سرزمینی برای همه ی ایرانیان

در ایران صنعت گردشگری آن چنان که باید و شایسته آن است گسترش و توسعه نیافته است. با وجود اینکه در تمامی برنامه‌ های توسعه سالیانه اخیر، به رهایی از اقتصاد تک محصولی متکی بر صادرات نفت تأکید شده، ولی در مقام عمل موفقیتی در این زمینه بدست نیامده است.

کد خبر : 49086
تاریخ انتشار : پنجشنبه 5 دی 1398 - 17:26
سرزمینی برای همه ی ایرانیان

به گزارش نبض بازار ، صنعت گردشگری، بزرگترین و متنوع‌ ترین صنعت در دنیا به حساب می‌آید. تأثیر گردشگری بر افزایش میزان اشتغال و درآمدهای ارزی، رونق صنایع داخلی، گسترش همکاری ‌های بین‌ المللی موجب شده است تا نگرش کشورهای دنیا به مرز آن تغییر یافته و جایگاه مهمی در سیاست‌گذاری دولت‌ها پیدا کند.

صنعت گردشگری پس از صنایع خودروسازی، ساختمان و غذایی، چهارمین صنعت برتر جهان است. میزان مشارکت این بخش در تولید ناخالص داخلی جهان بیش از بخش‌هایی همچون خودروسازی و کشاورزی و مشارکت آن در اشتغال از خودروسازی نیز بیشتر بوده است.

در ایران صنعت گردشگری آن چنان که باید و شایسته آن است گسترش و توسعه نیافته است. با وجود اینکه در تمامی برنامه‌ های توسعه سالیانه اخیر، به رهایی از اقتصاد تک محصولی متکی بر صادرات نفت تأکید شده، ولی در مقام عمل موفقیتی در این زمینه بدست نیامده است.

مطابق با سند چشم‌انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران لازم است سهم ایران از شمار گردشگران جهانی  به 5/1 درصد در سال 1404 افزایش یابد، یعنی حدود 20 میلیون نفر گردشگر از بازار جهانی را سالانه به خود جذب نماید که این امر مستلزم سرمایه‌گذاری بیش از 30 میلیارد تومان در این صنعت با سهم حدوداً 16 درصدی بخش دولتی و مابقی از بخش خصوصی است.

همچنین، طبق سند چشم انداز، سهم ایران از درآمد گردشگری جهانی باید  به 2 درصد در سال 1404 رشد یابد؛ به گونه‌ای که کشور ایران در سال 1404 سالانه نزدیک 25 میلیارد دلار از محل گردشگر ورودی، درآمد کسب نماید اما روند کنونی به هیچ عنو ان رضایت ‌بخش نیست و راه دشوار ایران برای دستیابی به 2 درصد از درآمد جهانی توریسم را نمایان می‌سازد. لذا توجه به اهداف سند چشم‌انداز در این راستا می‌تواند عامل مهمی برای شتاب بخشیدن به آهنگ رشد و توسعه را فراهم نماید.

ایجاد مناطق گردشگری با استانداردهای جهانی یکی از پتانسیل هائیست که می توان نسبت به جذب توریسم در آن امیدوار بود. البته تقویت داشته های موجود نیز نباید فراموش شود اما چیزی که حائز اهمیت است گسترش ظرفیتهاست. مطابق با برخی از آمارها هنوز تقریباً 28 درصد از مناطق گردشگری ایران به دلیل پرداخته نشدن به آنها هنوز از دسترس عموم خارج هستند و تهیه ی زیرساختهای مناسب برای آنها به زمان و هزینه های زیادی نیاز دارد.

اما در همین راستا و به منظور توجه بیشتر به بخش گردشگری در نزدیکی اراک اتفاق بزرگی افتاد که می تواند با وجود دارا بودن استانداردهای جهانی فضای جدیدی را در بحث گردشگری ایجاد کند. سرزمین ایرانیان یا آیلند با حمایت بانک گردشگری جزو طراحی های بسیار هوشمندانه ایست که این روزها توجهات زیادی را به خود جلب کرده است تا جاییکه می توان از این شهر با نام شهری در حد استانداردهای بالای جهانی نام برد. آیلند که در چند وقت اخیر به سبب جاذبه هایی دارد سبب شده تا بسیاری از سمت جاده ی هزار و فیروزکوه فرمان خودروی خود را به سمت این سرزمین کج کنند.

منطقه نمونه گردشگری و اقتصادی آیلند دارای مزیت های زیادی است که مهمترین آن مزیت رقابت پذیری این شهر با نمونه های مشابهی است که در کشورهای اطراف خلیج فارس وجود دارد. بهره مندی از همه ی ظرفیتها در قالب یک کار گروهی منسجم که در آن شاهد به وجود آمدن فرصتهای مناسب هستیم از دیگر ویژگیهائیست که این روزها سرزمین آیلند را روی زبانها انداخته و تحسین بازدید کنندگان نشان از وسواس مطالعاتی آیلند دارد.

بهره‌گیری از مشاوران مجرب بین‌المللی در کلیه مراحل طراحی و اجرای هر یک از کاربری‌ها، متضمن موفقیت پروژه‌ها و بازگشت سرمایه‌های جذب شده است.
• داشتن طرح جامع که توسط مشاوران طراز اول جهانی تهیه شده است.
• شاخص‌بودن هر یک از کاربری‌ها در سطح منطقه، ارائه خدمات متمایز، استاندارد و با کیفیت عالی در کلاس بین‌المللی که نوید دهنده تجربه و سبک نوینی از زندگی و تفریح است، نه تنها به عنوان رسالت اصلی طرح آیلند و هر گونه سرمایه‌گذاری در آن است بلکه باعث شده است مجموعه آیلند در کشور، مجموعه‌ای بی‌نظیر شود.
• هوای پاک دائمی منطقه آیلند به دلیل موقعیت استراتژیک آن، جهت وزش باد در این منطقه، قرارگیری در کریدور ورودی هوای تهران و پوشش گیاهی تعبیه شده در آن که باعث شده هوای منطقه آیلند هرگز رنگی از آلودگی به خود نگیرد و آسمانی آبی بر فراز آیلند سایه افکند.
• موقعیت ممتاز مکانی آیلند به لحاظ نزدیکی به پایتخت و قطب‌های بزرگ جمعیتی در استان‌های مجاور (قم، قزوین و مرکزی) و دسترسی‌های آن از نظر جاده‌ای (مجاورت با چهار راه اصلی کشور)، هوایی ( دسترسی به سه فرودگاه امام خمینی، مهرآباد و پیام) و ریلی (راه‌آهن شمال- جنوب و ایستگاه قطار شهری) از مزایای مهم این مجموعه است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.