رشد نجومی یک نماد بیمه‌ای در بازار سرمایه

در برنامه عملکرد چندین نماد بورس و فرابورس در زمینه بیمه و چندین دارایی در برابر دلار از جهش ارزی اخیر (از مهر 96) که در آن رشد نجومی 1845 درصدی یکساله بپاس محسوس بود ارزیابی شد.

کد خبر : 101530
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 آذر 1399 - 8:00
رشد نجومی یک نماد بیمه‌ای در بازار سرمایه

به گزارش نبض بازار , بپاس در نماد بیمه‌ای رشد نجومی 1845٪ را در طول سال تجربه کرده و از ابتدای سال تاکنون 1149٪ رشد کرده است. این سهم همچنین 149 برابر بیشتر از جهش ارزی در مهر 96 در بورس رشد کرده است.

 

نمادهای بپاس : ، ودی، وامید، وصندوق، آسیا، وصنعت، وغدیر، پارسان، پارسیان، وبانک، ملت و دانا در این برنامه در بازار بورس بررسی شدند.

 

بپاس : این سهم حتی در ریزش اخیر بازار بورس، افت نکرد. بپاس حتی از هفته سوم مردادماه که اوج بازار بورس  بود، اکنون حدود ۷۰ درصد رشد کرده است. مشخص نیست که آیا سفته‌بازی پشت رشد سهم بپاس است یا اتفاق خاصی در این شرکت در حال رخ دادن است. البته باید توجه کرد که این‌چنین رشد‌های بی‌توقف، احتمال ریزش‌های شدید را در بپاس نیز دارد.

 

حمایت از سهم بپاس بسیار بالاست و صف‌چینی‌های خوبی را در طول این مدت داشته است. حالا مشخص نیست که این سهم تا کجا رشد کرده و چگونه ریزش خواهد کرد.

 

 

 

ودی: در مورد این سهم، آگهی‌های زیادی داشتیم و قرارداد این شرکت نماد بیمه‌ای با بنیاد شهید، خبرساز شد. سود شش‌ماهه این شرکت نیز روند خوبی را از فعالیت این شرکت نشان می‌داد.

 

این شرکت ۷۶۲درصد رشد سالانه داشته و از ابتدای سال نیز تاکنون ۲۰۹درصد رشد کرده است که نشان می‌دهد وضعیت عملیاتی این شرکت بهتر شده است. قیمت ودی نسبت به جهش ارزی از سال ۹۶، ۲۴برابر شده است و به نظر می‌رسد این شرکت توانسته وضعیت خود را بهینه کند.

 

سیاست و مدیریت بنیاد شهید تا حدودی فعالیت شرکت را متاثر کرده بود، اما با این حال این نماد بیمه‌ای توانست باوجود ریزش ۱۴درصدی، افت خود را تا اندازه‌ای در بورس پوشش دهد.

 

وامید: این سهم در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ قرار دارد که با ۲۹درصد ریزش، تقریبا پا به پای بازار ریزش داشته است و هنوز هم نتوانسته خود را بالا بکشد. این سهم نسبت به جهش ارزی، ۲۲برابر شده و ۲۴۴درصد و ۴۹۱درصد به ترتیب از ابتدای سال و یکساله رشد کرده است.

 

رشد این سهم از ابتدای سال رشد بسیار خوبی است که به این موضوع بازمی‌گردد که پروژه‌های زیرمجموعه این هلدینگ ‌ها از سال‌های مختلف به نتیجه می‌رسند و برخی از آنها با رشد دلار در بورس سوددهی دارند و این امر موجب می‌شود در برهه‌هایی حتی از بازار، رشد بیشتری را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید:   حداقل نقدینگی لازم برای عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری امین چقدر است؟

 

وصندوق: این نماد مربوط به هلدینگ صندوق بازنشستگی کشوری است. این سهم ۳۵درصد ریزش را تجربه کرده که بسیار سنگین بود و هنوز هم نتوانسته خود را اصلاح کند و باوجودی‌که بازار بازگشته، اما به نظر می‌رسد که از بازار جامانده است.

 

این سهم ۲۱۶درصد از ابتدای سال ۹۹ و ۳۶۸درصد رشد یکساله را تجربه کرده که نشان می‌دهد هرچند نتوانسته در این مدت، زیان خود را جبران کند، اما بازدهی خوبی داشته و حتی بازدهی آن از شاخص نیز بالاتر بوده است. این سهم نسبت به دلار از زمان جهش ارزی، ۸.۴برابر رشد کرده است که برای این هلدینگ بسیار خوب است.

 

از زیرمجموعه‌های وصندوق، فولاد ‌اکسین در سال گذشته تولید را آغاز و به سوددهی رسیده که نوید می‌دهد که این سهم بتواند خوب عمل کند.

 

آسیا: این سهم ۳.۱برابر نسبت به دلار رشد کرده است، اما اخیرا ۳۰درصد افت داشته و نتوانسته آن را جبران کند. با این حال رشد از ابتدای ۹۹ و یکساله این سهم با به ترتیب ۲۶۵درصد و ۴۲۳درصد نشان می‌دهد که نسبت به شاخص، گزینه جذاب‌تری بوده است.

 

وصنعت: این سهم از شرکت‌هایی است که حواشی بالایی داشت. وصنعت، شکلر و وخاور را در رشد بازار فروخت. پرتفوی این سهم نشان می‌دهد که همه آورده خود را به صندوق‌های سهامی، طلا، درآمد ثابت و ETF تبدیل کرده و در کنار آن اوراق نیز خریداری کرده بود.

 

جالب آن بود که از سهامداری شکلر و وخاور ترجیح داد که به صندوق‌های سهامی شیفت کند. برای همین هم ریزش زیادی داشت و هنوز هم نتوانسته آن را جبران کند و هم‌اکنون هم ۴۵درصد نسبت به اوج خود ریخته است.

 

با این حال این سهم یکزمان بسیار داغ شده بود که علت آن نیز به این موضوع بازمی‌گشت که به علت فروش شکلر و خاورمیانه، سود بسیار خوبی شناسایی کرده بود، اما افراد توجه نمی‌کردند که سودی که شناسایی کرده، قرار نیست توزیع شود و دوباره در جایی سرمایه‌گذاری می‌شود.

بیشتر بخوانید:   وضعیت شاخص بورس در پایان معاملات امروز 1399/3/20

 

این سهم ۲.۵برابر دلار از زمان جهش ارزی رشد کرده ، اما از ابتدای ۹۹ فقط ۹۲درصد رشد داشته که جذاب نیست؛ درحالیکه این سهم در طول یکسال، ۲۹۵ درصد در بازار بورس رشد کرده بود.

 

وغدیر: هلدینگ بزرگ وغدیر ۲.۴برابر دلار رشد کرده، اما ۴۵درصد ریزش را تجربه کرده که بسیار سنگین است. این سهم با وجود ریزش سنگین از ابتدای سال تاکنون ۲۲۵درصد رشد کرده و ۳۸۶درصد نیز رشد یکساله داشته است.

 

این اعداد نشان می‌دهد که این هلدینگ ، از سهم‌های خوب بازار بورس بوده و پروژه‌هایی که داشته نیز احتمالا تا دو سه سال آتی، به نتیجه خواهد رسید.

 

پارسان: این سهم که خود زیرمجموعه وغدیر است و بیشتر به‌واسطه اوره‌ای‌ها شناخته می‌شود، ۲.۴برابر نسبت به نرخ ارز در زمان جهش ارزی رشد داشته است.

 

پارسان در مدت یکساله ۲۹۶درصد و از ابتدای سال تاکنون ۱۹۷درصد رشد کرده است. رشد از ابتدای سال نشان می‌دهد که بسیار خوب رشد کرده است، هرچند ریزش سنگین ۴۴درصدی نیز تجربه کرده است.

 

این سهم به خاطر آنکه پالایشی‌ها را در پرتفوی خود داشت، خیلی خوب رشد کرد. اما وقتی سهم‌های پالایشی ریزش کردند، این سهم نیز با شدت بالایی ریزش کرد و هنوز نتوانسته با رشد دوباره بازار، کاملا خود را بالا بکشد.

 

پارسیان: این نماد بیمه‌ای نیز ۲.۱برابر دلار رشد کرده و حدودا ۲۴درصد هم‌پای شاخص ریزش داشته است. پارسیان از ابتدای سال ۹۹ کمتر رشد کرده و در عدد ۱۳۶درصدی مانده است و رشد یکساله ۳۰۰درصد را تجربه کرده است که بسیار مطلوب است.

 

وبانک: این سهم که حواشی مدیریتی زیادی داشته، ۱.۸برابر نرخ ارز رشد داشته است. این سهم با ۴۸درصد ریزش نسبت به اوج بازار، در مدتی خیلی خوب معامله نمی‌شد.

 

این نماد بیمه‌ای هنوز نتوانسته هیجان فروش و صف سنگین آن زمان را جبران کند. وبانک از ابتدای سال ۹۹، چندان جذاب نبوده و تنها ۱۳۶ رشد داشته است. دقت کنید که وبانک یک شرکت سرمایه‌گذاری است و مانند هلدینگ ‌ها سهامداری نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید:   ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ تومانی امروز 16 شهریور 99

 

ملت: ملت ۱.۲برابر دلار رشد کرده است. این نماد بیمه‌ای ۳۹درصد و کمی بیشتر از شاخص ریخته که نسبت به رشد یکساله ۱۶۰درصد و ۱۱۱درصدی از ابتدای ۹۹ نشان می‌دهد که صعود چندان جذابی نداشته است و به نظر می‌رسد که به سیاست‌های بیمه‌ای این شرکت بازمی‌گردد که تلاش می‌کنند پرتفوهای کم‌ریسک‌تری داشته باشند و طبعا بازار نیز به آنها واکنش نشان می‌دهد.

 

دانا: این نماد بیمه‌ای همواره درگیر حواشی ارزش‌گذاری زمین بوده و هر ازچندگاهی با اشاره به ارزش بالای اراضی خود، سهام را بالا کشیده است؛ اما هنوز نتوانسته ریزش ۵۱درصدی را جبران کند. ۵۲۲درصد رشد یکساله را تجربه کرده، اما رشد ۳۷درصدی از ابتدای سال و رشد ۰.۷برابری آن نسبت به دلار، نشان می‌دهد که برای فعالان بازار چندان جذاب نبوده است.

 

کلهری در پایان برنامه با رد احتمال رشد شاخص تا دو میلیون و ۱۰۰هزار واحد، پیش‌بینی کرد که بازار به علت گزارش‌های فصلی احتمالا مطلوب، تا یک میلیون و ۸۰۰هزار واحد بالا می‌رود.

 

با این حال به نظر می‌رسد که به‌واسطه آنکه P/E بازار افزایش یابد و به واسطه نگرانی‌ خریدارانی که در کف سهام خریده‌اند، فعالان بازار عرضه‌ های خود را شدیدتر کنند.

 

این کارشناس پیش‌ بینی کرد که احتمالا وقتی شاخص به یک میلیون و ۸۰۰هزار واحد می‌رسد، فضا به سوی ارزیابی موضع جو بایدن، ریاست‌ جمهوری آمریکا در قبال ایران می‌رود و همین امر موجب می‌شود بازار نگران رفتارهای متقابل دو دولت ایران و آمریکا باشد.

 

 

اخبار روز مهم اقتصادی را اینجا بخوانید :

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.