Print Friendly, PDF & Email

 

به گزارش نبض بازار ، در چندسال گذشته همواره بسیاری از روابط و معاملات در حوزه ی بین الملل تحت تأثیر شدید تحریم ها قرار گرفت. نفت اولین نقطه ی اتکای اقتصادی در این اتفاقات بیشترین فراز و نشیب قیمتی و تولیدی را پشت سر گذاشت و همیشه در لایحه ی بودجه ی سالهای گذشته پیش بینی برخی ریسک ها و اتفاقات لاجرم در آن صورت گرفت و البته خروجی آن شاید آن طور که می خواستیم نشد. از همین رو و با شناخت نقاط ضعف و قوت ، لزوم توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی براساس توانایی های بومی مورد تأکید قرار گرفت. اما مبنا و زمینه ی فعالیت در لایه های مختلف این تدبیر حیاتی و ملی با چالش هایی هم همراه بود. شرکت های دولتی بودجه های محدودی برای حمایت از برخی نوآوریها و ابداعات داشتند و دارند و شرکتهای خصوصی هم با ریسک بازگشت سرمایه روبرو بودند و هستند. بنابراین امکان لازم برای فعالیت در این چهارچوب عملا از بین خواهد رفت زیرا باید حداقلهایی برای آن تعریف شده باشد.

موضوع اقتصاد داخلی با نگاه جهادی و مقاومتی بدون شک ناشی از بررسی جامع شرایطی است که در منطقه و دیپلماسی جهانی طرح و مورد تأکید قرار دارد از این جهت باید بستری مناسب برای حمایتهای کافی از مبدعین و طرحهای اقتصادی آنان وجود داشته باشد.

شرکت های دانش بنیان ،موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت ، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه ( شامل طراحی و تولید کالا و خدمات ) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان ( به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط ) تشکیل می شود. اما این شرکتها در ادامه برای گسترش منابع در حوزه ی انسانی و مالی نیاز به نگاه کارشناسانه و افق دید طولانی مدت جهت توجیه اقتصادی دارند.

با شرایط فعلی اقتصاد ریسک سرمایه گذاری در هر حوزه ای بالاست و باید به صاحبان صنایع و مدیران تولیدی حق داد که با احتیاط بیشتری نسبت به تصمیم گیریهای خود گام بردارند. در کنار این موضوع، بدون شک شناخت ظرفیت های یک مجموعه جهت حمایتهای مالی و معنوی ، هوش مدیریتی و استراتژیک و درجه ی ریسک پذیری را به چالش می کشد.
بانک ملت در اقدامی تحسین برانگیز و کاملا ملی و با هدف حمایت از شرکت های دانش بنیان تفاهم نامه ای را با صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران به امضا رساند. البته این تنها اقدام بانک ملت در این زمینه نبوده و در یکسال گذشته با9 سازمانهای که عمدتاً در حوزه ی دانش بنیان مشغول فعالیت هستند 9 تفاهم نامه به امضا رسانده که از جهت رکوردار پرداخت تسهیلات به این قبیل از شرکتها و سازمانهاست.
حمایت از شرکتهای دانش بنیان با شرایطی که گفته شد می تواند مسیر شکوفایی و موتور اقتصادی کشور در سالهای پیش رو باشد. بعلاوه باید اذعان کرد که متأسفانه در در چندسال گذشته آمار مهاجرت نخبگان علمی کشور رو به افزایش بوده که از دلایل اصلی آن عدم حمایت از طرحهایی که برای برخی از آنان چندین سال زمان گذاشته شده اما با بی مهری برخی مسئولین طرحی که می توانست با کمی کارشناسی و بررسی بیشتر کمک حال اقتصاد بد حالمان باشد امروز در کشورهای دیگر اجرایی شده تا ما را درمواجهه با یک سؤال بدون پاسخ بگذارد و آن اینکه چطور می توان در این شرایط گفتگویی درباره ی اقتصاد مقاومتی و لزوم توجه به ظرفیتهای داخلی داشت؟
37 هزار شرکت دانش بنیان با گردش سالیانه ی 600 هزار میلیارد یک پیام مهم را مخابره می کند: ” آب در کوزه و ما تشنه لبان گرد جهان می گردیم “. ایکاش بسیاری از سازمانها که از قضا متولی حمایت از طرحهای پژوهشی و علمی هستند از روی اقدام بانک ملت مشق بنویسند تا مجبور نباشیم در سالهای آینده در کنار واردات کمر شکن برخی کالاها ، طراح وارذد کنیم و با هزینه های هنگفت امیدوار به ثمر نشستن ایده های غیر بومی باشیم.