شبکه ملی اطلاعات یک طرح شخصی نیست

اسحاق جهانگیری با تأکید بر گسترش شبکه ملی اطلاعات آن را مانع دسترسی مردم به اطلاعات آزاد ندانستند موضوعی که هرچند عده ای با در خطر دیدن منافع خود همسو با شبکه های معاند روی آن بسیار مانور دادند ، تا این طور به نظر برسد که با روی کار آمدن آذری جهرمی و با توجه به سابقه ی او و حضورش در وزارت اطلاعات قصد جاسوسی از مردم وجود دارد

کد خبر : 16273
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 - 16:36
شبکه ملی اطلاعات یک طرح شخصی نیست

به گزارش نبض بازار ، سالم ، سریع ، امن و ارزان چهار ویژگی شبکه ی ملی اطلاعات است که رهبر انقلاب به آن تأکید دارند. شبکه ملی اطلاعات مجموعه‌ی‌ پهنای باند رد و بدل شده داخل کشور و داده‌های تبادل شده با پهنای باند خارجی است. به عبارتی شبکه ی ملی اطلاعات، شبکه‌ ای مبتنی بر IP به‌ همراه سوئیچ‌ ها، مسیریاب‌ ها و مراکز داده‌ در داخل کشور است؛ به گونه ای که درخواست‌ های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده ی داخلی نگهداری می‌ شوند از طریق خارج کشور مسیریابی نشود. این موضوع از سال 95 با حساسیت بسیار زیادی در وزارت ارتباطات در حال پیگیری بود و حالا با انجام چند فاز از آن قابل بهره برداری است هرچند که تا رسیدن به نقطه ی مطلوب شبکه ی ملی اطلاعات تلاشهای بیشتر در حال انجام است اما تا همینجا هم کاری که در این خصوص انجام شده منحصر به فرد بوده و تا کنون در هیچ دولتی این حجم از کار در خصوص شبکه ملی اطلاعات انجام نشده است.

به گفته ی آذری جهرمی 80 درصد پیشرفت در این شبکه حاصل شده که با توجه به مقایسه و آمار کاملا قابل توجه است. اگر بنا بود که با کندی قبل پیش می رفتیم شاید هنوز در حال نوشتن نظریه و تئوری بودیم اما قولی که آذری جهرمی از ابتدای وزارتش داد حالا در مسیر اتمام است. فاز اول این شبکه در شهریور 95 توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و دکتر واعظی وزیر وقت ارتباطات افتتاح شد. ایشان در آن مراسم با تأکید به گسترش این شبکه آن را مانع دسترسی مردم به اطلاعات آزاد ندانستند موضوعی که هرچند عده ای با در خطر دیدن منافع خود همسو با شبکه های معاند روی آن بسیار مانور دادند ، تا این طور به نظر برسد که با روی کار آمدن آذری جهرمی و با توجه به سابقه ی او و حضورش در وزارت اطلاعات قصد جاسوسی از مردم وجود دارد در حالیکه با راه افتادن این شبکه ما جزو چند کشوری در دنیا خواهیم بود که به این فناوری دسترسی دارد. لزوم همکاری سایر بخش ها در این باره از دیگر مواردی است که هم روز افتتاحیه و هم در ادامه مورد تأکید کارشناسان و مسئولین بود اما این اتفاق بنا به دلایلی به شکلی که مورد انتظار بود نیفتاد و همه انتظار داشتند که علاوه بر طراحی و آماده کردن برخی زیرساختها سایر کارهای مربوط به این بخش نیز توسط وزارت ارتباطات انجام شود.

فازهای دوم و سوم هم به ترتیب در بهمن 95 و مرداد 96 افتتاح شدند. نامگذاری های این پروژه ی ملی اما حاوی پیامهاییست که نباید ساده از کنار آن گذشت. استقرار ، رشد و بلوغ نامهای سه فاز شبکه ملی اطلاعات بودند. رشد و بلوغ به معنای رسیدن به دانش مدیریتی جهت قرار گرفتن در مسیر تعالی است که اگر با همراهی متصدیان و مسئولان واحدهای مختلف نباشد نمی تواند خود را در جامعه بسط دهد. عه ای که امروز به هردلیلی از همکاری با این طرح امتناع می کنند هرچند که با منافع ملی لجبازی به راه انداخته اند باید بدانند که این پروژه به واسطه  الزامات برنامه پنجم توسعه انجام شده و قبل از آمدن آذری جهرمی سه فاز آن به بهره برداری رسیده است پس بهتر است بجای مقاومت در برابر یک طرح ملی به منافعی فکر کنند که از کنار انجام این طرح می توان به آن دست یافت. استقلال شبکه ی ملی پیش نیاز استفاده ی عمومی از آن است که با راستی آزمایی های مختلف در این مورد نتایحج بسیار جالبی به دست آمده. موفقیت آمیز بودن 142 آزمایش برای رسیدن به اطمینان لازم جهت داشتن اینترنت در هنگام قطع آن در بستر شبکه ی ملی اطلاعات از جمله مسائلی بود که وزارت ارتباطات بسیار روی آن کار کرد. سپر دفاع شبکه ملی و کیفیت ارتباطات از دیگر آزمایشاتی بود که باید درباره ی این شبکه انجام می شد و حالا به راحتی می توان ادعا کرد که کیفیت ارتباط داخلی 80 برابر ارتباط بین المللی است. در ادامه ی این طرح باید شاهد همکاری بخش های دیگری باشیم که تکمیل کننده ی این طرح خواهد بود هرچند که تاکنون شاهد کندی این همکاری هستیم اما باید به خوبی درک کرد که اختلاف نظر اگر حرفه ای باشد قابل تأمل است و اگر شخصی باشد اصلا قابل قبول نیست که در سطح ملی بازتاب داشته باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.