ریزش شاخص در بورس کنگر خورده لنگر انداخته،شاخص سازان همچنان در مدار منفی

با شروع معاملات امروز بازار سهام عرضه در کلیت بورس زیاد شد و شاخص کل به همین دلیل با روندی نزولی همراه شد.شاخص‌سازان همچنان در مدار منفی قرار داشتند،آیا بورس به نقدینگی نیاز دارد؟پشت پرده ریزش بورس و ضرر مردم چیست؟در روزهای عجیب بورس سیگنال مثبتی داریم؟تازه وارد بورس قربانی صف فروش می شود؟در ادامه با ما در نبض بازار با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ای بورس همراه باشید.
کد خبر : 115508
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
ریزش شاخص در بورس کنگر خورده لنگر انداخته،شاخص سازان همچنان در مدار منفی

به گزارش نبض بازار ،امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۹،در دومین روز کاری هفته بازار بورس اوراق بهادار تهران،همانند روزها و هفته های گذشته شاهد ریزش متوالی در بازار بودیم.در ساعات نخست بازار امروز شاخص‌ها باز هم منفی بودند.بازار سرمایه همچنان با حجم بالای عرضه در نمادهای شاخص‌ساز روبه‌رو شد و در نهایت سقف ۱میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی را از دست داد.

 

شاخص کل بازار با آغاز معاملات دومین روز کاری هفته،همانند هفته قبل با ریزش ممتد و رشد منفی ۸ هزار واحدی شاخص کل همراه بود.در پایان بازار و با نزولی شدن روند شاخص کل در نهایت با ریزش ۸ هزار و ۶۰۱ واحدی  (۰.۷۲-درصد) نسبت به روز شنبه،در ارتفاع  ۱ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۴۰۸ واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با کاهش ۴۴ واحدی (۰.۲۶-درصد) نسبت به روز شنبه در ارتفاع ۱۶ هزار و ۹۴۲ واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۱ هزار و ۲۸ واحدی (۰.۲۴-درصد) به ارتفاع ۴۳۲ هزار و ۳۷۲ واحد قرار گرفت.

 

آخرین قیمت ۲۵نماد حداقل یک درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۵۵۳نماد با کاهش بیش از یک درصدی قیمت همراه بوده‌اند.ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به هزار و ۴۱۰میلیارد تومان رسید. حقیقی‌ها رقمی در حدود ۱۶۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

در پایان روز کاری امروز ۶ نماد فولاد (۱۰۹۶ واحد)،شستا (۷۷۹ واحد)،فارس (۶۴۵ واحد)،کگل (۵۵۷ واحد)،فملی (۵۴۹ واحد)،کچاد (۴۷۱ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر منفی و تنها نماد اپال (۳۸۹ واحد) بیشترین تاثیر مثبت بر روند شاخص بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

نماد های تاثیر گذار در فرابورس

 

در پایان روز کاری امروز ۷ نماد آریا(۱۸ واحد)،زاگرس (۷ واحد)،صبا (۷ واحد)،کگهر (۵ واحد)،شگویا (۵ واحد)،وملل (۴ واحد) و ارفع (۳ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص فرا بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

بیشترین ارزش معامله

نمادهای اراد ۴۹۴۴،آراد ۵۲۴،اراد ۳۳۴،اراد ۴۰۴،افاد ۱۴،اراد ۴۴۴،اروند ۱۰۲ به ترتیب ارزش معامله در بازار امروز را داشته اند.

بیشترین حجم معامله

نمادهای گکوثر،اعتماد،دسانکو،وسپهر،اراد۴۹۴،اعتماد ۲ و آوا به ترتیب بیشترین حجم معاملات در بازار امروز را داشته اند.

نماد های پر تراکنش

در بازار امروز نماد های وسپهر،کزغال،رافزا،کرمان،دسانکو،گکوثر و آریا به ترتیب نماد های پر تراکنش در معاملات بورس بودند.

برترین گروه های صنعت

گروه های کانه فلزی،فلزات اساسی،سیمان،شیمیایی،بانکها،فراورده نفتی و چند رشته ای ص به ترتیب جزو گروه های برتر صنعت بودند.

بیشترین افزایش قیمت

نمادهای شفا،ثامان،دلر،نمرینو،کپشیر،های وب و رتاپ به ترتیب بیشترین افزایش قیمت در بازار معاملات امروز را دارا بودند.

بیشترین کاهش قیمت

نماد های نمرینو،سصوفی،ونوین،کپشیر،غپاک،دکیمی و های وب به ترتیب بیشترین کاهش قیمت در بازار امروز را داشته اند.

برترین تقاضا

نماد های اپال،سپاس،پارند،پارند،سیتا،کمند،امین و تاصیکو ح  به ترتیب برترین نماد های پرتقاضا در بازار امروز بوده اند.

برترین عرضه

نماد های برکت،فملی،خساپا،وتجارت،شپنا،شستا و خگستر به ترتیب جزو بیشترین عرضه های بازار امروز بوده اند.

 

پشت پرده ریزش بورس و ضرر مردم چیست؟

 

دبیر مجمع تشخیص با انتقاد از اقدامات دولت در ریزش بورس و ضرر مردم،گفت: ۲۰۰ نفر بیش از هزار میلیارد تومان پول وارد بازارسهام کردند و دولت هم شهریورماه ۷۰ هزار میلیارد تومان پول از بورس خارج کرد.محسن رضایی با انتقاد از اقدامات دولت در فراز و فرود شاخص بورس در برنامه هم اندیشی تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه اعلام کرد: به بورس نگاه کنید که دولت این ظرفیت را درست کرد. در چهار سال اول، دولت روحانی وعده کاهش نرخ تورم و تک رقمی داد. چرا که اگر پول را از دست کار آفرینان و مردم گرفته و به سمت بانک ها برده شود، پول در گردش کاهش و قیمت ها پایین می آید چون دیگر پولی وجود ندارد.

 

به گزارش نبض بازار،ایشان همچنین افزودند:بر این اساس، نرخ سود بانکی را ۵ درصد افزایش دادند. همان سال اول دوم دولت روحانی، قائم مقام بانک مرکزی اطلاعات می داد که نقدینگی ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد کرده ولی از آن طرف، کارآفرینان و مردم داد میزدند پولی در دست نیست. پس این نقدینگی کجا می رود؟ این مقام بانکی مدعی شد نقدینگی منجمد شده است. گفتم شما متخصص پول هستید که تنها کالایی است که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را زندانی کند.

در روزهای عجیب بورس سیگنال مثبتی داریم؟

شروع معاملات امروز بازار سهام با ادامه روند نزولی همراه بود و شاخص کل در نیمه اول معاملات بیش از نیم درصد افت کرد و به یک میلیون و ۱۸۷ هزار واحد رسید.روند نزولی بازار سهام با خروج نقدینگی از سوی سهامداران خرد همراه شده و به عقیده کارشناسان هیچ نشانه‌ای برای بازگشت روند صعودی بازار سهام وجود ندارد.کارشناس بازار سرمایه در رابطه با شرایط بورس در روزهای پایانی سال گفت: از لحاظ زمانی در بازده خوبی قرار نداریم و معمولا بورس در اسفند ماه جذاب نیست، زیرا آخر سال است و بسیاری از مردم می‌خواهند بخشی از سرمایه خود را نقد کتتد و سهامداران دیگر نیز ریسک بازار سهام این روزها را قبول نمی‌کنند.
از طرفی کارگزاری‌ها دارند اعتبارات خود را پس می‌گیرند که این نیز خودش باعث می‌شود عرضه در بازار بیشتر شود. وقتی دامنه نوسان منفی از ۵ درصد به ۲ درصد کاهش پیدا می‌کند سیگنالی منفی برای خریداران است و به آن‌ها هشدار می‌دهد که روند بورس نزولی است و ما می‌خواهیم با کاهش دامنه نوسان سرعت این روند نزولی را کاهش دهیم.این کارشناس در رابطه با سیگنال‌های بورس امروز گفت: پالس‌های سیاسی خوبی نداریم، دامنه نوسان منفی ۲ فقط سرعت نزول بازار سهام را کاهش داده است. نشانه بازگشتی در بازار سهام وجود ندارد و وقتی صف‌های فروش بازار با اینکه سنگین نیست جمع نمی‌شود نشانه جو منفی و بدبینی نسبت به بازار سهام است.

به نظر می‌رسد روند بورس زمانی بازمی‌گردد که سیگنال سیاسی مهمی به بازار سهام مخابره شود و جو بازار سهام را تغییر دهد.کارشناسان عقیده دارند بازار سهام در شرایط حساسی قرار دارد و تا زمانی که پول به بازار سهام تزریق نشود وضعیت تغییر خاصی نخواهد کرد اما برخی از کارشناسان نیز عقیده دارند بازار سهام برای بازگشت به محرکی سیاسی و خبری مهم نیاز دارد. همچنین ریزش شاخص کل از محدوده یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد باعث می‌شود بازار سهام روند فرسایشی بیشتری داشته باشد و نقدشوندگی بازار سهام را کاهش داده است.

 

تازه وارد بورس قربانی صف فروش می شود؟

 

فشار فروش در بازار امروز چنان سنگین بود که حتی اپال به عنوان آخرین عرضه اولیه بورس تهران، قربانی آن شد. اپال امروز را با تقاضای سنگین خریداران و از طرفی دیگه عرضه‌های زیاد آغاز کرد.تحت تاثیر این عرضه‌ها، عرضه اولیه اپال در دومین روز معاملاتی خود و بعد از صعود ۱۲ درصدی، به پایان موج صعودی اول رسید. البته در ادامه دوباره برای خرید این نماد صف خرید نسبتا سنگینی به وجود آمد. در نهایت باید دید اپال تا کجا می‌تواند به رشد خود ادامه دهد و آیا نماد تازه‌وارد بورس هم قربانی منفی‌های بازار خواهد شد یا نه.

 

به گزارش نبض بازار،با شروع معاملات امروز شاخص کل بورس تهران با افت ۵ هزار واحدی (معادل ۰.۴ درصد) مواجه شد و شاخص هم‌وزن هم ۰.۱ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. شاخص کل با این افت کانال ۱.۱۹۰ را هم از دست داد.ارزش معاملات خرد باز هم کاهش یافته و هیچ بعید نیست امروز شاهد کمترین ارزش معاملات از ابتدای سال باشیم. به طوری که طی ۴۵ دقیقه نخست معاملات امروز تنها ۱۲۰۰ میلیارد تومان در بازار سهام معامله شده است. در بین صنایع معدنی‌ها، سیمانی‌ها و پالایشی‌ها تا اینجای کار بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند. در بین نمادها هم اپال، پالایشی یکم و دارا یکم تا اینجای کار بیش از همه معامله شده‌اند.

 

انتهای پیام.


 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.