دکتر محمد مصدق ، زندگی نامه دکتر محمد مصدق+عکس و فیلم

محمد مصدق در ۲۹ اردیبهشت سال ۱۲۶۱ در تهران به دنیا آمد. پدر وی، میرزا هدایت‌الله آشتیانی معروف به «وزیر دفتر» از بزرگمردان دوره‌ ناصری و مادرش ملک تاج خانم، فرزند عبدالمجید میرزا فرمانفرما و نوه عباس میرزا ولیعهد قاجار و نایب‌السلطنه ایران بود.

کد خبر : 59860
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 - 18:18
دکتر محمد مصدق ، زندگی نامه دکتر محمد مصدق+عکس و فیلم

دکتر محمد مصدق ، زندگی نامه محمد مصدق و گزارش نبض بازار در این مورد :

محمد مصدق در ۲۹ اردیبهشت سال ۱۲۶۱ در تهران به دنیا آمد. پدر وی، میرزا هدایت‌الله آشتیانی معروف به «وزیر دفتر» از بزرگمردان دوره‌ ناصری و مادرش ملک تاج خانم، فرزند عبدالمجید میرزا فرمانفرما و نوه عباس میرزا ولیعهد قاجار و نایب‌السلطنه ایران بود.

دکتر محمد مصدق

مصدق‌ پس از تحصیلات مقدماتی در تبریز به تهران آمد و به مستوفی‌گری خراسان گمارده شد و با وجود سن کم در کار خود مسلط شد و توجه و علاقه عموم را جلب کرد.

وی در اولین انتخابات مجلس در دوره مشروطیت انتخاب شد ولی اعتبارنامه او به‌دلیل سن او که به 30 سال تمام نرسیده بود، رد شد.

مصدق‌ در سال ۱۲۸۷ برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و پس از خاتمه به سوئیس رفت و به اخذ درجه دکترای حقوق در دانشگاه نوشاتل نائل آمد.

مصدق با آغاز جنگ جهانی اول به ایران آمد و با سوابقی که در امور مالیه و مستوفی‌گری خراسان داشت به خدمت در وزارت مالیه گمارده شد.

در حکومت صمصام السلطنه به علت اختلاف با وزیر وقت مالیه از معاونت وزارت مالیه استعفا داد و هنگام تشکیل کابینه دوم وثوق الدوله عازم اروپا شد.

جوانی دکتر محمد مصدق

پس از کودتای سید ضیاء و رضاخان، مصدق دولت کودتا را به رسمیت نشناخت و پس از استعفا از فارس عازم تهران شد ولی به دعوت سران بختیاری به آن دیار رفت.

دکتر مصدق در دوره پنجم و ششم مجلس شورای ملی به وکالت مردم تهران انتخاب شد. در همین زمان با رضا خان سردار سپه نخست وزیر وقت که به شاهی رسیده بود، به مخالفت برخاست.

با پایان مجلس ششم و آغاز دیکتاتوری رضاشاه، دکتر محمد مصدق خانه نشین شد و در اواخر سلطنت رضاشاه پهلوی به زندان افتاد ولی پس از چند ماه آزاد شد و تحت نظر در ملک خود در احمد آباد مجبور به سکوت شد.

خانه دکتر محمد مصدق احمد آباد

خانه دکتر محمد مصدق احمد آباد

در سال ۱۳۲۰ پس از اشغال ایران به‌وسیله نیروهای شوروی و بریتانیا، رضاشاه از سلطنت برکنار شد و مصدق به تهران برگشت.

وی پس از شهریور ۲۰ و سقوط رضاشاه در انتخابات دوره ۱۴ مجلس بار دیگر در مقام وکیل اول تهران به نمایندگی مجلس انتخاب شد.

در این مجلس برای مقابله با فشار شوروی برای گرفتن امتیاز نفت شمال ایران، او طرحی قانونی را به تصویب رساند که دولت از مذاکره در مورد امتیاز نفت تا زمانی که نیروهای خارجی در ایران هستند منع می‌شد.

در انتخابات دوره ۱۵ مجلس با مداخلات قوام‌السلطنه و شاه و ارتش، دکتر مصدق نتوانست قدم به مجلس بگذارد.

در سال ۱۳۲۸ دکتر مصدق اقدام به پایه گذاری جبهه ملی ایران کرد. گسترش فعالیت‌های سیاسی پس از شهریور ۱۳۲۰ سبب گسترش مبارزات مردم و به ویژه توجه آنان به وضع قرارداد نفت شده بود.

انتخابات مجلس شانزدهم با همه تقلبات و مداخلات شاه و دربار و صندوق‌های ساختگی، آراء تهران باطل شد و در نوبت دوم انتخابات، دکتر مصدق به مجلس راه یافت.

دکتر محمد مصدق مجلس

پس از ترور نخست‌وزیر وقت، طرح ملی شدن صنایع نفت به رهبری دکتر مصدق در مجلس تصویب شد. پس از استعفای حسین علاء که بعد از رزم‌آرا نخست وزیر شده بود، دکتر مصدق به نخست وزیری رسید و برنامه خود را اصلاح قانون انتخابات و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت اعلام کرد.

پس از شکایت دولت انگلیس از دولت ایران و طرح این شکایت در شورای امنیت سازمان ملل، دکتر محمد مصدق عازم نیویورک شد و به دفاع از حقوق ایران پرداخت.

سپس به دادگاه لاهه رفت و با توضیحاتی که در مورد قرارداد نفت و شیوه انعقاد و تمدید آن داد، دادگاه بین‌المللی خود را صالح به رسیدگی به شکایت بریتانیا ندانست و مصدق در احقاق حق ملت ایران به پیروزی دست یافت.

دکتر محمد مصدق دادگاه لاهه

در کودتای ۲۵ مرداد ۱۳۳۲، شاه فرمان عزل دکتر مصدق را امضا کرد و رئیس گارد سلطنتی را موظف کرد تا با محاصره خانه نخست وزیر، فرمان را به وی ابلاغ کند. در روز ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ دولت مصدق سقوط کرد.

مصدق پس از کودتای ۲۸ مرداد در دادگاه نظامی محاکمه شد و دادگاه وی را به 3 سال زندان محکوم کرد. پس از گذراندن 3 سال زندان، دکتر مصدق به ملک خود در احمد آباد تبعید شد و تا آخر عمر تحت نظارت شدید بود.

در سال ۱۳۴۲ همسر دکتر مصدق، در سن ۸۴ سالگی درگذشت. حاصل ازدواج وی و دکتر مصدق دو پسر و سه دختر بود.

در ۱۴ اسفند سال ۱۳۴۵ دکتر محمد مصدق به دلیل بیماری سرطان، در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

مصدق وصیت کرده بود او را کنار شهدای ۳۰ تیر در ابن بابویه دفن کنند، ولی با مخالفت شاه روبرو شد و وی را در یکی از اتاق‌های خانه‌اش در احمدآباد به خاک سپردند.

ملی شدن صنعت نفت؛ پیش درآمدی بر توسعه ایران

مبارزه دیپلماسی دکتر محمد مصدق به پشتوانه مردم و روحانیت نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران به شمار می آید که تنها و تنها می توانست از سوی فرزندی از این مرز و بوم برآید و سرمشق مبارزه و وطن گرایی برای بسیاری از کشورهای منطقه باشد تا به تاسی از این شیوه هوشمندانه در حفظ منابع ملی به نفع کشور های خود باشد.
اکنون 69 سال از پیروزی دکتر محمد مصدق در عرصه بین الملل و نسل های متعددی از این رویداد ملی منطقه ای می گذرد ؛ بدون شک نام محمد مصدق نه تنها با ملی شدن صنعت نفت گره خورده بلکه شخصیت دولتی است که فراتر از مرزهای ایران درخشید و در اذهان باقی مانده است.
در سالروز صنعت ملی شدن نفت با یکی از کارشناسان تاریخ ایران در خصوص این شخصیت ملی وبین المللی انجام شده تا ضرورت و اهمیت این اقدام محمد مصدق مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر سمیه خانی پور با اشاره به دستاوردهای ملی وبین المللی ملی شدن صنعت نفت در این زمینه گفت: 29 اسفند همواره یادآور حماسه ای ملی و درخشان برای ایرانیان است و در این روز به پشتوانه و همت والای بزرگ مرد تاریخ ایران زمین دکتر محمد مصدق صنعت نفت ایران ملی شد.
وی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه نوع پیگیری و نحوه پردازش موضوع در شرایط آن زمان قابل تامل است اظهار داشت: عقلانیت دکتر مصدق با پیگیری به موقع حق دولت و ملت ایران در برابر انگلستان با درایت و تدبر در دادگاه بین المللی لاهه توانست به پیروزی قاطع در برابر یکی از ابرقدرت های جهانی دست یابد.
کارشناس تاریخ ایران به دستاوردهای بزرگ پیروزی در دادگاه لاهه اشاره کرد و افزود: این امر بازتاب گسترده ای در رسانه های گروهی جهان داشت بطوریکه نیویورک تایمز دکتر مصدق را به عنوان مرد سال 1951 لقب داد و اهمیت این موضوع باعث شد که دیگر کشورهای تازه استقلال یافته به الگوبرداری از این نهضت مردمی -ایرانی بپردازند.
وی با بیان اینکه صنعت ملی شدن نفت ایران یک نهضت منطقه ای ایجاد کرد گفت: بررسی های تاریخی نشان می دهد که دول قدرتمند هراسناک از این امر؛ درصدد مقابله با آن پرداختند.
این پژوهشگر تاریخ افزود: در واقع چون آنها نمی توانستند دست روی دست بگذارند و شاهد از دست دادن مناطق حیاتی و شاهرگ های اقتصادی خود در مناطقی چون خاورمیانه و خلیج فارس باشند، به همین منظور و با کمک دوستان و رقبای خود چون آمریکایی ها و همچنین عناصر داخلی علیه دولت قانونی و مردمی دکتر مصدق توطئه کردند.
وی یادآور شد: اگر چه نبابد خیانت عناصر توده ای و همکاری های پنهان دولت روسیه را نیز در این امر نادیده گرفت؛ چنانکه با طرح کودتای 28 مرداد 1332 زمینه سقوط دولت ملی دکتر مصدق را فراهم آوردند.
خانی پور با بیان اینکه مصدق با وجود آگاهی از کودتا ولی بدلیل جلوگیری از خونریزی علیه مردم، خود را فدای منافع ملی کشور کرد اظهار داشت: این کودتا بی شک لکه ننگی بر تاریخ دول قدرتمند و استثمارگران است.
این محقق تاریخ با اشاره به اینکه نهضت ملی مصدق برای ما ایرانیان مایه مباهات و الگوبرداری است گفت: ما اگر بخواهیم همواره می توانیم تاریخ ساز شویم و از منافع خود در مقابل ابرقدرت ها دفاع کنیم اما پیش شرط ان هم وحدت، انسجام و جامعه هدف مطمئن و بابرنامه است.
پژوهشگر تاریخ افزود: اکنون که ما در یکی از حساس ترین بزنگاههای تاریخی در مقابل ابرقدرت ها هستیم می توانیم با الهام از این نهضت مردمی در راستای منافع ملی و افزایش هر چه بیشتر جایگاه سیاسی و اقتصادی خود در جهان گام برداریم.

**دستاوردهای نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران
نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران از مهم‏ترین‏ خیزش‏های انقلابی در جهت مبارزه با استعمار انگلستان،در طول قرن‏ بیستم بود و کوتاه کردن دست این استعمار از منابع حیاتی‏ ایران،نقطه‏ ی عطفی در تاریخ جنبش‏ های مردمی رهایی ‏بخش‏ منطقه‏ خاورمیانه به‏ شمار می ‏رود.
پایداری و مقاومت رهبر نهضت،دکتر محمد مصدق و حمایت‏ یکپارچه‏ ی مردم از وی،به ابرقدرت استعمار فهماند که عصر قیم‏سالاری به پایان رسیده و ملت ایران با آشنایی کامل به حقوق خود، در صدد احقاق حقوق خود است.به همین دلیل،انگلیسی ‏ها پس از این‏که در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفتند،به خیال شکایت به‏ سازمان ملل و تصاحب پالایشگاه آبادان و دیگر تاسیسات نفتی‏ خوزستان افتادند.
ولی با دفاع حق‏طلبانه دکتر محمد مصدق، آخرین تیر ترکش آنان بی ‏نتیجه ماند و مجبور به تسلیم در مقابل رای‏ دیوان بین المللی لاهه شدند.
29 اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران پیش درآمدی بر توسعه ایران ؛ به امید ایرانی آبادتر و توسعه یافته تر

بیشتر بخوانید :

 

تازه ترین خبرهای حوزه معیشت

تازه ترین خبرها در مورد خودرو

تازه ترین خبرها در مورد سهام و بورس

تازه ترین خبرها در مورد قیمت طلا و ارز

تازه ترین خبرها در مورد قیمت ها در بازار

آموزش زندگی در دوران کرونا

تازه ترین اخبار بانک ها

مطالب داغ و جنجالی

برچسب ها :زندگی نامه

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.