به گزارش نبض بازار ، آنچه که در شرایط فعلی اقتصاد کشور می تواند به کمک بسیاری از مردم بیاید توجه به بازار سرمایه است. این کار علاوه بر اینکه می تواند آورده ی مالی داشته باشد مردم از جدیدترین تحولات اقتصادی آگاه خواهند شد و در این بین باید به ظرفیتهای موجود نیز نگاه ویژه کرد. در اقتصاد امروز که گارد سنگینی روبروی اقتصاد کلاسیک گرفته باید این موضوع را دریافت کرد که دوره ی به سر بردن در چنین کسب و کارهایی نخ نما شده است و کاروان اقتصادی دنیا به سمت هوشمند شدن در حال حرکت است. برای درک بهتر این موضوع می توان به جدیدترین تصمیمات صنایع بزرگ دنیا نگاه کرد. آنچه که از روند تصمیمات مدیران آنها قابل استنباط است بکارگیری شیوه های نوین در بسترهای هوشمند است که در آن علاوه بر اینکه می توانند سودآوری بیشتری را رقم بزنند به آگاهی خریداران و مشتریان خود خواهند افزود. از آنچه گفته شد به خوبی می توان فهمید که ما برای اینکه از این کاروان عقب نمانیم باید تحولاتی را در شیوه ی درآمدزایی خود انجام دهیم.

بازار سرمایه یکی از اهداف مهم اقتصاد دنیاست که هر روز روشهای تازه ای برای فهمیدن روند بازار به آن تزریق می شود. لازم نیست برای پی بردن به این روشها شما یک اقتصاددان و یا یک تاجر بزرگ باشید فقط کافیست که برای پیگیری این تکنیکها همین حالا اقدام کنید و یا از منابع معتبر سیگنالهای معتبر برای خرید و فروش دریافت کنید.

یکی از ظرفیتهای بی چون و چرای اقتصاد کشور بانکها هستند که در کنار بنگاههای نفتی که پایه و اساس اقتصاد کشور را تشکیل می دهند دومین رکن سرمایه هستند و نمی توان این حقیقت را انکار کرد که اقتصاد کشور بانک محور است. متأسفانه آنچه که باعث شده در چندسال گذشته اقبال بخ سمت خرید نمادهای بانکی کم شود تبلیغاتی است که گاهاً بر اثر بی اطلاعی در جامعه رواج پیدا می کند. نباید از یاد برد که صورتهای مالی یک بانک با وضعیت نماد آن بانک تفاوتهای اساسی دارد. خرید و فروش نمادهای بانکی در چندماه اخیر نه تنها موجب زیان کسی نبوده بلکه اگر بر اساس تکنیکهای موجود در بازار اقدام به خرید و فروش انجام می شد می توانست سود خوب با سرمایه ی کم را در اختیار فعالان بازار سرمایه بگذارد. به عنوان مثال وقتی بانک x  در صورتهای مالی دارای زیان است اصلا به معنی  ریسک بالا در خرید نماد آن بانک نیست زیرا دو گروه حقیقی و حقوقی هرگز دوست ندارند در بازار متضرر باشند و در نتیجه اقدامات در خوری انجام خواهند داد.

بانک ایران زمین که با نماد وزمین در بازار فرابورس فعالیت می کند 4 میلیارد سهم دارد. اگر به تحلیل روند حرکتی نماد وزمین بنشینیم این نتایج به دست می آید و در نهایت پیش بینی از روند آتی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

تحلیل نماد وزمین

در بررسی این نماد لازم است کمی با نمودارها به عقب حرکت کنیم. در مقایسه ی قیمتهای این نماد در چندماه گذشته اسفندماه را باید ماه بد آن نامگذاری کرد که قیمت نماد در کمترین حد انتظار بود که البته این موضوع یک فرصت ورود برای خریداران می توانست باشد. در اخرین روز اسفند قیمت این سهم 1.062 ریال معامله شد روند صعودی این نماد اما ضرب آهنگ خوبی گرفت به طوریکه در مردادماه به بالاترین حد خود رسید و به 2.239 ریال افزایش یافت. و این مسئله به معنی این بود که کسانی از اسفندماه تا مرداد به نگهداری سهم خود اقدام کردند سرمایه ی خود را 111% افزایش دادند. در این شرایط طبیعی است که هر نمادی بعد مدتها افزایش به سمت اصلاح قیمت و یا پولبک پیش خواهد رفت که می توانست برای خریداران به منزله ی سیو سود و خرید پلکانی باشد. روند اصلاح قیمت وزمین شاید فعالان بازار را کمی نگران کرد اما بررسی موج الیوت می توانست به این موضوع کمک کند. در آبان ماه یک فرصت طلایی برای خریداران وزمین رخ داد که نشانه ی اتمام اصلاح قیمتی و حرکت به سمت روند صعودی بود. هر چند که باز هم کسانی که از اسفندماه 97 به نگهداری سهم خود اصرار کردند در سود نسبت به اسفندماه بودند. در روز ابتدای آبان قیمت سهم 1.517 ریال بسته شد و روند افزایشی شروع به آهنگ کرد بطوریکه حالا قیمت نماد وزمین در 2.268 خرید و فروش می شود. جذابیت این روزهای نماد وزمین خبر افزایش سرمایه ی این بانک به میزان 950% است که می تواند قیمت هرسهم خریداران را با افزایش خوبی روبرو کند. اما در شرایط فعلی و بدون در نظر گرفتن این موضوع و با توجه به صف خریدی که نشان از استقبال خوب مردم دارد می توان این نتیجه را گرفت که:

تحرکات حقوقی ها در عرضه ی سهم به خوبی قابل مشاهده است از طرفی قیمت پائین نماد وزمین خرید در حجم بالا را ممکن می کند و با توجه به اصلاح روند قیمتی می توان قیمت هرسهم ایران زمین را تا حدود 3.500 یا 4.000 ریال برآورد کرد. که باز هم به معنی سود خوب برای خریداران می تواند باشد.