شاخص کل به فیشی رفت و به کیشی برگشت/رشد 20000 واحدی بورس در 21 دی

پیاز هم خودش را داخل میوه‌ ها کرد.دستور مهم قالیباف اصل به شرکت‌ های بورس چیست؟امروز با ورود پول حقیقی در بازار شاهد آن بودیم که هیجانات بازار به سمت مثبت میل پیدا کرده تا سهامداران حدودی به آینده بازار امیدوار شوند.
کد خبر : 108942
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 دی 1399 - 14:31
شاخص کل به فیشی رفت و به کیشی برگشت/رشد 20000 واحدی بورس در 21 دی

به گزارش نبض بازار ،امروز یکشنبه 21 دی ماه 1399 ،دومین روز کاری هفته بازار بورس اوراق بهادار تهران ، روز پر نشاط و سبزی را پشت سر گذاشت.به طوری که دو نیمه کاملا متفاوت را شاهد بودیم.از همان ساعات ابتدایی و در مرحله پیش گشایش شاهد ورود سنگین پول حقیقی و تقاضا در اکثر نماد های شاخص ساز و روند رو به رشد مثبت شاخص کل بودیم.

 

 

در نیمه اول با ترس حاکم بر بازار، شاهد ریزش  اندک شاخص بودیم ولی این روند در نیمه دوم بازار کاملا متفاوت بود و با افزایش ورود پول حقیقی و تقاضا در اکثر نماد های شاخص ساز،شاخص کل روز خوبی را در پیش داشت و در نهایت هم با رشد 20 هزار و 822 واحدی (1.62 درصد) نسبت به روز گذشته،درارتفاع  1 میلیون و 306 هزار و 714 واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با افزایش 227 واحدی (1.20 درصد) نسبت به روز گذشته در ارتفاع 19 هزار و 75 واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با رشد 684 واحدی (1.49درصد) به ارتفاع 466 هزار و 653 واحد قرار گرفت.

 

 

نماد های تاثیر گذار در بورس

در پایان روز کاری امروز 6 نماد فولاد،شستا،وغدیر،فملی،شپنا و همچنین خودرو به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و نماد فارس بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص بورس را ایفا نمودند.

 

 

نماد های تاثر گذار در فرابورس

در پایان روز کاری امروز 7 نماد غصینو،هرمز،ذوب،صبا،مادیرا،شگویا و مارون به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت بر روند شاخص فرا بورس را ایفا نمودند.

 

بازار امروز یکشنبه 21 دی در قاب نگاه

 

در ساعت ۱۰ و ۴۵دقیقه شاخص کل بورس پس از رشد ۲۱هزار واحدی (۱.۶درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۳۰۶هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌ وزن با افزایش ۱.۴درصدی مواجه شد.آخرین قیمت ۲۳۷نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ ها افزایش یافته و ۱۳۰نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع تقریبا به حدود ۹هزار میلیارد تومان رسید.ارزش بازار ۵۲ میلیون ۴۶ هزار ۶۵۷ میلیارد ریال، ارزش معاملات ۶۸ هزار و ۲۱۳ میلیارد ریال و حجم معاملات ۶ هزار و ۳۵۰ میلیارد سهم است.

 

شاخص بورس از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته با ۷۹۷هزار و ۸۵۶واحد افزایش، معادل ۱۵۶درصد رشد را به ثبت رساند.شاخص بورس نیز از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته با 797هزار و 856واحد افزایش، معادل 156درصد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 310هزار و 756واحد رسید و شاخص کل هموزن نیز در این مدت با 283هزار و 490واحد افزایش، معادل 160درصد رشد کرد و رقم 460هزار و 570واحد را به نمایش گذاشت.شاخص بازار اول هم در این مدت با 580هزار و 154واحد افزایش در این مدت به رقم 942هزار و 885واحد و شاخص بازار دوم با 2 میلیون و 598هزار و 778واحد رشد به عدد 2 میلیون و 707هزار و 587واحد رسیدند که به این ترتیب شاخص بازار اول با 160درصد افزایش و شاخص بازار دوم با 2388درصد رشد همراه شدند.

 

دستور مهم قالیباف اصل به شرکت‌ های بورس چیست؟

 

رئیس سازمان بورس گفت: هیات مدیره شرکت‌ ها، قوی‌تر از همیشه فقط قوانین بازار سرمایه را ملاک عمل قرار دهند و از راهکار‌ های بورسی پیروی کنند.حسن قالیباف‌اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه اخیراً، در بحث قیمت‌ گذاری دستوری برخی از محصولات، مسائلی مطرح شد که نهایتاً، با مخالفت نهاد‌ های ناظر و اجرایی بورس مواجه شد، تأکید کرد: هیات مدیره شرکت‌ها، قوی‌تر از همیشه، فقط قوانین بازار سرمایه را ملاک عمل قرار دهند و از راهکار‌ های بورسی پیروی کنند.

 

 

حسن قالیباف‌ اصل افزود: اخیراً نیز با تأکید مجدد، ناشرین را ملزم کرده‌ایم، در قیمت‌ گذاری عرضه محصولات، ضمن پایبندی به قانون، صرفه و صلاح سهامداران را مبنا قرار دهند و مطالبه جدی و همیشگی ما رعایت این اصل مهم است و پیگیری قضایی تخلفات را وظیفه ذاتی خود می‌دانیم.

دخالت دولت در بازار بورس

 

بیشتر بخوانید:   قیمت تمام شده برای نمادهای صندوق پالایشی یکم "دارا دوم"

دیده می‌شود که دولت با قاطعیت این دخالت را انجام می‌دهد و سازمان بورس و عوامل آن را جدی نمی‌دانند و این مسئله خلأ مهمی است که باعث ایجاد رانت و فساد در بازار می‌شود.با اینکه آغاز هفته‌ ها همیشه با روندی صعودی در بازار سرمایه مواجه بودیم، این هفته شاهد رقم خوردن اتفاقی برعکس بودیم چراکه بورسِ در روز شنبه باز هم تبدیل به میدان سرخ رنگی شد که بیشتر سهم‌ هایش از خونریزی داغ دل سهامداران حقیقی را تازه کردند. دیروز بازار تا جایی به سقوط ادامه داد که شاهد رد شدن شاخص کل از مرز ۱.۳ میلیون واحدی بودیم به طوری که این شاخص در نهایت نزدیک به ۲ درصد افت را تجربه کرد تا در نزدیکی یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحدی بایستد و نشان داد که بازار باز هم قابل اعتماد نیست و هنوز جای سقوط دارد و شاید هم گفته کارشناسان محقق شود و این بازار تا زیر یک میلیون واحد هم کاهش پیدا کند.

 

دو عامل که بورس را قرمز کرد

 

محمد علی احمد زاده اصل، کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه در رابطه با تغییر و تحولات اتفاق افتاده در بازار امروز اظهار کرد: در حال حاضر، دو عامل شرایط موجود بازار سرمایه را رقم زده است که اولین عامل ریسک‌ های سیاسی است که چندین سال است فراز و فرود این نوع ریسک‌ ها را در بازار تجربه می‌کنیم و اثرات آن‌ ها در بلند مدت خنثی می‌شود و شرایط پیش آمده به گونه‌ ای شده است که بحث از درگیری و جنگ در بازار افتاده است و واکنش بازار به این مسائل طبیعی است.

 

وی تصریح کرد: از اوایل ماه جاری هرچند وقوع درگیری‌ های نظامی کشور ما با دیگر کشورها بعید به نظر می‌رسد، مشاهده می‌شود که اثرات منفی در بازار گذاشته شده است و هنوز هم این تأثیرها منفی نشده‌اند.این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بحث دلایل اثر گذار روی بازار سرمایه افزود: دلیل دوم روند منفی بازار سرمایه در این روز ها، بحث شیوه‌ نامه قیمت‌ گذاری محصولات فولادی است و البته، این بحث در قالب کلی می‌گنجد و بر اساس این قابل کلی، دخالت در قیمت‌ گذاری شرکت‌ های بورسی توسط دولت است و این اتفاق نباید بیفتد و دولت زورگویی نکند و باید به شرکت‌ها اجازه دهد که روش متعارف قیمت‌ گذاری در بازار اتفاق بیفتد.احمد زاده اصل گفت: با این وجود دیده می‌شود که دولت با قاطعیت این دخالت را انجام می‌دهد و سازمان بورس و عوامل آن را جدی نمی‌دانند و این مسئله خلأ مهمی است که باعث ایجاد رانت و فساد در بازار می‌شود.

 

قیمت گذاری دستوری فولاد شبیه قیمت گذاری دستوری سیمان

 

پیش از این دیده شد که قیمت‌ گذاری ‌‎های دستوری در حوزه سیمان باعث شد که رانت زیادی در این زمینه ایجاد شود و قیمت سیمان هم بالا برود که در نهایت با بالا رفتن قیمت این محصول، کارخانه‌ها تولید خود را گسترش دادند و در نهایت بازار سیمان به حال خود رها شد و قیمت‌ ها به جای خود بازگشت و در حال حاضر، سیمان را با ۳۰ درصد قیمت جهانی می‌فروشیم اما در حال حاضر، دیده می‌شود که سود این محصول بسیار برای کارخانه‌ ها پایین است.بورس مخالف حضور شرکت‌ هایی است که دستورات دولت و مجلس روی قیمت محصولات و سهام آن‌ ها تأثیر می‌گذارد و بهتر است وزارت صمت، سمت و سوی خود را مشخص کند به این صورت که یا باید طرف ۶۰ میلیون سهامدار بازار را بگیرد و یا طرف معدود تولیدکنندگان صنایع پایین‌ دستی را بگیرد که با فروش محصولات خود رانت کلانی را به جیب زده‌اند که البته نوک آن‌ ها باید از بازار چیده شود.

بیشتر بخوانید:   علت اختلال در کارگزاری آگاه مشخص شد

 

وزارت صمت باید به سرمایه وارد شده در بازار توسط مردم باید مورد احترام واقع شود چراکه این سرمایه قرار است در پروژه‌ های بزرگ تولید و توسعه مورد استفاده قرار گیرد و باید به احترام منافع این ۶۰ میلیون سهامدار باید جلوی هرگونه رانتخواری در بازار سرمایه و بورس کالا گرفته شود و احتمال دارد که این تصمیم ‌‎ها تا چند روز آینده از سوی وزارت صمت مشخص شود.

 

چرا بورس منفی شد؟

 

هر چند برخی کارشناسان معتقدند که دلیل ریزش بورس امروز به تصمیم مجلس درباره حذف انرژی ارزان در بودجه سال ۱۴۰۰ برای صنایع فولادی باز می‌گردد. اما مسئله قیمت‌ گذاری دستوری تهدید بسیار جدی بازار و صنایع فولادی است،وقتی مهم‌ترین محرک بازار یعنی نرخ جهانی تخریب می‌شود و حتی وزیر صمت می‌گوید برای محصولات پتروشیمی هم در حال مذاکره با زنگنه وزیر نفت هستیم، گروه‌ های اصلی بازار مثل معدنی‌ ها و فلزی‌ ها و پتروشیمی‌ ها با ترس مواجه می‌شوند.

این پرسشی است که شاید بسیاری از سهامداران از خود می‌پرسند. مهم‌ترین دلیل این منفی بورس امروز تصمیم وزارت صمت در روز گذشته بود.روز گذشته خبر‌ ها و نامه‌ نگاری‌ ها حکایت از آن داشت که وزارت صمت تصمیم دارد تا قیمت‌ های پایه محصولات فولادی در بورس کالا را دوباره کاهش دهد. در شیوه نامه پیشین مدیریت بازار فولاد، قیمت‌ های پایه برای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا ۸۰ درصد بهای فوب منطقه CIS تعیین شده بود. همین رقم نیز با انتقادات بسیاری مواجه شده بود و حالا علیرضا رزم حسینی وزیر صمت تصمیم گرفته تا قیمت پایه را ۱۰ درصد دیگر کاهش دهد. هرچند این تصمیم تاکنون با مقاومت بورس کالا رو به‌ رو شده است و از لحاظ قانونی، اجرای آن به تایید شورای‌ عالی بورس نیاز دارد، اما همین خبر کافی بود تا سهامداران روز گذشته از گروه‌ های بزرگ و کالا محور بورس تهران خارج شوند.

 

فولاد دومین شرکت بزرگ بازار سرمایه است و منفی آن باعث تاثیر بر روی کل بازار خواهد شد.البته برخی نیز عرضه اولیه امروز را بی‌تاثیر در منفی امروز بورس نمی‌دانند. در شرایطی که بورس اوضاع مساعدی ندارد عرضه اولیه‌ ها می‌توانند این شرایط را بدتر کنند.به هر صورت آنچه مسلم است این است که یک روز این بورس، به دلیل اختلاف دو وزیر اقتصاد و نفت بر سر عرضه پالایشی یکم ریخت و امروز به دلیل تصمیم وزیر صمت! این در حالی است که رئیس‌ جمهوری روحانی روز گذشته گفت که سرمایه‌ گذاران نباید احساس نا امنی کنند!

 

 

تحلیل گران تکنیکال چه می گویند؟

 

در کنار این ورود و خروج پول حقیقی از بورس، باید نظر تحلیل گران تکنیکال را قرار داد. این تحلیل گران معتقدند شاخص در محدوده 1.320.000 واحدی حمایتی جدی دارد. اما نوسان شاخص کل بین اعداد یک میلیون و چهار صد هزار واحد تا حمایت طی هفته های گذشته برخی را متقاعد کرده است که زیاد نباید به تحلیل تکنیکال دل خوش کرد.

 

 

به عبارت دیگر، به دلیل اینکه بازار سرمایه طی هفته های گذشته بیشتر درگیر حواشی بوده است، نمی توان از تحلیل تکنیکال زیاد انتظار پیش بینی درست روند ها را داشت. بازار در شرایط کنونی متوجه اخبار و شایعات است و نمی توان به روند های آن حتی برای یک روز هم امید داشت.به بیانی دیگر، افق بلند مدت در شرایط فعلی بازار مفهومی گم شده است و کارشناسان بازار سرمایه کمتر به آن می پردازند. این موضوع را می توان در معاملات سرمایه گذاران در هفته های اخیر به وضوح مشاهده کرد. چرخش پول از نمادهای بزرگ به سمت نمادهای کوچک و مثبت شدن شاخص هموزن در عین منفی بودن شاخص کل را می توان به این دلیل توجیه کرد.

بیشتر بخوانید:   وبملت کی باز میشود

 

 

 

اما در همین بین برگشت بازار از نماد های کوچکتر نیز به دلیل عدم وجود دید بلند مدت در میان سهام داران قابل مشاهده است. به عبارت دیگر ماهیت فعلی بازار نوسان و چرخش پول است و در چنین شرایطی کارشناسان حرکت به سمت تک سهم ها را در شرایط فعلی جدی تر از گروه ها پیش بینی می کنند.

 

اصلاح سهام شاخص ساز بعد از رشدی پرشتاب

 

بازار هفته گذشته به دلیل برخورد با سطوح مقاومتی اقدام به اصلاح کرد، که بر اساس پیش‌ بینی‌ های صورت گرفته ممکن است این روند برای مدتی کوتاه در بازار ادامه‌ دار باشد.

 

در دو هفته گذشته شاهد بودیم که با توجه به پیروی سهام بزرگ و بنیادی بازار از تحلیل تکنیکالی و چشم‌ انداز تورم اقتصادی، احتمال وجود رکود در کشور در میان‌ مدت،  تورم و از طرف دیگر به دلیل ایجاد انضباط اقتصاد نسبی که در دولت به وجود آمده حرکت پرشتابی را تجربه نکردند و نقدینگی‌ های جدید وارد شده به بازار به دلیل عدم رشد سهام بنیادی وارد سهام کوچک شدند.

 

سهام بزرگ بازار بعد از رشد غافل گیر کننده‌ ای که تجربه کردند وارد مدار اصلاحی شدیدی شدند و بعد از این اصلاح به قیمت‌ هایی رسیدند که با شرایط حاضر در اقتصاد کشور دارای همخوانی هستند، به همین دلیل در وضعیت فعلی نمی‌توان در انتظار روند پرشتابی از سهام شرکت‌ های بزرگ در بازار بود.

 

پیش‌ بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

 

به نظر می‌رسد در بازاراین هفته روند فرسایشی و نوسانی ادامه‌ دار باشد و براساس پیش‌ بینی‌ های صورت گرفته به نظر می‌رسد که حرکت پرشتابی را در معاملات بازار شاهد نخواهیم بود.به مرور زمان راه سهام براساس پارامتر های بنیادی شرکت‌ ها از یکدیگر جدا می‌شود و اقبال بازار بیشتر به سمت سهام شرکت‌ های بزرگ که از چشم ‌انداز خوبی در اقتصاد کشور برخوردارند، خواهد رفت.

 

در بازار جهانی همچنان کامودیتی‌ ها در حال تبعیت از روند معقولی هستند و انتظار روند فرسایشی در شاخص دلار وجود ندارد، همین امر می‌تواند کمک‌ کننده به رشد مضاعف کامودیتی‌ ها در بازار باشد.

 

از طرفی برخی از کارشناسان اعتقاد دارند بورس به دلیل اخبار مربوط به افزایش تنش‌ ها در منطقه در جریان معاملات این هفته کمی دست به عصا حرکت خواهد کرد اما با شروع معاملات هفته بعد احتمالا بورس بهبود پیدا خواهد کرد.

 

 

وضعیت نماد های پالایشی

 

نوسان و افت شدید قیمت نماد پالایشی یکم طی ماه های گذشته، بسیاری از سهامداران را با درد سرهای فراوانی مواجه ساخته است. سهامدارانی و سرمایه‌ گذاران خردی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت برای خرید این سهام وارد بازار سرمایه شده و بخش عمده‌ ای از سرمایه‌ های خود را در این مسیر هزینه کرده اند، هفته‌ ها است که با افت قیمت این نماد مواجه هستند و انتظار شان از دولت این است که با بکار بستن تدابیری، زمینه را برای جبران ضرر و زیان آنها فراهم کند.

 

بر اساس برآورد های صورت گرفته، سهام دارانی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت اقدام به خرید نماد پالایشی یکم کردند، اکنون با افت حدود ۲۵ درصد ارزش سهام خود مواجه شده اند. اگرچه باید توجه داشت که این فراز و فرود ها، طبیعت بازار سرمایه است، اما به هر حال هیجانات تزریق شده و تبلیغات گسترده‌ ای که دولت برای فروش این یونیت‌ های سرمایه‌ گذاری صورت داد، بسیاری از مردم را ترغیب به خرید سهام و ورود به سرمایه‌ گذاری در این بخش کرد.

 

 

انتهای پیام.


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.