به گزارش نبض بازار، فرشاد مقیمی روز پنجشنبه در جلسه مشترک با صاحبان صنایع پیشوا که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: نهضت ساخت و تولید محصولات داخلی، فرمان رهبر معظم انقلاب است بنابر این وزارت صمت تمام ظرفیت خود را به کار بسته تا با رفع مشکل صنعتگران، شرایط تحقق این خواسته را محقق کند.
وی افزود: قرار نیست تولیدکنندگان و صاحبان صنایع برای رفع مشکلاتشان به سراغ مسئولان بیایند بلکه ما باید پیگیر دیدار با آنها باشیم و در این میان، فقط هم به دنبال واحدهای مشکل دار نگردیم بلکه به واحدهایی که خوب کار می کنند هم سرکشی کرده و مراقب باشیم چالش های احتمالی در آینده برای آنها ایجاد مشکل نکند.  
معاون امور صنایع وزارت صمت در خصوص مشکل سرمایه گذاران برای اخذ تسهیلات بانکی گفت: اگر امروز بخواهیم همان طرح تولیدی در سال ۱۳۹۶ را اجرا کنیم باید دو تا سه برابر بیشتر سرمایه در گردش داشته باشیم.
مقیمی افزود: مسئول باید خود را برای واحدی که پتانسیل تولید دارد و نمی تواند تسهیلات دریافت کند و همین طور که کسی تسهیلات می گیرد و نمی تواند تولید کند به آب و آتش بزند تا مشکلاتش را برطرف کند.
وی خاطرنشان کرد: رفع مشکل کسانی که در حال تولید هستند و یا کسانی که در حال ساخت و ساز هستند که به مرحله تولید برسانند، باید جزو اولویت های کاری ما قرار داشته باشد.  
امکانات شهرک های صنعتی باید کامل باشد
وی در خصوص راه اندازی شهرک های صنعتی در مناطق مختلف کشور گفت: شهرک های صنعتی با هدف تامین زیرساخت راه اندازی می شود تا سرمایه گذاران با خاطری آسوده به تولید بپردازند.
مقیمی تصریح کرد: اگر زیرساخت های لازم در شهرک های صنعتی فراهم نباشد، مانع تقاضامحوری و سرمایه گذاری می شود.
معاون امور صنایع وزارت صمت استقرار صنایع مطرح در شهرک صنعتی را موجب رونق صنعت و انگیزه سرمایه گذاران دانست و گفت: استقرار واحدهایی که توسعه یافته و به بلوغ صنعتی رسیده اند به رونق شهرک صنعتی پیشوا  کمک می کند.  
وی افزود: یکی از وظایف اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان، ارائه مشاوره درست به واحدهای صنعتی و تسهیل صدور پروانه، مجوز، محل استقرار و هر آن چیزی که است که سرمایه گذاران با آن روبرو هستند.  
وی ادامه داد: برای حضور سرمایه گذاران در پیشوا باید ایجاد جاذبه کرد و شرایط ویژه و اهرم های حمایتی برای جذب آنها به کار گرفت.  
مقیمی افزود: با توجه به پیشینه و وسعت کشاورزی در پیشوا، صنعت، ریشه چندانی در این منطقه پیدا نکرده و واحدهای محدودی مشغول به فعالیت هستند، باید یک به یک واحدهای صنعتی به وسیله اداره صمت و شهرک صنعتی رصد شده و مشکل، موانع، چالش و مسائل آنها برطرف شود.  
وی اظهار داشت: مشکلاتی که در سطح شهرستان قابل تصمیم گیری و اجرا نیست را در سطح ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشوری پیگیری خواهیم کرد و در همین راستا یک جلسه اختصاصی در سطح ملی به منظور رفع مشکلات صنعت پیشوا  برگزار خواهیم کرد تا شرایط و بستر لازم برای تولیدکنندگان را فراهم کنیم.  
معاون امور صنایع وزارت صمت در خصوص مشکل مالیاتی برخی واحدهای صنعتی گفت: هفته پیش مصوبه ای از سوی سازمان امور مالیاتی مبنی بر اینکه بخشش جرائم مالیاتی به شرط پرداخت اصل بدهی ابلاغ شده که لازم است تولید کنندگان از این فرصت استفاده کنند.
وی با اشاره به اهمیت استاندارد محصولات تولیدی گفت: تولیدکنندگان با سلامت مردم در ارتباط هستند و باید کار را در شرایطی انجام دهند که سلامت مردم حفظ و حقی از آنان به گردنشان نماند.  
مقیمی افزود: رعایت استانداردها در تبلیغ و توسعه برند نیز موثر بوده و در توفیق و یا عدم توفیق واحد صنعتی اثر گذار است.  
وی با تاکید بر ضرورت تولید داخلی گفت: برای اینکه انقلاب و کشور را در مقابل دشمنان بیمه کنیم راهی جز اینکه به ظرفیت خودمان نگاه کنیم نداریم.
پیشوا با بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/۷۲۵۴//۱۳۴۸

0