سهام عدالت جای واگذاری مدیریت به مردم را خالی می بیند

حسن روحانی سهام عدالت را  تحت عنوان واگذاری به مردم انجام داد که در آن نیز باز هم جای واگذاری مدیریت به مردم خالی است. بنابراین صاحبان شرکتهای بزرگ نیز اذعان دارند که مدیریت در دست مردم نیست پس خرید و فروش آنها تأثیری در روند شاخص نخواهد گذاشت.

کد خبر : 62937
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 خرداد 1399 - 13:26
سهام عدالت جای واگذاری مدیریت به مردم را خالی می بیند

به گزارش نبض بازار ، حرکت شاخص به سمت سقف قبلی خود بازهم سؤالات و تردیدهایی را نسبت به وضعیت آن در آینده به وجود می آورد. سهامدارانی که در چند وقت گذشته با ضرر و زیان در بازار بورس همراه شدند تئوریهای مختلفی را مورد بررسی قرار دادند. از تأثیرگذاری پیش فروش خودروها تا واگذاری سهام عدالت همگی از جمله مسائلی بود که با توجه به ریزش شاخص مطرح شد. در این ارتباط علی حیدری کارشناس بازار سرمایه به خبرنگار نبض بازار گفت: در این هفته اصلاح قیمتی که داشتیم به این خاطر بود که بانک مرکزی در یک اقدام جدید در ایران ( که البته قدمت چند دهه ای در بخش بین المللی دارد ) اقدام به واگذاری یا حراج اوراق قرضه بین بانکی کرد این یعنی بانک مرکزی قصد دارد در میزان تورم داخلی نقش مدیریتی ایفا کند توصیه می شود که سهامداران یکشنبه هر هفته به خبرهای بانک مرکزی دقت کنند به همین خاطر تزریق نقدنیگی از طرف بانکها به سمت بورس کاهش پیدا می کند اما آن دسته از سهامدارانی که سهام خوبی خریداری کرده اند در کوتاه مدت و میان مدت گروه صنایع فلزات رشد بسیار خوبی خواهند داشت و پس از آرامش نسبی که تقریبا از 20 مرداد به بعد برآورد می شود شرکتها و صنایع پتروشیمی دوباره به روند صعودی بازخواهند گشت.

علی حیدری در خصوص تأثیر عرضه سهام عدالت بر روند شاخص بورس گفت: این موضوع تأثیری در روند شاخص نداشته زیرا 7 درصد از پرتفوی سهام عدالت شرکتهای قوی و ریشه داری هستند که خرید و فروش آنها هرگز تأثیری ندارد. ولی چگونگی قوانین یا دستورالعملهای خرید و فروش سهام عدالت اخبار و شایعات آن در بازار اثرگذار است. برای توضیح بیشتر این مطلب باید به 1350 برگشتیم که محدرضا پهلوی در ایده انقلاب سفید در اصل سیزده اقدام به واگذاری و خصوصی سازی شرکتها و بنگاههای دولتی کرد که در آن 99 درصد بنگاهها به مردم واگذار می شود اما مدیریت به مردم واگذار نمی شد این اصل در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی تحت عنوان خصوصی سازی شرکتها و نهادهای دولتی به مدیران لایه های دوم و سوم و خصولتی ها و نهاد نظامی واگذار شد. حسن روحانی سهام عدالت را  تحت عنوان واگذاری به مردم انجام داد که در آن نیز باز هم جای واگذاری مدیریت به مردم خالی است. بنابراین صاحبان شرکتهای بزرگ نیز اذعان دارند که مدیریت در دست مردم نیست پس خرید و فروش آنها تأثیری در روند شاخص نخواهد گذاشت.

این کارشناس بازار سرمایه درباره پیش بینی روند شاخص توسط سایرین گفت: این کار به صورت کلی قابل قبول نیست گاهاً به نظر می رسد افرادی که در این زمینه حرفهایی را مطرح می کنند بیشتر به بیان تصورات خود می پردازند. پیشنهاد من این است که از هر تحلیلی به عنوان ختم کلام استفاده نکنند بلکه به عنوان یک ابزار کمکی استفاده شود.

بیشتر بخوانید…

هیئت مدیره نجومی بانک مهراقتصاد سپه پوش شدند

تسهیلات بیش از 1700 میلیارد تومانی بانک آینده به شرکتی که حتی یک سایت هم ندارد!!!

در کمیته حسابرسی پست بانک چه خبر است؟

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.