به گزارش نبض بازار ، بنگاههای اقتصادی اگر در چهارچوب اقتصاد مقاومتی حرکت کنند توان مقابله با تحریم ها افزایش پیدا می کند. صنعت خودروی کشور یکی از بخشهای اقتصاد بالا دستی است که بیش از همه به پیمایش در این چشم انداز احتیاج دارد. جواد سلیمانی مدیرعامل سایپا یکی از چهره هایی است که باید از او می توان به عنوان مدیری یاد کرد که با تلاش قابل تحسین توانست قیمتها در بازار خودروی کشور را که به صورت عجیب و غریبی به سمت قیمتهای نجومی می رفت کنترل کند.

سلیمانی در طی چندماه گذشته موفق شد تولید خودرو در سایپا را به صورت قابل توجهی افزایش دهد و همین موضوع سبب شد تا حباب قیمتی بازار شکسته شود. عرضه ی بیشتر خودرو به بازار و تعیین تکلیف شدن خودروهای ناقص در پارکینگ ها زمینه ی خوبی را فراهم کرد تا اولا میزان تقاضا با میزان عرضه به نسبت خوبی برسد و ثانیا پیش بینی دلالها از وضعیت بازار به چالش کشیده شود.

با افزایش نرخ ارز در سال 97 شاهد بودیم که مواد اولیه که بعضاً در حوزه ی تحریم قرار داشت به قیمت بیشتری خریداری شود و در نتیجه هزینه ی تمام شده ی تولید افزایش پیدا کند. این در حالی بود که خط تولید سایپا با وجود فشارهایی که به این خاطر تحمل می کرد در صدد افزایش میزان تولید و عرضه بود. ممارست روی هدفی که در آن به قدرت خرید مردم افزوده می شد زمینه ای را فراهم کرد تا نارنجی پوشان دو بار در چندماه گذشته رکورد تولید خودرو در سایپا و سطح کشور را جابجا کنند.

انجام تعهدات برجای مانده از گذشته یکی دیگر اقداماتی بود که توسط سلیمانی دنبال شد و تحویل 70 هزار خودرو طی دوماه گذشته به مشتریان این موضوع را به خوبی روشن می کند. انجام به موقع تعهدات برای تحویل خودروهای سراتو به مردم علیرغم بدعهدی شریک خارجی باعث گردید تا موجی از گرانی ها که می توانست مجدداً بازار خودرو را به التهاب برگرداند کاملا کنترل شود و مشکلی از این جهت وجود نداشته باشد.

سلیمانی با تجهیز برخی خطوط با دانش بومی و با تلاش مهندسین این شرکت زمینه ای را فراهم کرد تا هزینه ی تمام شده ی تولید در این گروه خودروسازی کاهش یابد. حالا و در شرایطی که موجی از تخریب ها و شائبه ها درباره سلیمانی به وجود آمده باید به برخی منتقدینی که بعضاً به دنبال بهره بری از این اوضاع هستند گوشزد کرد که انتقاد به معنی گفتن نکات مثبت و منفی در کنار یکدیگر است تا مخاطب به درک درستی از موضوع برسد. اعمال تحریم ، بدعهدی شریک خارجی ، گرانی مواد اولیه ، چند برابر شدن نرخ ارز ، گرانی قطعات و… کدایک می توانست در کنترل سایپا و جواد سلیمانی باشد که اینطور مواضع شدیدی در رسان ها اعمال شده؟ باید با واقع بینی درباره ی مسائل صحبت کرد حتی بسیاری از مسائل در کنترل نهادهای سیاسی هم نبود چه برسد به یک مجموعه ی خودروسازی. آنچه که با مدیریت سلیمانی انجام شد برگرداندن آرامش به بازار ، افزایش عرضه و تجهیز خطوط تولید بود حالا اگر بیرون از حوزه ی اختیارات مدیرعامل سایپا و در سطح کلان اقتصادی متغیرهای اثرگذاری که بازار را به سمت گرانی و سوداگری می برد اتفاق می افتد واقعا چه کسی باید پاسخ دهد؟