به گزارش نبض بازار ، پس از مدتها انتظار نماد بانک پاسارگاد در بورس مجاز و چشم بورسی ها به نماد خیلی غائب بازار روشن شد. پاسارگادیها که از سابقه ی حضور در بورس خاطرات خوبی ندارند و جزو رکورد داران توقف نمادهای بانکی در بورس به شمار می آیند پس از مدتها غیبت که البته باید دلیل موجهی برای آن داشته باشند به عرصه ی خرید و فروش سهام بازگشتند. به نظر می رسید پس از نبود طولانی مدت ،  آنها برای کیفیت معاملات خود چاره اندیشی کرده باشند تا از این حیث هم هجمه ی سؤالهای باقی مانده از دوران غیبتشان کمتر شود و هم سهامدارانش نفس راحتی بکشند. اما گویا این انتظار برای بانکی که در یک مقطع تا دوسال نمادش متوقف بود بسیار زیاد است. زیرا آنچه عملا در حال وقوع است بسیار از آنچه که انتظار می رفت فاصله دارد. از دیماه امسال که شروع دور چندم حضور وپاسار ( نماد بانک پاسارگاد ) می شود ارقام نا امید کننده ای روی تابلو ثبت شده که با هم به تبیین جزئیات آن می پردازیم.

اولین ماه سرد زمستان در اواسط خود خیلی گرم برای پاسارگاد شروع شد و شیرینی حضور مجدد بابت یک روز بسیار خوب در بورس به آنها چسبید. آنها در 11 دی ماه پس از اینکه حسابی نبودشان از یک چالش اقتصادی داشت به چاله های اقتصادی تبدیل می شد و افکار عمومی خیلی مترصد شنیدن توضیح قابل قبول از مدیران بانک بودند به تابلوی تالار بورس برگشتند و در اولین روز حضورشان 19.588 معامله را شاهد بودند که ارزشی معادل 1.593.134.427.612 را داشت.  آنها که آخرین بار در چندسال قبل با قیمت هر سهم 999 ریال در بورس حاضر بودند این بار بالاترین قیمتشان 1381 و پائینترین قیمتشان 1320 بود. در پایان معاملات همان روز اما دو سهامدار این بانک یعنی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی (سهامی عام) و شرکت دانش گستران آتی سازپویا (سهامی خاص) هر کدام با افت شاخص به ترتیب 0.05% و  0.34% روبرو شدند. این شروع خوب در روز بعد هم ادامه داشت اما از 15 دیماه گویا سهامداران از خرید سهام پاسارگاد خیلی دلخوش نبودند و شاهد کاهش محسوس خرید و فروش سهام این بانک بودیم. در 15 دیماه تعداد معاملات بانک پاسارگاد که شعار بانک هزاره ی سوم را به یدک می کشد با 4864 معامله ی کمتر روز بدی را رقم زد تا در پایان روز ارزش معاملات نسبت به روز اول بیش از 1.100 میلیارد کاهش یاید. در این میان پاسارگادیها اگرچه شاهد افزایش قیمت سهام خود بودند و توانستند ارزش بازار خود را در بین کاهش های قابل توجه بالا ببرند اما ذائقه ی خریداران نشان داد خیلی با سیاستهای این بانک همراه نیستند و در ادامه هم با کم شدن ارزش معاملات و تعداد آن این فرضیه قویتر هم شد. فرمول افزایش قیمت در کاهش تقاضا برای این روزهای اقتصاد خیلی چاره ساز نیست و باید شرکتها برای جذب سهامدار از روشهای دیگری استفاده کنند. پیش بینی های غلط و استفاده از روشهای سابق که منجربه خداحافظی پاسارگاد از بورس شد یکبار دیگر سرنوشت مشابهی را برای آن در حال رقم زدن است زیرا که در معاملات روز قبل بورس شاهد کاهش همه جانبه در شاخصهای بانک پاسارگاد بودیم. حجم معاملات این بانک نسبت به شروع فعالیت آنها در بورس با کاهش شدید 1.170.043 روبرو شده که در نهایت در ارزش بازار آن که قیمت کل سهام بانک پاسارگاد می باشد تأثیر منفی زیادی را گذاشته و نسبت به دیماه سال جاری با 14.011.200.000.000 کاهش به 52.920.000.000.000 رسیده که اصلا خبر خوبی برای سهامداران این بانک نیست. از طرفی شاهد کاهش نسبتاً شدید قیمت هر سهم از پاسارگاد روبرو هستیم که تفاضل بیشترین و کمترین قیمت آن نسبت به روز نخست حضور آنها به ترتیب به 313 و 281 ریال می رسد.

همه ی آنچه درباره ی حضور ناموفق دوباره ی پاسارگاد در بورس گفته شد نشان می دهد که خط مشی این بانک که ریشه در سبک و سیاق مدیریتی آن دارد نیاز به واکاوی و تأمل دارد. زیرا مرور مختصر بر وضعیت فعلی پاسارگاد در بورس مؤید داستان تکراری آزموده را آزمودن خطاست خواهد بود و باید برای آن فکر چاره کرد. اعتماد به نظام بانکی در شرایطی که در حال حاضر بهترین منبع سرمایه بدون ریسکهای احتمالی است با چنین معیاری سازگاری ندارد و سبب عدم اطمینان و تردید نسبت به ساختار نظام بانکی کشور می شود. بهتر بود پاسارگادیها قبل از اینکه شانس خود را مجدد برای حضور در بورس امتحان کنند ابتدا ساختار مدیریتی خود را نو نوا می کردند تا با اندیشه ی جدید و چهارچوب قبراق تری باز می گشتند. ادامه ی این روش در بازاری که امروز با همیشه تفاوت های عمده دارد نشان می دهد جایی برای استراتژیهای نخ نما شده باقی نمانده و این اندیشه است که امروز به یاری اقتصاد می آید. پاسارگاد که شعار آن بسیار برای اهالی اقتصاد قابل توجه است امروز باید رعایت آنچه را که می گوید بکند زیرا در غیر اینصورت همیشه شاهد دور تسلسل این بانک خواهیم بود. درجا زدن چندباره در بورس همیشه نشان از نوسان بازار نیست بلکه در شرایط فعلی نشان از نوع مدیریت یک مجموعه می دهد. ارقام قرمز رنگ تابلوی بورس زنگ خطر پاسارگاد خواهد بود اگر از راه رفته برنگردد و خانه تکانی نکند.