ذخیره مطالبات مشکوک الوصول بانک تجارت 219 درصد کاهش یافت

طبقه بندی شده و ذخیره ی مطالبات مشکوک الوصول با توجه به درصدهای تعیین شده برای هر طبقه محاسبه میشود. تعیین طبقه و انتقال بین طبقات تاثیر مستقیم بر روی شناسایی هزینه ی مطالبات مشکوک الوصول دارد به نحوی که برای مثال با انتقال از طبقه ی سررسید گذشته به طبقه ی معوق، نرخ ذخیره گیری از 10 درصد به 20 درصد افزایش می یابد.

کد خبر : 63159
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 20:19
ذخیره مطالبات مشکوک الوصول بانک تجارت 219 درصد کاهش یافت

به گزارش نبض بازار ، بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی ذخیره مطالبات مشکوک الوصول به شرح زیر برای هر یک از طبقات فوق الذکر محاسبه و در حسابها منظور میشود:

1.تسهیلات طبقه ی جاری:15 درصــــد مانده تسهیـــلات

2.تسهیلات  طبقه ی سررسید گذشته: 10 درصد مانده تسهیلات

3.تسهیلات  طبقه ی معوق: 20 درصد مانده تسهیلات

4.تسهیلات  طبقه ی مشکوک الوصول: 100-50 درصد مانده تسهیلات

5.تسهیلات  طبقه مشکوک که بیش از 5 سال از سر رسید آن گذشته: 100 درصد

طبقه بندی شده و ذخیره ی مطالبات مشکوک الوصول با توجه به درصدهای تعیین شده برای هر طبقه محاسبه میشود. تعیین طبقه و انتقال بین طبقات تاثیر مستقیم بر روی شناسایی هزینه ی مطالبات مشکوک الوصول دارد به نحوی که برای مثال با انتقال از طبقه ی سررسید گذشته به طبقه ی معوق، نرخ ذخیره گیری از 10 درصد به 20 درصد افزایش می یابد. همچنین با انتقال مطالبات معوق به طبقه ی مشکوک نرخ شناسایی ذخیره از 20 درصد به 50 درصد افزایش مییابد.

به نظر میرسد نحوه ی شناسایی هزینه مطالبات مشکوک الوصول به روش بالا نمایش دهنده ی وضعیت واقعی بانکها نباشد زیرا فاصله ی پلکانی بین طبقات بسیار زیاد است و هزینه ی مطالبات مشکوک الوصول را به صورت یکنواخت، متناسب با زمان طی شده، توزیع نمیکند. همانگونه که ملاحظه میشود تسهیلاتی که وضعیت معوق دارند به مدت 12 ماه در این طبقه رسوب خواهند کرد که نرخ ذخیره ی آن نیز 20 درصد است، پس از طی شدن 12 ماه با افزوده شدن تنها یک روز طبقه ی این مطالبات، از معوق به مشکوک انتقال یافته و نرخ ذخیره ی آن نیز از 20 درصد به 50 درصد افزایش مییابد که تاثیر آن روی سود و زیان بانک بسیار با اهمیت است. بنابراین میتوان نتیجه گیری کرد که اثر گذشت 12 ماه یاد شده به نحو صحیح در زمان مورد نظر شناسایی نشده و بهتر است 30 درصد افزایش در نرخ ذخیره گیری به تناسب در بین 12 ماه توزیع شود.

در بررسی صورتهای مالی بانک تجارت که منتهی به پایان آذرماه 98 است به نظر می رسد که تغییرات لازم جهت برآورد این هزینه درنظر گرفته شده که. بانک تجارت که در پایان 12 ماهه 97 بیش از 17 هزار میلیارد ریال ذخیره مطالبات مشکوک الوصول در تراز مالی خود داشت در پایان 9 ماهه 98 آن را به میزان 219 درصد کاهش داده این اتفاق در شرایطی می افتد که میزان تسهیلات بانک تجارت در این بازه زمانی افزایش پیدا کرده و قاعدتاً ریسک ناشی از آن نیز باد روند صعودی داشته باشد اما با تغییرات مهم در ساختار مالی و اعطای تسهیلات و در نظر گرفتن مجموع تغییراتی که در این میزان باید صورت میگرفت شاهد هستیم که این ذخیره با کاهش چندصد درصدی اتفاقات خوبی را برای بانک رقم زده است.

بیشتر بخوانید…

سود واقعی کدام شرکتهای بورسی بیشترین تغییر را داشته است؟

وضعیت اقتصادی افتضاح کشور در بررسی مرکز پژوهشهای مجلس

11 هزار پرونده در کمیسیون اصل نود مجلس دهم بررسی شد

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.