ضرر 43.236 هزارمیلیاردی پارس خودرو در چهارسال گذشته! / ضعف مدیریت یا ضعف برنامه + سند

اگرچه صورتهای مالی پارس خودرو در سال 97 به صورت کامل بسته نشده اما همین موضوع تا پایان آذرماه 97 بحران گسترده ای را نشان می دهد که علاوه بر افزایش ضرر و زیان در فاصله 94 تا 97 معنی دیگری نیز دارد. به وضوح مشخص است که این میزان از ضرر و زیان طی چند سال متوالی یک بی نظمی کاملا ریشه دار را در این گروه خودرویی نشان می دهد

کد خبر : 17555
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 خرداد 1398 - 17:56
ضرر 43.236 هزارمیلیاردی پارس خودرو در چهارسال گذشته! / ضعف مدیریت یا ضعف برنامه + سند

به گزارش نبض بازار ، گروه پارس خودرو از سال 1335 در عرصه ی خودروسازی و مونتاژ شروع به فعالیت کرد و در سال 1338 با احداث کارخانه ای در جاده مخصوص که محل فعلی این شرکت نیز هست به تولید و مونتاژ انواع خودروهای جیپ پرداخت. شرکتی که در مقطعی نامش جنرال موتورز ایران بود محصولات لوکسی را در آن سالها وارد بازار می کرد. بعد از انقلاب و قطع روابط با شرکت جنرال موتورز و امریکن موتورز آنها که حالا دیگر به پارس خودرو تغییر نام پیدا کرده بودند شروع به تولید جیپ های توسن هندی کردند. پارس خودرویی ها که در سبد عمده ی سهامداران خود شرکت سایپا و نیوان ابتکار می بینند اگرچه با محصولات شیک و قیمت بالایی مانند برلیانس ، نیوپیکاپ ، تیانا ، مورانو و ساندرو استپ وی ظاهر برخی خیابانها را عوض کرده اند اما اوضاع بد آنها برای دومین سال پیاپی ماجرایی متفاوتی را روایت می کند.

پارس خودرویی ها با سرمایه ی ثبت شده ی  22 هزار و 720 میلیارد ریالی در بازار دوم بورس فعالیت می کنند. در سه سال گذشته این شرکت حداقل با بحران منابع مالی در بخش مدیریت روبروست و بررسی صورتهای مالی این شرکت نشان می دهد در چندسال اخیر علیرغم استقبالی که از فروش محصولات این گروه خودرویی صورت گرفته اما در نهایت چیزی که در گزارشات مالی به ثبت رسیده ضرر هنگفت پارس خودرویی ها را نشان می دهد.

در سال 94 این گروه خودرویی با اعلام 9.888 هزار میلیارد  ریال ضرر به کار خود پایان داد سال 95 نیز اوضاع خیلی برای پارس خودرویی ها جالب نبود و این بار هم اگرچه کمی از میزان زیان خود کم کرده بودند اما باز هم زیان ده بودند. 9.766 هزار میلیارد ریال ضرر در پایان 95 نیز کارنامه ی کاری پارس در صنعت خودروسازی کشور بود. 96 اگرچه مانند دوسال قبل برای پارس خودرو اوضاع بد نبود اما باز هم موفق به جلوگیری از ضرر خود نشدند و با 9.474 هزار میلیارد ضرر به استقبال سال جدید رفتند. اگرچه صورتهای مالی پارس خودرو در سال 97 به صورت کامل بسته نشده اما همین موضوع تا پایان آذرماه 97 بحران گسترده ای را نشان می دهد که علاوه بر افزایش ضرر و زیان در فاصله 94 تا 97 معنی دیگری نیز دارد. به وضوح مشخص است که این میزان از ضرر و زیان طی چند سال متوالی یک بی نظمی کاملا ریشه دار را در این گروه خودرویی نشان می دهد و به نظر می رسد چنانچه نتوانند برای آن راه حل عاجل داشته باشند شاید عبور و مروز خودروهای این کارخانه در جاده های کشور را کمتر و کمتر ببینیم. در نه ماهه ی سال 97 نیز پارس خودرو 14.406 هزار میلیارد ضرر اعلام کرده که رقم بسیار بیشتری نسبت به چندسال اخیر است.

مجموع ضرر و زیان این شرکت از سال 94 تا پایان آذر 97 طبق آنچه که در صورتهای مالی آنها قابل دسترسی است بالغ بر 43.236 هزار میلیارد برآورد می شود که می توان این نتیجه را گرفت که تنها یک مدیریت ضعیف و نظارت بد آن را رقم زده حالا باید از ناصر آقامحمدی مدیرعامل این مجموعه پرسید آیا برنامه ای جز آنچه که در حال حاضر در این گروه خودرویی انجام می گیرد دارد تا بیش از این شاهد ضرر و زیان این گروه قدیمی خودروساز کشور نباشیم یا خیر؟

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.