به گزارش نبض بازار ، راه رهایی از وضعیتی که اقتصاد کشور را درگیر کرده است درک درست لزوم تغییر در ساختار و انجام اصلاحات در لایه های مختلف مدیریتی است. نزدیک بودن به برخی دستگاههای دولتی نباید باعث شود که برخی شرکتهای تولیدی در انجام اخلاق حرفه ای دچار کندی و اهمال شوند. در کنار این دو موضوع ، گسترش بیش از حد یک شرکت باید با ظرفیتهای واقعی آن سازگار باشد و اگر بنا بود که با کوچ یا بزرگ شدن یک مجموعه تفکر مدیریتی آن عوض نشود نیاز به برخی هزینه ها از سمت چهره های سیاسی و اقتصادی برای محفوظ نگه داشتن برخی شرکت ها نبود. آنچه در رأس هرم سازمانی یک مجموعه موجب ایجاد انگیزه و اراده در بین کارکنان و کارمندان می شود ارائه ی راه حلهای جدید و پیاده سازی یک الگوی نو خواهد بود نه اینکه انجام مشی قدیمی همچنان سرلوحه باشد. حال اقتصاد ما خوب نیست و این موضوع حالا دیگر نیازی به در لفافه گفتن و پنهان کردن ندارد. اما در کنار برخی مؤلفه هایی که امروز اقتصاد را دچار تورم و رکود کرده اند برخی شرکتها و مدیران نیز به آن دامن زده اند.

در 12 تیر ماه 1351، شرکت سهامی معادن مس سرچشمه کرمان، تشکیل و در سال 1355 به شرکت ملی صنایع مس ایران که در برگیرنده کلیه فعالیتهای معادن مس کشور است تغییر نام داد. از وظایف این شرکت، استخراج و بهره برداری از معادن مس، تولید محصولات پر عیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول هشت میلیمتری می‫باشد. معادن مس سرچشمه و میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذریایجان شرقی از مهمترین معادن مس کشور به شمار می‫رود.  

در ترکیب سهامداران عمده ی این شرکت نامهای آشنایی وجود دارند که برخی از آنها در عمل هرگز به بزرگی اسم خود نیستند و رصد اخبار مالی و سازمانی آنها کاملا مؤید همین موضوع است. در شرایطی که بسیاری از اختیارات به واسطه ی نوع فعالیت در اختیار چنین شرکتهایی گذاشته شده اما نبود استانداردهای لازم مدیریتی سبب شده امروز این شرکت با رفتارهای بی ملاحظه در منطقه ی بحران باشد. بعد از گذشت نزدیک به پنجاه سال از فعالیت مس در ایران باید انتظار داشت برخی از اتفاقات هرگز نیفتد یا اگر به سبب برخی شرایط شاهد افت چنین مجموعه ای بودیم در کمترین قاصله قابل حل و فصل باشد. اما درباره ی مس با وضعیت فعلی این امیدواری وجود ندارد با هم نگاهی به وضعیت فعلی اقتصادی می کنیم.

از سال 77 تا 97 این شرکت 10 بار اقدام به افزایش سرمایه کرده که بغیر از دوبار آن که در سالهای 81 و 85 بوده در سایر سالها و دفعات از محل مطالبات و سود انباشته سرمایه ی خود را افزایش داده. تقریبا این شکل نجات شرکت از مشکلات اقتصادی به شکل اپیدمی در مس پذیرفته شده و انگار در مجموعه ی پر سر و صدای مس استرانژی دیگری وجود ندارد. هرچند با نگاهی به برخی  سهامداران آن که به هر طریقی به بقا ادامه می دهند می توان نتیجه گرفت انجام آن رفتارها می تواند مسری و مس را هم درگیر کرده باشد.

در سال 96 بود که موضوع حقوق های نجومی حسابی در کشور سر و صدا کرد و در آن موقع وزیر صنعت در پاسخ به سؤالی که چرا با نجومی بگیران مس وچند شرکت دیگر برخورد نشده گفت آنها دولتی نیستند در حالیکه طبق قانون  شرکت‌هایی که صندوق‌ها در آن سهیم هستند باید در قالب مقررات مصوب قرار بگیرند که شرکت مس با توجه به سهامداری مؤسسه ی صندوق بیمه ی اجتماعی روستائیان و عشایر و صندوق بازنشستگی کشوری شامل اجرای برخوردهای قانونی می شد.

درج نشدن سود کارشناسی نشده ی هر سهم از محل تولید و درآمد مس از دیگر نکاتی است که در تابلوی این شرکت به چشم می خورد که نشان از عدم تحلیل و برآورد درست توسط مدیران این شرکت دارد. به اضافه ی اینکه اعداد پر نوسان و مرزی مس در بورس و اوراق بهادار پیام تغییر در تاکتیک مس را دارد و امیدواریم مدیر عامل مس و تیمش به قضیه اذعان داشته باشند.