شمار کشته شدگان آبان ماه/جانباختن 230 نفر در حوادث آبان 98 / 7 درصد از کشته شدگان در درگیری مستقیم بود

شمار کشته شدگان آبان : خسارات جانی ناشی از حوادث آبان ماه جان 230 نفر را گرفت. طبق گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم شمار جان باختگان این حوادث 230 نفر اعلام شد.

در این حوادث ۲۳۰ کشته شدند که ۶ نفر از آنها مامورین رسمی و امنیتی بودند. ۲۰ درصد جان‌باختگان در قالب نیروهای عمل کننده برای نظم و امنیت در صحنه بودند. ۷ درصد کسانی بودند که در درگیری‌های مستقیم با نیروهای امنیتی کشته شدند.

کد خبر : 62739
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 خرداد 1399 - 20:32
شمار کشته شدگان آبان ماه/جانباختن 230 نفر در حوادث آبان 98 / 7 درصد از کشته شدگان در درگیری مستقیم بود

شمار کشته شدگان آبان ماه و گزارش نبض بازار در این مورد : به گزارش نبض بازار: خسارات جانی ناشی از حوادث آبان ماه جان 230 نفر را گرفت. طبق گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم شمار جان باختگان این حوادث 230 نفر اعلام شد.

 رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم با ارائه آماری از خسارات جانی و مالی حوادث آبان 98 شمار جان‌باختگان این حوادث را 230 نفر اعلام کرد.

«مجتبی ذوالنوری» روز دوشنبه در حاشیه جلسه کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در هر کشوری ممکن است طرح‌هایی اجرا شود که قوت‌ها و ضعف‌هایی داشته باشد و برخی بپسندند و برخی نپسندند و برخی منتفع و برخی متضرر شوند، تصریح کرد: حادثه آبان ۹۸ از این جهت طبیعی بود که مردمی که در همه صحنه‌ها حضور دارند و از کیان نظام و منافع مملکت و آرمان‌ها دفاع می کنند و بار انقلاب را بر دوش دارند جایی هم ممکن است اعتراض و گله داشته باشند و اعتراض کنند.

شمار کشته شدگان آبان ماه 98 اعلام شد

وی به قرار داشتن براندازی نرم در دستور نظام سلطه اشاره کرد و گفت: از زمان سقوط سالوادور آلنده در شیلی براندازی نظام های سیاسی از طریق جنگ نرم و تهدید نرم اتفاق افتاده است و سعی می‌کنند با قرار دادن مردم در مقابل هم و در مقابل حکومت‌ها و اردوکشی‌های خیابانی، اهداف خود را تحقق بخشند.

ذوالنوری اظهارداشت: نظام سلطه از این فرصت با تمام امکانات خودش بهره گرفت و سعی کرد احساسات گروه‌های مختلف را تحریک کند و تجمع های خیابان را راه اندازی کند و کسانی که با منافع ملی و ملت مشکل داشتند و کسانی که گوش به فرمان رسانه‌های بیگانه بودند طبیعتا رهبری و لیدری این جریانات را به دست می گیرند و سعی می کنند موج سواری کنند و آن اهداف شوم را با فریب مردم محقق کنند.

چند نفر در آبان 98 کشته شدند

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با اشاره به تعداد فوتی‌های حوادث آبان ۹۸، اظهار کرد: وقایع آبان ۹۸ یک حادثه طبیعی بود از این جهت که مردم می‌توانند به برخی مسائل اعتراض داشته باشند.

وی درباره تعداد جان‌باختگان حوادث آبان گفت: در این حوادث ۲۳۰ کشته شدند که ۶ نفر از آنها مامورین رسمی و امنیتی بودند. ۲۰ درصد جان‌باختگان در قالب نیروهای عمل کننده برای نظم و امنیت در صحنه بودند. ۷ درصد کسانی بودند که در درگیری‌های مستقیم با نیروهای امنیتی کشته شدند.

ذوالنوری گفت: ۱۶ درصد کشته شدگان ناشی از حمله به مراکز امنیتی و نظامی بودند. ۹۲ مرکز مورد تعرض قرار گرفتند. ۳۱ درصد جان‌باختگان به دلیل حمله به مراکز عمومی کشته شدند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: ۲۶ درصد کسانی هستند که جزو معارضین نبودند و به طرز نامعلوم جان باختند. ۲۲ درصد از جان‌باختگان کسانی هستند که سابقه محکومیت کیفری داشتند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ۲۰ درصد از عزیزانی که جان‌باخته هستند کسانی هستند که در قالب نیروهای عمل کننده برای استقرار نظام و امنیت و برگرداندن نظم در صحنه حضور داشتند که شامل نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، بسیجی و مردمی نیروهای دلسوز و خودجوشی بودند که در دفاع از نظم و امنیت و برگرداندن وضعیت به حالت عادی ورود کردند.

ذوالنوری افزود: ۷ درصد از ۲۳۰ جان‌باخته در درگیری ‌های مستقیم با نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی جان باختند. ما در جاهای مختلف داشتیم که مثلاً اتوبان امام علی را مسلحانه بستند یا در شهرک شهید چمران ماهشهر در درگیری‌ها شاهد بودیم که مهاجمین و آشوبگران سلاح‌های نیمه سنگین و تیربار به کار می‌گرفتند و مقابله می‌کردند. وقتی درگیری‌های مسلحانه دوطرفه صورت می‌گیرد، طبیعتاً جانباختگانی روی دست مردم خواهد ماند.

نماینده مردم قم در مجلس اظهارداشت: ۷درصد از کشته شدگان در درگیری‌های مستقیم مسلحانه جان باختند و ۱۶ درصد حمله به مراکز نظامی، انتظامی و دفاعی جان خود را از دست دادند. ۹۳ مرکز نظامی انتظامی ما مورد تعرض قرار گرفت. کلانتری که دویست، سیصد قبضه اسلحه در آن است، وقتی افرادی از روی در و دیوار وارد می‌شوند، اگر این سلاح‌ها در اختیار آنها قرار بگیرد چه بلایی سر مردم می‌آید و مردم چه هزینه‌هایی پرداخت می‌کنند طبیعی است چنین موارد درگیری ممکن است منجر به تلفات جانی شود.

اعتراضات آبان ماه چند کشته داشت؟

وی با بیان اینکه ۳۱ درصد از جان باختگان در حمله به مراکز عمومی کشته شدند، افزود: کسانی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ، بانک‌ها پمپ بنزین‌ها، مسجد مدرسه علمیه مراکز دانشگاهی جهاد دانشگاهی آزمایشگاه‌های تشخیصی وزارت بهداشت و بخش خصوصی، پمپ بنزین ها حضور پیدا کردند و در درگیری ها شرکت کردند.

کشته شدگان آبان ماه

ذوالنوری یادآورشد: ۲۶ درصد کسانی هستند که جزء معارضین نبودند اشوبگر و حمله به مقر نداشتند، افرادی هستند به صورت نامعلوم جان‌باختند و مشخص نیست چگونه کشته شدند. مثلا بر اساس بررسی پزشکی قانونی بعضی از این کشته‌ها در وسط درگیری از فاصله ۷ متری قلب او به هدف گرفته شده یا شقیقه طرف از فاصله ۳ متری هدف گرفته شده است. می دانیم فاصله بین نیروهای عمل کننده با معترضین اینقدر نبود و درصد بالایی از کشته شدگان با گلوله‌هایی کشته شدند بر اساس پزشکی قانونی که جزو سلاح های سازمانی نیروهای امنیتی و نظامی نیست و مرگ مجهول و مشکوک را شاهد بودیم.شمار کشته شدگان آبان برای عضویت در کانال تلگرام نبض بازار کلیک کنید

منبع/رکنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.