Print Friendly, PDF & Email

به گزارش نبض بازار ، علیرغم گستردگی وظایف بانک رفاه به سبب نزدیکی به بدنه ی کارگری و بازنشسته ی کشور اما حضور مؤثر این بانک در حوزه های بین المللی با استناد به قراردادها نشان از عزم جدی برای حرکت در مسیر توسعه دارد.

عقد سه قرارداد تأمین مالی کوتاه مدت با بانک تجارت پاریس ، پرشیا بانک لندن ، بانک ایران و اروپا در مجموع به مبلغ 69 میلیون یورو و نیز انعقاد قرارداد تأمین مالی بلند مدت با بانکهای اگزیم بانک کره جنوبی ، CITIC Trust چین و ober bank اتریش در مجموع به مبلغ 19 میلیارد یورو استراتژی حساب شده این بانک در حوزه ی ارزی را نشان می دهد.

این موضوع به جهت سوءاستفاده ی بسیاری از بنگاههای اقتصادی در آشفتگی بازار ارز و اتفاقات ناشی از آن، بسیار حیاتی و حائز اهمیت است خصوصا وقتی برخی اسامی را در طومار آب گل آلود حوزه ی ارزی مشاهده می کنیم بیشتر می توان اذعان کرد که سلامت پولی و مالی و شفافیت عملکرد از نکات بسیار مهم در ارزیابی یک مجموعه ی بانکی می تواند باشد.

حوزه ی بانکداری همواره با دغدغه های فراوانی روبروست اما وقتی پای تعداد زیادی سهامدار در میان باشد و یا مسئولیت ناشی از پرداخت حقوق جمعیت زیادی بر عهده ی یک بانک باشد بر دشواریهای آن می افزاید و حساسیت ها و نظارتها را در مورد آن بالا می برد. بعلاوه پرداخت تسهیلات که جزو وظایف ذاتی بانکهاست سبب می شود تا همواره ذره بین حسابرسی در مورد برخی بانکهای خاص جزئیات بیشتری را نشان دهد. بانک رفاه از جمله بانکهایی است که باید اذعان کرد به خاطر حوزه ی فعالیت و ارتباط بسیار نزدیک با مردم در همه ی بخشها نظارت زیادی بر آن اعمال می شود اما هیچکدام از اینها مانع از ابتکار این بانک در جهت تسهیل امور مشتریان و اعطای تسهیلات نشد و در آخرین صورتهای مالی این بانک نه تنها شاهد افزایش اعطای تسهیلات به مشتریان هستیم بلکه بازگشت سرمایه نیز به همین میزان رشد داشته که بدون شک این امر ثمره ی تدبیر و اعتماد است.

برای اینکه مطلب بالا قابل لمس باشد باید به جدیدترین اقدام بانک رفاه به نام طرح سودمند اشاره کرد که در آن تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که نسبت به افتتاح سپرده سرمایه گذاری بلندمدت اقدام کنند می توانند ضمن بهره مندی از سود علی الحساب، از امکان دریافت تسهیلات به نام خود و یا بستگان درجه یک و یا کارکنان (اشخاص حقوقی) بهره مند گردند.

بر اساس این طرح، متقاضیان می توانند با سپرده گذاری حداقل 50 میلیون ریال برای اشخاص حقیقی و 100 میلیون ریال برای اشخاص حقوقی از تسهیلات خرد و تجاری برابر ضوابط بانک بهره مند شوند. شاید این موضوع در نظام بانکداری دیگر تکرار نشود و باید بابت ریسک بالای این طرح و نیز استراتژی اجرای آن به مدیران این بانک به دیده ی تحسین نگریست. آنچه که درباره ی بانک رفاه و عملکرد آن قابل ذکر است تلاش در جهت ارتقای کیفی نظام بانکداری با بسترسازی پژوهشی در حوزه های مختلف علمی است که یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی تعریف شده است.

حفظ این پتانسیل نیازمند مشوقهای خوب به منظور تقویت نیروی انسانی را می طلبد. وجود 9879 کارمند در بخشهای مدیریتی ، تخصصی و اجرایی و نیز افزایش تعداد شعب با همه ی مسائلی که گفته شد برخی حمایتها را می طلبد که البته می تواند در چهاچوب مصوبات داخلی و با حفظ استاندارهای بانکداری صورت گیرد. زیرا از دست دادن سرمایه ی انسانی با مهارتهایی که در چندسال پر چالش گذشته سبب نگهداری از منابع بسیار و باز تولید سرمایه شده است موضوعی است که می تواند همه ی رشته ها را پنبه کند.