سید تقی کبیری:مشکلات کشور از سال 92 با روی کار آمدن این دولت شروع شد

تقی کبیری گفت:عده ای فکر کردند که با پالس مذاکره و کوتاه آمدن می توان مشکل را حل کرد. ما در 10 سال گذشته چنین مشکلاتی نداشتیم

کد خبر : 50035
تاریخ انتشار : سه شنبه 1 بهمن 1398 - 22:57
سید تقی کبیری:مشکلات کشور از سال 92 با روی کار آمدن این دولت شروع شد

به گزارش نبض بازار ، اصلاح ساختار اقتصادی همچنان محل بحث است. آنچه که می توان از اوضاع و احوال شرایط اقتصادی کشور استنباط کرد این است که علیرغم همه ی ظرفیتهای موجود این موضوع در هاله ای از ابهام قرار دارد. مناسبات بین المللی که یکی از ارکان اقتصاد پویاست با توجه به هجمه هایی که در مورد کشورمان وجود دارد این مسئله را به چالش کشیده و این بدان معناست که باید تدبیر جدی اندیشیده شود. برآیند کلی از لایجه ی بودجه ی سال 99 یک لایحه ی رکودی است که طبعاً در آن نمی توان امیدوار به تحولات مثبت بود. حسن روحانی درباره ی این چالش گفت: اگر کسی را سراغ دارید که می تواند بدون ارتباط با دنیا اقتصاد را درست کند به ما معرفی کنید. در این مورد با سید تقی کبیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به گفتگو نشستیم.

کبیری در این باره به گفت: این جمله رئیس جمهور تعبیر کَلِمَهُ الْحَقِّ یُرَادُ بِهَا بَاطِلٌ است. این جمله که هیچ کشوری نمی تواند بدون مناسبات با کشورهای دیگر امورات خود از جمله اقتصاد را جلو ببرد تعبیر درستی است. اما این جمله ی رئیس جمهور یک نگاه منفی به پیام رهبری دارد که فرمودند ما باید به ظرفیتهای داخلی نگاه کنیم. اما مسئله این است که ما با کشورهای دیگر تعامل داریم اما با کشورهایی که با خصومت وارد مذاکره می شوند و حتی به مذاکرات خود نیز پایبند نیستند و لذا اگر رئیس جمهور منظورش این است که اهانت به مردم ایران می تواند باشد آن هم مردمی که 40 سال استکبارستیزی را مطرح کردند. این تعبیر که نظام جمهوری اسلامی دور خود حصار کشیده اصلا درست نیست. نظام با کشورهای مختلف در تعامل است اما اینکه ما تنها راه اقتصاد کشور را منوط کنیم به مذاکره با کشورهایی که طی 40 سال ثابت کردند پایبندی به مذاکره و تعهدات خود ندارند یقیناً خیانت به کشورداری است.

کبیری در پاسخ به این سؤال که آیا با از دست دادن روابط با کشورهای اروپایی و شرایط خاصی که در آسیا وجود دارد می توان به پیشرفت امیدوار بود اظهار کرد:از سال 92 که این دولت روی کار آمد این اتفاقات افتاد. عده ای فکر کردند که با پالس مذاکره و کوتاه آمدن می توان مشکل را حل کرد. ما در 10 سال گذشته چنین مشکلاتی نداشتیم چرا که طرفهای مقابل می دانستند هرگز از این سمت نشانه های کوتاه آمدن را دریافت نخواهند کرد. تقی کبیری ادامه داد: دقیقاً وقتی این اتفاقات شروع شد که شعار این بود که تعاملاتمان را بیشتر کنیم. ما پای میز مذاکره نشستیم اما معکوس عمل کردیم، برجام را امضا کردیم با همان نگاه که اگر این کار انجام شود بهتر است در حالیکه تجربیات گذشته ی ما نشان می دهد که با این قدرتها اگر با چنین رویکردی صحبت کنیم اوضاع بدتر خواهد شد.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.