مردم کابوس نارنجی می بینند /سایپا شبیه دلالها رفتار می کند

سایپا بازار را برای خودش گرم و برای دل مردم سرد کرد تا در نهایت شاهد این باشیم که در مسافرتهای نوروزی و تابستانی ارابه های مرگ سایپا در ناوگان حمل و نقل جاده ای رفت و آمد کنند

کد خبر : 12261
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 بهمن 1397 - 10:51
مردم کابوس نارنجی می بینند /سایپا شبیه دلالها رفتار می کند

به گزارش نبض بازار ، موضوع پیش فروش خودروهای سایپا آنقدری در چند وقت اخیر در صدر اخبار قرار گرفت و آنقدر گلایه های مردمی به همراه داشت که باید گفت اگر بنا بود در بین منتقدین و افرادی که از نحوه ی پیش فروش محصولات این کارخانه ناراضی بودند درباره ادامه یا توقف تولیدات این گروه خودروسازی نظر سنجی کنند با اکثریت قاطع آراء گزینه ی دوم را انتخاب می کردند.

محصولاتی که تنها بخاطر فروششان و نه رقابت در بازار در معرض پیش فروش قرار گرفتند و بازار گرمی سایپا تنها تنور دلالها را داغ کرد تا در کمترین زمان ممکن بیشترین سود نصیب نارنجی پوشان شود. پراید در کمتر از 45 روز به  36 میلیون رسید و پس از آن با جهشی باورنکردنی در حاشیه ی بازار تا مرز 43 میلیون تومان بالا رفت. در روزگاری که مردم در سخت ترین شرایط اقتصادی به سر می برند ایجاد چنین بازار سیاهی سود را عاید چه کسانی می کند و آیا مدیران فروش این کارخانه اخبار بازار را رصد نمی کردند که هیچ راه حلی برای آن نداشتند؟

لم دادن به تکیه گاه دولتی و حمایتهای همه جانبه از چنین تولیدی مطمئناً فضای غیر ایمنی را برای مشتریان و خریداران به وجود می اورد زیرا بحث کیفیت جای خودش را به کمیت فروش می دهد و در نهایت باید شاهد این باشیم که در مسافرتهای نوروزی و تابستانی ارابه های مرگ سایپا در ناوگان حمل و نقل جاده ای رفت و آمد می کنند و انتقادات مردم و کارشناسان هم کسی را وادار به پاسخگویی نمی کند.

بارها در چند روز گذشته مجلس و وزیر صمت به موضوع تحویل به موقع خودروهای پیش فروش شده ی این گروه ورود کردند تا شاید با این فشار بتوانند خطوط تولید یکی از بزرگترین صنایع کشور را به تکاپو بیندازند که پای قول و قرارشان با مشتریها بمانند. اما آنچه که در عمل اتفاق خواهد افتاد آیا مطلوب مشتریان خواهد بود؟

در بسیاری از مصاحبه های مدیران سایپا به نبود قطعه اشاره شد اما همچنان ثبت نام ادامه پیدا می کرد این دوگانگی در گفتار و عمل سبب  می شود که دو احتمال قطعی به نظر برسد اول اینکه سایپا با این کار حاشیه ی بازار را برای خود داغ می کرد و دوم اینکه پیش بینی آنها در افزایش قیمت خودرو با توجه به فشارهایی که به وزرات صمت می آوردند محقق می شد و اطمینان داشتند که با افزایش تقاضا سود بیشتری به جیب می زنند. در اینجا دو سؤال مطرح می شود که اولا در کجای دنیا یک کارخانه  بدون رقیب می تواند جریان بازار را تعیین کند و دوم اینکه چطور می شود محصولی به این شکل و شمایلی که ما از سایپا می بینیم پیش فروش شود؟

در کنار ابهامات اساسی نحوه ی پیش فروش محصولات سایپا که باعث شد مردمی که از این گروه خودروسازی خرید کرده اند تا مدتها کابوس نارنجی ببینند باید سری به گزارش اعلام شده از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که هرماه خودروهای داخلی را مورد ارزیابی قرار می دهد بزنیم.

با همه ی  کش و قوسها و برنامه هایی که در تحویل خودرو توسط سایپایی ها رقم خورد و بازار را برای خودشان گرم و برای دل مردم سرد کردند و مدتها خواب مردمی را که به قول و قرار یکی از بزرگترین کارخانه های تولیدی کشور اطمینان کرده بودند آشفته ساختند اما در نهایت عیار آنها در این گزارش مشخص شد. در یک کلمه اگر قرار باشد براساس ستاره های کیفی صحبت کنیم باید گفت ” بی کیفیت “.

به غیر از کیا سراتو و و چانگان که البته آنها هم محصول صد در صدی سایپا نیستند و جزو پر فروش ها هم قرار ندارند سایر محصولات پر تیراژ و پرفروش سایپا که انتظار می رفت بعد از کلی جنجال و سر و صدا کمی رو به بهبود کیفیت باشند همچنان با دو ستاره به بی کیفیتی محض ادامه می دهند.

در کنار این آمار ناامید کننده باید گفت سایپایی ها علاوه بر کیفیت محصول در کیفیت تدبیر هم درجا زدند. اگر نگاهی به شاخص بورس در چند هفته ی گذشته بیندازیم خواهیم دید در همه ی روزهایی که شاخص بورس ریزش داشته یکی از نمادهای تأثیر گذار در این کاهش خساپاست که نماد شرکت سایپا در بورس است. از همه ی اینها باید نتیجه گرفت که سایپایی ها با اطمینان از اینکه در هر دولتی در وزارت صمت برای خود سوپاپ اطمینان پیدا می کنند قصد تغییر در عملکرد خود را ندارند که اگر خلاف این ادعا اثبات شدنی بود در چند سال گذشته می توانستیم شاهد باشیم. عوض شدن مدیرعامل سایپا در فاصله ی چندماه نشان می دهد که مدیران سیاسی سایپا هرگز نمی توانند درک درستی از نیاز مشتریان و چرخهای صنعت جامعه داشته باشند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.