حلوای بورس هم زده شد/دزد،بازار آشفته می خواهد/ریزش 39000 واحد شاخص کل 17 دی

پایان خونین آخرین روز کاری بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته،ریزش سنگین 39000 واحدی شاخص کل.دلیل منفی شدن بورس امروز چه بود؟
کد خبر : 108346
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 دی 1399 - 14:46
حلوای بورس هم زده شد/دزد،بازار آشفته می خواهد/ریزش 39000 واحد شاخص کل 17 دی

به گزارش نبض بازار ،امروز چهارشنبه  17 دی ماه 1399 ،در آخرین روز کاری بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته،سراسر قرمز پوش شد.به طوری که در مرحله پیش گشایش خروج سنگین پول حقیقی،عرضه های سنگین نماد های شاخص ساز و روند نزولی شاخص کل را از همان دقایق ابتدایی بازار شاهد بودیم.

 

 

امروز بازار بورس در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل در نهایت با ریزش سنگین 39 هزار و 559 واحدی (2.93- درصد) ،درارتفاع  1 میلیون و 310 هزار و 673 واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با کاهش 312 واحدی (1.62- درصد) نسبت به روز گذشته در ارتفاع 19 هزار و 76 واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با ریزش 4 هزار و 812 واحدی (1.3-درصد) به ارتفاع 460 هزار و 568 واحد قرار گرفت.

 

 

 

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

در پایان روز کاری امروز 7 نماد فارس،فملی،فولاد،شستا،کچاد،وبملت و همچنین تاپیکو به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص بورس را ایفا نمودند.

نماد های تاثر گذار در فرابورس

 

در پایان روز کاری امروز 7 نماد کگهر،میدکو،هرمز،صبا،غصینو،دی و ارفع به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص فرا بورس را ایفا نمودند.

بازار امروز چهارشنبه 17 دی در قاب نگاه

 

امروز ۱۷ دی ۹۹ بورس روز قرمزی را داشته و شاخص کل در نخستین ساعت معاملات با رشد منفی روبه‌ رو شد و تا ساعت ۱۰ صبح با رشد منفی ۳۷ هزار و ۳۰۸ واحدی روبه‌ رو و به ۱ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۹۲۵ واحد رسید. و این شاخص در حال از دست دادن کانال ۱.۳ میلیون واحدی است و آنچه مسلم است حمایت یک میلیون و ۳۲۰ هزار واحدی هم تا این لحظه از بازار از دست رفته است. بورس اصلا حال روز خوبی ندارد و در ادامه منفی‌ های این چند روز اخیر و به خصوص منفی‌ های روز گذشته، امروز نیز بازار قرمزپوش بود.

 

ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع تقریبا به پنج هزار و ۲۰میلیارد تومان رسید. حقیقی‌ ها تا ساعت مورد اشاره (10 صبح)رقمی در حدود ۶۰۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.آخرین قیمت ۱۳۹نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۲۹۳نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.

در حالی که برخی از کارشناسان پیش‌ بینی می‌کردند در نیمه دوم معاملات امروز تقاضا افزایش پیدا کند و فشار عرضه زیاد نباشد اما شاخص کل بیش از ۲/۵ درصد ریزش کرد.به گفته کارشناسان صف‌ های فروش امروز جمع نشد و احتمالا روند معاملات روز شنبه هم منفی خواهد بود. همچنین با این حجم از عرضه بعید نیست شاخص کل به سقف قبلی خود برگردد.وقتی برای بازار سهام تصمیمات شبانه می‌گیرند وضعیت از این بهتر نمی‌شود. جمع شدن صف‌ های فروش دیگر فایده ندارد و احتمالا معاملات هفته بعد نیز منفی باشد

 

چرا بورس امروز منفی شد؟

 

این پرسشی است که شاید بسیاری از سهامداران از خود می‌پرسند. مهم‌ترین دلیل این منفی بورس امروز تصمیم وزارت صمت در روز گذشته بود.روز گذشته خبر‌ ها و نامه‌ نگاری‌ ها حکایت از آن داشت که وزارت صمت تصمیم دارد تا قیمت‌ های پایه محصولات فولادی در بورس کالا را دوباره کاهش دهد. در شیوه نامه پیشین مدیریت بازار فولاد، قیمت‌ های پایه برای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا ۸۰ درصد بهای فوب منطقه CIS تعیین شده بود. همین رقم نیز با انتقادات بسیاری مواجه شده بود و حالا علیرضا رزم حسینی وزیر صمت تصمیم گرفته تا قیمت پایه را ۱۰ درصد دیگر کاهش دهد. هرچند این تصمیم تاکنون با مقاومت بورس کالا رو به‌ رو شده است و از لحاظ قانونی، اجرای آن به تایید شورای‌ عالی بورس نیاز دارد، اما همین خبر کافی بود تا سهامداران روز گذشته از گروه‌ های بزرگ و کالا محور بورس تهران خارج شوند.

بیشتر بخوانید:   پیش بینی بورس فردا یکشنبه 27 مهر 99 چه می‌شود ؟

فولاد دومین شرکت بزرگ بازار سرمایه است و منفی آن باعث تاثیر بر روی کل بازار خواهد شد.البته برخی نیز عرضه اولیه امروز را بی‌تاثیر در منفی امروز بورس نمی‌دانند. در شرایطی که بورس اوضاع مساعدی ندارد عرضه اولیه‌ ها می‌توانند این شرایط را بدتر کنند.به هر صورت آنچه مسلم است این است که یک روز این بورس، به دلیل اختلاف دو وزیر اقتصاد و نفت بر سر عرضه پالایشی یکم ریخت و امروز به دلیل تصمیم وزیر صمت! این در حالی است که رئیس‌ جمهوری روحانی روز گذشته گفت که سرمایه‌ گذاران نباید احساس نا امنی کنند!

 

گزارش نیمه اول بازار بورس

 

بازار بورس درحالی امروز کار خود را اغاز کزد که صفوف فروش چیده شده برای شاخص ساز ها بازار را قرمز پوش کرد . این ریزش شاخص کل از دیروز با توجه به جمع نشدن کامل صف های فروش برای سهام های لیدری بازار پیش بینی شده بود سهام های کوچک بازار نیز با توجه تحت تاثیر گرفتن از جو بازار منفی کار خود را آغاز کردند و همین باعث افت شاخص کل بورس تهران و شاخص هموزن شد در همان نیمه اول شاخص کل نزدیک به ۴۰ هزار واحد افت داشت و شاخص هموزن افت ۵ هزار واحدی را ثبت کرد.حقوقی ها همچنان خریداران سهام های بزرگ و کوچک بازار هستند و قیمت های این روز ها را مناسب میدانند.

 

گزارش نیمه دوم بازار بورس

 

در نیمه دوم اما تثاضا برای سهام های کوچک بازار افزایش پیدا کرد و صفوف فروش بسیاری از این نماد ها جمع شدند و به تعادل رسیدند .تعداد نماد های کوچک سبز رنگ در نقشه بازار افزایش پیدا کرد و شاخص هموزن توانست مقداری از افت خود را جبران کند تلاش حقوقی ها در خرید سهام های کف قیمتی و اخبار قاطع و سبز رنگ شدن نماد های کوچک بر روی شاخص ساز ها نیز موثر بود اما با وجود حجم معاملات کم همچنان در منفی های کامل به ادامه معاملات خود پرداختند

 

معاملات امروز بورس تهران در شرایطی آغاز شد که شاخص کل روند منفی را طی نمود و شاخص هم‌ وزن صعودی بود. به نظر میرسید بازگشایی بانک‌ ها و عرضه‌ های سنگین پایان وقت دیروز فعلا اقبال به سهام بزرگ‌تر را به خواب برده باشد.شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات ۱.۳درصد افت داشت اما شاخص هم‌وزن ۰.۵درصد صعود کرد.

بیشتر بخوانید:   پیش بینی بورس یکشنبه 27 مهر 99 چه می‌شود ؟

 

در ساعت ۱۰ و ۴۵دقیقه شاخص کل بورس پس از افت ۱۷هزار و ۶۸۰واحدی (۱.۳درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۳۵۶هزار واحد قرار گرفت اما شاخص کل هم‌وزن با افزایش ۰.۵درصدی مواجه شد.آخرین قیمت ۲۷۳نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ ها افزایش یافته و ۱۳۱نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.حقیقی‌ها تا ساعت مورد اشاره رقمی در حدود ۳۱۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به حدود هشت هزار و ۳۰۰میلیارد تومان رسید.

 

هرچند همچنان نماد های خودرویی و بانکی بیشترین ارزش معاملات را میان صنایع مختلف به خود اختصاص داده بودند،اما تعداد نماد های مثبت این دو گروه انگشت ‌شمار بود. در آن سو گروه‌ های کوچک‌ تر و شاید سبد های فراری از نماد های بزرگ رنگ سبز به خود دیده بودند.در حالی حدود ۶۰ درصد نماد ها روند مثبتی را طی میکردند که شاخص کل با کاهش بیش از یازده هزار واحدی (۰.۸ درصد) مواجه شد. این در حالی است که شاخص کل هم‌ وزن با اثر گذاری یکسان نماد ها رشد 0.45 درصدی را تجربه کرد.

 

تحلیل گران تکنیکال چه می گویند؟

 

در کنار این ورود و خروج پول حقیقی از بورس، باید نظر تحلیل گران تکنیکال را قرار داد. این تحلیل گران معتقدند شاخص در محدوده 1.320.000 واحدی حمایتی جدی دارد. اما نوسان شاخص کل بین اعداد یک میلیون و چهار صد هزار واحد تا حمایت طی هفته های گذشته برخی را متقاعد کرده است که زیاد نباید به تحلیل تکنیکال دل خوش کرد.

 

 

به عبارت دیگر، به دلیل اینکه بازار سرمایه طی هفته های گذشته بیشتر درگیر حواشی بوده است، نمی توان از تحلیل تکنیکال زیاد انتظار پیش بینی درست روند ها را داشت. بازار در شرایط کنونی متوجه اخبار و شایعات است و نمی توان به روند های آن حتی برای یک روز هم امید داشت.به بیانی دیگر، افق بلند مدت در شرایط فعلی بازار مفهومی گم شده است و کارشناسان بازار سرمایه کمتر به آن می پردازند. این موضوع را می توان در معاملات سرمایه گذاران در هفته های اخیر به وضوح مشاهده کرد. چرخش پول از نمادهای بزرگ به سمت نمادهای کوچک و مثبت شدن شاخص هموزن در عین منفی بودن شاخص کل را می توان به این دلیل توجیه کرد.

 

 

 

اما در همین بین برگشت بازار از نماد های کوچکتر نیز به دلیل عدم وجود دید بلند مدت در میان سهام داران قابل مشاهده است. به عبارت دیگر ماهیت فعلی بازار نوسان و چرخش پول است و در چنین شرایطی کارشناسان حرکت به سمت تک سهم ها را در شرایط فعلی جدی تر از گروه ها پیش بینی می کنند.

 

اصلاح سهام شاخص ساز بعد از رشدی پرشتاب

 

بازار هفته گذشته به دلیل برخورد با سطوح مقاومتی اقدام به اصلاح کرد، که بر اساس پیش‌ بینی‌ های صورت گرفته ممکن است این روند برای مدتی کوتاه در بازار ادامه‌ دار باشد.

بیشتر بخوانید:   ارزش روز دارا یکم امروز 13 مهر 99

 

در دو هفته گذشته شاهد بودیم که با توجه به پیروی سهام بزرگ و بنیادی بازار از تحلیل تکنیکالی و چشم‌ انداز تورم اقتصادی، احتمال وجود رکود در کشور در میان‌ مدت،  تورم و از طرف دیگر به دلیل ایجاد انضباط اقتصاد نسبی که در دولت به وجود آمده حرکت پرشتابی را تجربه نکردند و نقدینگی‌ های جدید وارد شده به بازار به دلیل عدم رشد سهام بنیادی وارد سهام کوچک شدند.

 

سهام بزرگ بازار بعد از رشد غافل گیر کننده‌ ای که تجربه کردند وارد مدار اصلاحی شدیدی شدند و بعد از این اصلاح به قیمت‌ هایی رسیدند که با شرایط حاضر در اقتصاد کشور دارای همخوانی هستند، به همین دلیل در وضعیت فعلی نمی‌توان در انتظار روند پرشتابی از سهام شرکت‌ های بزرگ در بازار بود.

 

پیش‌ بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

 

به نظر می‌رسد در بازار هفته آینده روند فرسایشی و نوسانی ادامه‌ دار باشد و براساس پیش‌بینی‌ های صورت گرفته به نظر می‌رسد که حرکت پرشتابی را در معاملات بازار شاهد نخواهیم بود.به مرور زمان راه سهام براساس پارامتر های بنیادی شرکت‌ ها از یکدیگر جدا می‌شود و اقبال بازار بیشتر به سمت سهام شرکت‌ های بزرگ که از چشم ‌انداز خوبی در اقتصاد کشور برخوردارند، خواهد رفت.

 

در بازار جهانی همچنان کامودیتی‌ ها در حال تبعیت از روند معقولی هستند و انتظار روند فرسایشی در شاخص دلار وجود ندارد، همین امر می‌تواند کمک‌ کننده به رشد مضاعف کامودیتی‌ ها در بازار باشد.

 

از طرفی برخی از کارشناسان اعتقاد دارند بورس به دلیل اخبار مربوط به افزایش تنش‌ ها در منطقه در جریان معاملات این هفته کمی دست به عصا حرکت خواهد کرد اما با شروع معاملات هفته بعد احتمالا بورس بهبود پیدا خواهد کرد.

 

 

وضعیت نماد های پالایشی

 

نوسان و افت شدید قیمت نماد پالایشی یکم طی ماه های گذشته، بسیاری از سهامداران را با درد سرهای فراوانی مواجه ساخته است. سهامدارانی و سرمایه‌ گذاران خردی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت برای خرید این سهام وارد بازار سرمایه شده و بخش عمده‌ ای از سرمایه‌ های خود را در این مسیر هزینه کرده اند، هفته‌ ها است که با افت قیمت این نماد مواجه هستند و انتظار شان از دولت این است که با بکار بستن تدابیری، زمینه را برای جبران ضرر و زیان آنها فراهم کند.

 

بر اساس برآورد های صورت گرفته، سهام دارانی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت اقدام به خرید نماد پالایشی یکم کردند، اکنون با افت حدود ۲۵ درصد ارزش سهام خود مواجه شده اند. اگرچه باید توجه داشت که این فراز و فرود ها، طبیعت بازار سرمایه است، اما به هر حال هیجانات تزریق شده و تبلیغات گسترده‌ ای که دولت برای فروش این یونیت‌ های سرمایه‌ گذاری صورت داد، بسیاری از مردم را ترغیب به خرید سهام و ورود به سرمایه‌ گذاری در این بخش کرد.

 

 

انتهای پیام.


خبر اقتصادی خبر
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.