها بیماری و مدیریت بهتر بیماری‌های مزمن کمک می‌کنند. متأسفانه، گزارش افراد نشاندهنده این موضوع است که از هر چهار نفر سه نفر داروهای خود را طبق دستورالعمل مصرف نمی‌کنند. در حقیقت، بیش از یک سوم بستری‎های بیماریستانی وابسته به دارو به دلیل عدم رعایت دستورالعمل پزشک توسط بیماران است و این عدم رعایت دستورالعمل مصرف دارو توسط بیماران سالانه 290 میلیارد دلار هزینه اضافی را به سیستم مراقبت‌های بهداشتی اضافه می‌کند.

                                                                                                                                                 رعایت نسخه پزشک

مصرف دوز مناسب از دارو

مهم است که در هنگام مصرف دارو دستورالعمل پزشک خود را دنبال کنید. در زمان مناسب، دوز مناسب را مصرف کنید و از سایر راهنمایی‌هایی که پزشک به شما گفته است پیروی کنید. این بهترین راه برای این است که خیالتان راحت باشد که پروسه درمان شما با این داروها به خوبی پیش می‌رود؛ همچنین بهترین راه برای محافظت از خود در برابر عوارض جانبی دارو، از جمله بیماری‎های قابل اجتناب ، بستری در بیمارستان و حتی مرگ است.

پیشنهاد ما به شما: در صورتی که سوالی راجع به دارو و یا بیماری خاصی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره آنلاین با پزشک در سایت پزشکی دکتر سوشا به آدرس ( www.drsosha.com ) مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید.[SR1] 

رعایت فواصل و زمان مصرف دارو

اگر فراموش می‌کنید که داروی خود را سر وقت و در فواصل زمانی منظم طبق دستور پزشک مصرف کنید، راه‌های بسیار ساده و کاربردی وجود دارد تا داروهایتان را به موقع مصرف کنید:

· جعبه های روزانه مصرف قرص تهیه کنید .این جعبه ها به شما کمک می‌کند تا متوجه بشوید که قرص‌هایتان را سر وقت مصرف کرده‌اید یا خیر.

· کوک کردن ساعت و یا آلارم راه دیگری برای مصرف قرص‌هایی است که سر زمان‌های مشخصی در روز باید مصرف شود. کوک کردن ساعت به شما کمک می‌کند تا این داروها را سر وقت مصرف کنید.

                                                                                                                                       زمان مصرف دارو

کسب اطلاعات دارویی کافی راجع به داروی مصرفی

قبل از استفاده از هر دارویی، بهتر است اطلاعات جامعی راجع به آن داشته باشید تا با آگهی بیشتری که به نحوه مصرف، تداخلات دارویی و یا عوارض احتمالی پیدا می‌کنید، خطرات مصرف دارو را کاهش دهید. در بانک جامع اطلاعات دارو در سایت drsosha.com می‌توانید به هر آنچه در مورد دارویی که مصرف می‌کند نیاز دارید، دست یابید:

· معرفی دارو

· نحوه مصرف

· موارد منع مصرف

·  نکات قبل از مصرف

· تداخلات داروئی

· عوارض جانبی

· روش نگهداری
 

نکته مهم: اگر عوارض جانبی و یا قیمت نسخه شما را از مصرف داروها براساس دستورالعمل پزشک بازداشته است، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است داروهای جایگزین با عوارض جانبی کمتر یا گزینه‌های ارزان قیمت در دسترس باشد.

انتهای رپرتاژ آگهی

0