به گزارش نبض بازار، امروز (شنبه، ۲۹ تیر) اولین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت(صمت)، معاون امور صنایع وزارت صمت و جمعی از قطعه‌سازان و خودروسازان در محل نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید؛ برگزار شد.

۳۵ قطعه خودرو داخلی می‌شود

در ابتدای این نشست فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، از انعقاد قرارداد بین ۳۲ قطعه‌ساز کشور برای داخلی‌سازی ۳۵ قطعه خودرو خبر داد که ارزش این قراردادها معادل ۷۴۰ میلیارد تومان است.

به گفته وی، اجرای پروژه‌های مذکور در زمینه داخلی‌سازی قطعات خودرو ارزبری این بخش را در طول یک‌سال حدود ۸۵ میلیون یورو کاهش خواهد داد.

در ادامه این نشست قراردادهای داخلی‌سازی قطعات امضاء شد و نام تولیدکنندگان قطعه و میزان کاهش ارزبری هر کدام نیز اعلام شد و بعد از سخنرانی علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره لزوم توسعه ساخت داخل برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، به جایگاه سخنرانی آمد.

تعداد خودروهای ناقص کاهش یافت

وزیر صنعت از کاهش تعداد خودروهای ناقص در خودروسازی‌های بزرگ خبر داد و گفت که هر هفته پنج موضوع در رابطه با خودروسازی شامل آمار تولید، گزارش تعهدات، خودروهای کف پارکینگ، واگذاری اموال غیرتولیدی و شرکت‌های قابل واگذاری به وی گزارش می‌شود.

رحمانی همچنین با بیان این‌که واگذاری‌ در خودروسازی‌های بزرگ تا پایان سال ۹۹ در سه مرحله اموال و املاک غیرتولیدی، شرکت‌های قابل واگذاری و بعد شرکت‌های اصلی انجام می‌شود، بر لزوم تصحیح رابطه خودروساز و قطعه‌ساز تاکید کرد.

رحمانی همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با اشاره به این‌که حدود ۹۰ درصد کالاهای موجود در گمرک جزو کالاهای اساسی هستند، تاکید کرد که به هیچ عنوان اجازه ورود کالاهای گروه چهار (کالای لوکس و مصرفی) به کشور داده نشده و با واردکنندگان آنها برخورد می‌شود.

انتهای پیام