به گزارش نبض بازار ،صنایعی فولاد در تولید، اقتصاد و صنعتی شدن کشور نقش بسیار موثری دارند. فولاد کشور با ایجاد ارزش افزوده از مرحله استخراج معادن تا تولید و مصرف، تعداد زیادی شغل های متنوع ایجاد می نماید.

مشاغلی که مرتبط با بهره برداری از معادن، حمل و نقل، تولید فولاد، بازرگانی، آموزش، تهیه تجهیزات و ماشین آلات، مشاوره و بروزرسانی تجهیزات و خدمات پرسنلی و … است و این موارد را می‌توان تنها بخش کوچکی از منفعت‌های فولاد دانست.

ایجاد بازارهای دائمی صادرات برای صنایعی مانند فولاد که رونق آن وابسته به تولید محصولات متنوع، استاندارد و با قیمت رقابتی است و از طرف دیگر رونق اقتصاد کشور از دیگر مزایای مهم صنعت فولاد است که در کنار این موضوع باید به پرورش خیل عظیمی ‌از کارشناسان دیگر صنایع در صنعت فولاد به عنوان صنعتی مادر اشاره کرد. دانستن این نکته شاید جالب باشد که یکی از مهمترین منابع درآمدی شرکت تیسن کروپ آلمان از طریق آموزش به متخصصان صنایع دیگر کشورها محقق می‌شود . فروش تکنولوژی و خطوط تولید ( فولاد مذاب، نورد و ..) و پشتیبانی‌های فنی و مهندسی از دیگر مزایای این صنعت است.

الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی در گفتگو با خبرنگار نبض بازار درباره ی نقش صنایع بالادستی مانند فولاد در اقتصاد کشور گفت: حفظ و توسعه صنایعی مانند فولاد باید در دستور کار باشد. در برنامه های توسعه ای این موضوع پیش بینی شده و باید این پیوستار ادامه داشته باشد. حضرتی با اشاره به شرایط موجود در کشور گفت: مردم نگران چیزی نباشند برنامه های لازم برای توسعه ی بازار و حمایت از صنعت با دقت اجرا می شود. نماینده ی مردم تهران افزود: چیزی که یک صنعت را به موفقیتهایی مانند آنچه که در گروه فولاد مبارکه شاهد هستیم می رساند در نظر گرفتن پلن های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت است که در آن پیش بینی های لازم در صورت میگیرد. این نماینده ی مجلس افزود: بدون شک چیزی که در حال حاضر به آن نیازمندیم تعامل شرکتها و سازمانهای مختلف است مه در این مسیر می توانند با بهره مندی از تجربیات هم به سوی پیشرفت قدم بردارند.