به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در این نشست که با حضور دکتر علی خاکی صدیق معاون آموزشی، دکتر مسعود شمس بخش مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی، دکتر محمدجواد رسایی مشاور وزیر و دکتر علیرضا عبداللهی نژاد مدیرکل روابط عمومی و جمعی از اساتید جوان و نخبه دانشگاهی، امروز (شنبه) در محل این وزارتخانه برگزار شد، با اظهار امیدواری نسبت به برگزاری هرچه بیشتر جلساتی از این دست، گفت: با توجه به سرعت تحولات علوم و فناوری و توسعه علم در جهان، در صورتی که قرار باشد رویکردهای علمی جدید مورد توجه باشد، باید به نسل جوان توجه کرد. از جمله اقدام‌های انجام شده در این حوزه می‌توان به انتصاب رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز فناوری که حداقل ۱۰ سال به صورت متوسط جوان‌تر از گذشته هستند، اشاره کرد.

وی تصریح کرد: همچنین ما باید از ظرفیت هم‌میهنانمان در تمام کشورهای جهان استفاده کنیم؛ هیچ احدی از ایرانیان مقیم در کشورهای جهان، جلای وطن کرده محسوب نمی‌شوند. همه ما ایرانی هستیم و به وطن خود متعهد هستیم. دانشگاه‌ها باید با ظرافت و پیگیری از توان همکاران در کشورهای دیگر استفاده کنند.

وزیر علوم با بیان اینکه بحث اصلی ما هم‌فکری درباره آینده آموزش عالی است، خاطرنشان کرد: کسانی که قرار است در آینده سکان‌دار آموزش عالی باشند، جوانان امروز هستند. کمبود زمانه ما در گذشته، برنامه کلان بلندمدت بود؛ چرا که اغلب تصمیمات در جهت حل مشکلات آنی بود. امروز اما در شرایطی قرار داریم که به توسعه فیزیکی مگر در موارد خاص نیاز چندانی نداریم و به جای آن باید به فکر بروزرسانی آموزش عالی باشیم.

دکتر غلامی در ادامه اظهار کرد: چیزی که امروز به آن نیاز داریم، انتقال مدیریت به صورت تدریجی بین نسل فعلی و نسل آینده است. خوشبختانه در همین راستا توانسته‌ایم در دو سال گذشته رؤسای دانشگاهی‌ای را منصوب کنیم که به طور متوسط حداقل ۱۰ سال جوان‌تر از رؤسای دانشگاهی قبلی بوده‌اند. البته همواره به سابقه علمی و عملی هم توجه داریم، اما موضوع جوان‌گرایی یکی از اولویت‌های اصلی ما بوده است.

وی با اشاره به قرار گرفتن کشور در شرایط خاص، خاطرنشان کرد: شرایط خاص کشور تیغی دو لبه است؛ از یک سو مانعی برای جبران برخی کمبودها است، اما از سوی دیگر ما را وادار می‌کند بیش از پیش روی پای خودمان بایستیم. ما نباید هیچ‌گاه از فرصت‌های گفت‌وگو اجتناب کنیم و توصیه من به شما اعضای هیات علمی جوان این است که از هر فرصتی برای گفت‌وگو استفاده کنید.

وزیر علوم درخصوص مهاجرت نخبگان، عنوان کرد: این پدیده مربوط به شرایط کنونی نیست و از سال‌های قبل وجود داشته، اما در سال‌های اخیر بنابر بعضی دلایل تشدید شده است.

وی با اشاره به اهمیت نخبگان مهاجرت‌کرده از کشور، گفت: نباید کسی را جلای وطن‌کرده قلمداد کنیم؛ به همه مهاجران ایرانی باید با این نگاه بنگریم که روزی برمی‌گردند. کاری نکنیم که عرق و علاقه مهاجران به ایران کم شود و هیچ ایرانی مهاجرت کرده را مهاجران قطعی تلقی نکنیم.

دکتر غلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروزه تعداد زیادی پروژه مشترک بین دانشگاه‌های ایران و دیگر کشورها به انجام می‌رسد، گفت: این پروژه‌ها با استفاده از ارتباط همین نخبگان مهاجرت کرده صورت می‌گیرد. در نهایت هم باید گفت که ما تلاش داریم تا جزایر آموزش عالی را به یکدیگر وصل کنیم تا مجمع‌الجزایری متحد داشته باشیم.

در این نشست، دکتر مریم نیکزاد عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دکتر محمد نوروزی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شاهرود، دکتر محمد رئیسی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر رمضانعلی ابوزاده عضو هیات علمی دانشگاه رازی حضور داشتند.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، ایجاد پایگاه‌های علمی در مناطق مختلف کشور به‌خصوص در شهرستان‌ها به‌منظور جلوگیری از سفر دانشجویان و اساتید به شهرهای بزرگ، جلوگیری از موازی‌کاری در حوزه سیاست‌گذاری علمی کشور، قدردانی از تلاش و اهتمام وزیر علوم برای حفظ آرامش در دانشگاه‌ها، توجه دوباره به مقطع کارشناسی، لحاظ شدن امتیاز پژوهش‌های اعضای هیات علمی سرباز در کارنامه آنها و ضرورت کمک جدی دولت به آموزش عالی درزمینه برقراری ارتباط دانشگاه با جامعه، برخی از مطالب و پیشنهادهایی بودند که از سوی استادان در این نشست هم‌اندیشی با وزیر علوم مطرح شد.

انتهای پیام