دم خروس از جیبش پیداست،ارزش بورس از شاخص اش پیداست/ریزش 24000 واحد در 20 دی

سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار هفته گذشته نزولی نزدیک به 2.6 درصدی را تجربه کردند، به طوری که بازار بورس در دور جدید عقب نشینی خود اکنون در کانال بحرانی یک میلیون و سیصد هزار واحد قرار دارد.دلیل منفی شدن بازار امروز بورس چه بود؟
کد خبر : 108737
تاریخ انتشار : شنبه 20 دی 1399 - 14:33
دم خروس از جیبش پیداست،ارزش بورس از شاخص اش پیداست/ریزش 24000 واحد در 20 دی

به گزارش نبض بازار ،امروز شنبه 20 دی ماه 1399 ،در آغاز نخستین روز کاری بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته،همانند روز های قبل سراسر قرمز پوش شد.به طوری که در مرحله پیش گشایش خروج سنگین پول حقیقی،عرضه های سنگین نماد های شاخص ساز و روند رو به رشد منفی شاخص کل را از همان دقایق ابتدایی بازار شاهد بودیم.

 

 

بازار بورس در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل در نهایت همانند روند روز های گذشته با ریزش 24 هزار و 812 واحدی (1.89- درصد) ،درارتفاع  1 میلیون و 285 هزار و 943 واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با کاهش 213 واحدی (1.12- درصد) نسبت به روز گذشته در ارتفاع 18 هزار و 862 واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با ریزش 765 واحدی (0.17-درصد) به ارتفاع 459 هزار و 805 واحد قرار گرفت.

 

 

 

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

در پایان روز کاری امروز 7 نماد فارس،فملی،فولاد،شستا،کگل،کچاد و همچنین وبملت به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص بورس را ایفا نمودند.

 

نماد های تاثر گذار در فرابورس

 

در پایان روز کاری امروز 6 نماد کگهر،بپاس،میدکو،ذوب،هرمز،زاگرس به ترتیب بیشترین تاثیر منفی و نماد غصینو بیشترین تاثیر مثبت بر روند شاخص فرا بورس را ایفا نمودند.

 

اعتراض برخی از کارشناسان در مقابل سازمان بورس

 

صبح امروز (شنبه) جمعی از سهام‌داران در مقابل سازمان بورس تجمع کردند. در این تجمع شعار هایی علیه سازمان بورس سر داده شد و عده‌ ای به ساختمان این سازمان تخم‌ مرغ پرتاب کردند.جمعی از کارشناسان و سهامداران بازار سرمایه در پی اقدام و اصرار وزیر صنعت در خصوص قیمت‌ گذاری دستوری فولاد و تاثیر منفی این تصمیم بر کلیت بازار سرمایه، با ارسال نامه ای به حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از مصوبه اخیر وزارت صنعت شکایت کرده و خوا هان استفاده از ظرفیت‌ های قانونی برای جلوگیری از اجرای مصوبات شدند.

 

در بخش دیگری از این نامه ضمن شکایت از سکوت مدیران فولادی، به قانونی که مدیران شرکت های فولادی باید از آن برای مقابله با مصوبات بیرونی و در ضد منافع شرکت و سهامداران استفاده کنند نیز اشاره و اعلام شده است: براساس قانون در صورتی که مدیران شرکت در انجام وظایف قانونی با عوامل خارج از اراده و مخل انجام وظایف قانونی (نظیر اعتصابات، دستورات مقامات ذی صلاح قانونی) مواجه گردند، باید ضمن مستندسازی و انجام مکاتبات لازم با مراجع ذیربط، مدارک و مستندات مثبته دال بر عدم امکان اجرای تکالیف قانونی و خارج از اراده بودن آن از جمله دستورات مقامات قضایی، اظهارنامه رسمی، تامین دلیل، صورت جلسه ضابطین قضایی را بلافاصله بعد از وقوع و تحصیل مستندات مزبور به سازمان بورس ارائه کنند و اقدامات قانونی را در خصوص صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران به عمل آورند.

 

بازار امروز شنبه 20 دی در قاب نگاه

 

بیشتر بخوانید:   ارزش روز سهام عدالت یکشنبه ۲۱ دی

امروز ۲۰ دی ۹۹ باز هم شاهد ریزش بازار بودیم و شاخص کل کانال ۱.۳ میلیون واحدی را از دست داد. چرا بورس منفی شد؟شاخص کل تا ساعت 11 با ریزش بیش از ۲۲ هزار واحد به زیر کانال ۱.۳ میلیون واحدی سقوط کرد و شاخص کل هم وزن نیز ۳۴۲ واحد ریخت. باز هم اوضاع برای سهام کوچک بازار بهتر از سهام بزرگ بازار است و به همین علت ریزش شاخص کل هم وزن کمتر از شاخص کل می‌باشد.در ساعت ۹ و ۳۰دقیقه جمع صف‌ های خرید حدود دو هزار و ۱۰۰میلیارد تومان و ارزش کل صف‌ های فروش هزار و ۲۵۰میلیارد تومان بود و بدین ترتیب خالص سفارشات خریدی که در سیستم معاملات ثبت شده به ۸۵۰میلیارد تومان می‌رسد.

 

ارزش ۱۰صف خرید برتر بورس و فرابورس در مجموع هزار میلیارد تومان (۴۷درصد کل) و ۱۰صف فروش برتر ۷۰۰میلیارد تومان (۵۷درصد کل) می‌شود، همچنین حجم صف‌ های خرید در ۴۹نماد و حجم صف‌ های فروش در ۲۵نماد بیش از ۱۰میلیارد تومان بوده است؛ گفتنی است حجم صف سپیدار سیستم آسیا به ۴۰درصد کل تعداد سهام آن می‌رسد. بیشترین عرضه نیز در صفوف فروش دی، گدنا و فاهوز در نوبت انتظار است.آخرین قیمت ۱۸۸نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ ها افزایش یافته و ۲۶۳نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌ اند.

 

بیشترین حجم معاملات
این نسبت را خساپا، وتجارت، خودرو، خگستر، وبصادر، شپنا کسب کردند.

 

بیشترین ارزش معاملات
این نسبت را شپنا، شستا، خودرو، خساپا کسب کردند.

 

بیشترین تقاضا

  • نمادهای غشاذر، ثبهساز، کمند، سیستم با بیشترین تقاضا در بازار بورس مواجه شدند.

 

بیشترین فروش سهام

  • بیشترین عرضه ها نیز مربوط به کاما، انرژی۱، ‌برکت، فردا در بازار امروز بود.

 

بیشترین افزایش قیمت روزانه

  • بیشترین افزایش روزانه در سهام کاذر، وتوشه، ثشرق، دیران، غشاذر به ثبت رسید.

 

بیشترین کاهش قیمت روزانه

  • بیشترین کاهش قیمت در نمادهای ملت، قثابت،  تپمپی، فسرب صورت گرفت.

 

چرا بورس منفی شد؟

 

هر چند برخی کارشناسان معتقدند که دلیل ریزش بورس امروز به تصمیم مجلس درباره حذف انرژی ارزان در بودجه سال ۱۴۰۰ برای صنایع فولادی باز می‌گردد. اما مسئله قیمت‌ گذاری دستوری تهدید بسیار جدی بازار و صنایع فولادی است،وقتی مهم‌ترین محرک بازار یعنی نرخ جهانی تخریب می‌شود و حتی وزیر صمت می‌گوید برای محصولات پتروشیمی هم در حال مذاکره با زنگنه وزیر نفت هستیم، گروه‌ های اصلی بازار مثل معدنی‌ ها و فلزی‌ ها و پتروشیمی‌ ها با ترس مواجه می‌شوند.

این پرسشی است که شاید بسیاری از سهامداران از خود می‌پرسند. مهم‌ترین دلیل این منفی بورس امروز تصمیم وزارت صمت در روز گذشته بود.روز گذشته خبر‌ ها و نامه‌ نگاری‌ ها حکایت از آن داشت که وزارت صمت تصمیم دارد تا قیمت‌ های پایه محصولات فولادی در بورس کالا را دوباره کاهش دهد. در شیوه نامه پیشین مدیریت بازار فولاد، قیمت‌ های پایه برای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا ۸۰ درصد بهای فوب منطقه CIS تعیین شده بود. همین رقم نیز با انتقادات بسیاری مواجه شده بود و حالا علیرضا رزم حسینی وزیر صمت تصمیم گرفته تا قیمت پایه را ۱۰ درصد دیگر کاهش دهد. هرچند این تصمیم تاکنون با مقاومت بورس کالا رو به‌ رو شده است و از لحاظ قانونی، اجرای آن به تایید شورای‌ عالی بورس نیاز دارد، اما همین خبر کافی بود تا سهامداران روز گذشته از گروه‌ های بزرگ و کالا محور بورس تهران خارج شوند.

بیشتر بخوانید:   تنها امید بورس کالا در گروه خودرو و خساپا

 

فولاد دومین شرکت بزرگ بازار سرمایه است و منفی آن باعث تاثیر بر روی کل بازار خواهد شد.البته برخی نیز عرضه اولیه امروز را بی‌تاثیر در منفی امروز بورس نمی‌دانند. در شرایطی که بورس اوضاع مساعدی ندارد عرضه اولیه‌ ها می‌توانند این شرایط را بدتر کنند.به هر صورت آنچه مسلم است این است که یک روز این بورس، به دلیل اختلاف دو وزیر اقتصاد و نفت بر سر عرضه پالایشی یکم ریخت و امروز به دلیل تصمیم وزیر صمت! این در حالی است که رئیس‌ جمهوری روحانی روز گذشته گفت که سرمایه‌ گذاران نباید احساس نا امنی کنند!

 

 

تحلیل گران تکنیکال چه می گویند؟

 

در کنار این ورود و خروج پول حقیقی از بورس، باید نظر تحلیل گران تکنیکال را قرار داد. این تحلیل گران معتقدند شاخص در محدوده 1.320.000 واحدی حمایتی جدی دارد. اما نوسان شاخص کل بین اعداد یک میلیون و چهار صد هزار واحد تا حمایت طی هفته های گذشته برخی را متقاعد کرده است که زیاد نباید به تحلیل تکنیکال دل خوش کرد.

 

 

به عبارت دیگر، به دلیل اینکه بازار سرمایه طی هفته های گذشته بیشتر درگیر حواشی بوده است، نمی توان از تحلیل تکنیکال زیاد انتظار پیش بینی درست روند ها را داشت. بازار در شرایط کنونی متوجه اخبار و شایعات است و نمی توان به روند های آن حتی برای یک روز هم امید داشت.به بیانی دیگر، افق بلند مدت در شرایط فعلی بازار مفهومی گم شده است و کارشناسان بازار سرمایه کمتر به آن می پردازند. این موضوع را می توان در معاملات سرمایه گذاران در هفته های اخیر به وضوح مشاهده کرد. چرخش پول از نمادهای بزرگ به سمت نمادهای کوچک و مثبت شدن شاخص هموزن در عین منفی بودن شاخص کل را می توان به این دلیل توجیه کرد.

 

 

 

اما در همین بین برگشت بازار از نماد های کوچکتر نیز به دلیل عدم وجود دید بلند مدت در میان سهام داران قابل مشاهده است. به عبارت دیگر ماهیت فعلی بازار نوسان و چرخش پول است و در چنین شرایطی کارشناسان حرکت به سمت تک سهم ها را در شرایط فعلی جدی تر از گروه ها پیش بینی می کنند.

 

اصلاح سهام شاخص ساز بعد از رشدی پرشتاب

 

بازار هفته گذشته به دلیل برخورد با سطوح مقاومتی اقدام به اصلاح کرد، که بر اساس پیش‌ بینی‌ های صورت گرفته ممکن است این روند برای مدتی کوتاه در بازار ادامه‌ دار باشد.

 

در دو هفته گذشته شاهد بودیم که با توجه به پیروی سهام بزرگ و بنیادی بازار از تحلیل تکنیکالی و چشم‌ انداز تورم اقتصادی، احتمال وجود رکود در کشور در میان‌ مدت،  تورم و از طرف دیگر به دلیل ایجاد انضباط اقتصاد نسبی که در دولت به وجود آمده حرکت پرشتابی را تجربه نکردند و نقدینگی‌ های جدید وارد شده به بازار به دلیل عدم رشد سهام بنیادی وارد سهام کوچک شدند.

بیشتر بخوانید:   ادامه روند ریزشی شاخص کل بورس در بازار امروز و عرضه سنگین در نمادها

 

سهام بزرگ بازار بعد از رشد غافل گیر کننده‌ ای که تجربه کردند وارد مدار اصلاحی شدیدی شدند و بعد از این اصلاح به قیمت‌ هایی رسیدند که با شرایط حاضر در اقتصاد کشور دارای همخوانی هستند، به همین دلیل در وضعیت فعلی نمی‌توان در انتظار روند پرشتابی از سهام شرکت‌ های بزرگ در بازار بود.

 

پیش‌ بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

 

به نظر می‌رسد در بازار هفته آینده روند فرسایشی و نوسانی ادامه‌ دار باشد و براساس پیش‌بینی‌ های صورت گرفته به نظر می‌رسد که حرکت پرشتابی را در معاملات بازار شاهد نخواهیم بود.به مرور زمان راه سهام براساس پارامتر های بنیادی شرکت‌ ها از یکدیگر جدا می‌شود و اقبال بازار بیشتر به سمت سهام شرکت‌ های بزرگ که از چشم ‌انداز خوبی در اقتصاد کشور برخوردارند، خواهد رفت.

 

در بازار جهانی همچنان کامودیتی‌ ها در حال تبعیت از روند معقولی هستند و انتظار روند فرسایشی در شاخص دلار وجود ندارد، همین امر می‌تواند کمک‌ کننده به رشد مضاعف کامودیتی‌ ها در بازار باشد.

 

از طرفی برخی از کارشناسان اعتقاد دارند بورس به دلیل اخبار مربوط به افزایش تنش‌ ها در منطقه در جریان معاملات این هفته کمی دست به عصا حرکت خواهد کرد اما با شروع معاملات هفته بعد احتمالا بورس بهبود پیدا خواهد کرد.

 

 

وضعیت نماد های پالایشی

 

نوسان و افت شدید قیمت نماد پالایشی یکم طی ماه های گذشته، بسیاری از سهامداران را با درد سرهای فراوانی مواجه ساخته است. سهامدارانی و سرمایه‌ گذاران خردی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت برای خرید این سهام وارد بازار سرمایه شده و بخش عمده‌ ای از سرمایه‌ های خود را در این مسیر هزینه کرده اند، هفته‌ ها است که با افت قیمت این نماد مواجه هستند و انتظار شان از دولت این است که با بکار بستن تدابیری، زمینه را برای جبران ضرر و زیان آنها فراهم کند.

 

بر اساس برآورد های صورت گرفته، سهام دارانی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت اقدام به خرید نماد پالایشی یکم کردند، اکنون با افت حدود ۲۵ درصد ارزش سهام خود مواجه شده اند. اگرچه باید توجه داشت که این فراز و فرود ها، طبیعت بازار سرمایه است، اما به هر حال هیجانات تزریق شده و تبلیغات گسترده‌ ای که دولت برای فروش این یونیت‌ های سرمایه‌ گذاری صورت داد، بسیاری از مردم را ترغیب به خرید سهام و ورود به سرمایه‌ گذاری در این بخش کرد.

 

 

انتهای پیام.


خبر اقتصادی خبر
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.