مشکل کمبود روغن است یا احتکار/چرا تقاضا برای تولید افزایش یافت؟

شنیده‌ها حاکی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن است. همین مسئله تقاضا برای خرید روغن در بازار را افزایش داده و باعث کمبود روغن در بازار شده است. اما رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی می‌گوید: در تمام قفسه‌های فروشگاه‌ها برندهای مختلف روغن وجود دارد و کمبودی در بازار نیست.

کد خبر : 108108
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 دی 1399 - 22:19
مشکل کمبود روغن است یا احتکار/چرا تقاضا برای تولید افزایش یافت؟

به گزارش نبض بازار، برخی مردم شهرستان ایرانشهر، شوش، فیروزکوه و فارس از کمبود دوباره روغن در بازار خبر می‌دهند.

این در حالی است که به گفته رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی، در تمام قفسه‌های فروشگاه‌ها برندهای مختلف روغن وجود دارد و کمبودی در بازار نیست. با آن که نیاز هر ماه بازار ۱۳۰ هزار تن روغن است اما در آذر ماه ۴۰ هزار تن روغن مازاد تولید و توزیع شده است. اما چرا همچنان برخی می‌گویند روغن نیست و مازاد روغن‌های تولید شده کجا رفته است؟

در ماه‌های گذشته علاوه بر اینکه بازار با کمبود روغن مواجه شد نیاز صنایع شیرینی‌پزی و سایر صنایع غدایی هم به سختی تامین می‌شد اما حالا ابوالحسن خلیلی معتقد است نه تنها نیاز بازار تامین می‌شود، صنایع هم دیگر مشکلی برای تامین روغن ندارند. در دو ماه گذشته صنایع و اصناف مختلف در تهیه روغن مشکل داشتند اما ستاد تنظیم بازار ۷۰ هزار تن روغن برای صاحبان صنایع غذایی در نظر گرفته است.

کمبود روغن در حالی از سوی مردم برخی از شهرها گزارش می‌شود که براساس پیگیری‌ ها علت کمبود دوباره روغن در بازار به دلیل مصوبات اخیر مجلس مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن است.

امروز رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در جمع رسانه‌ها گفته است: « ارز ۴۲۰۰ تومانی از محاسبات بودجه ۱۴۰۰ حذف می شود.» همچنین برخی شنیده‌ها حاکی است که زمزمه‌های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن، احتمال احتکار روغن در بازار را قوت داده است. به عبارتی این احتمال وجود دارد که برخی روغن‌های موجود را دپو کرده‌اند که در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش قیمت روغن، روغن ارزان داشته باشند.

خبر اقتصادی خبر
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.