توسعه دستاوردهای صنایع فلزی در سال 99

توسعه اقتصادی کشور در راستای منافع ملی دست بخش خصوصی باشد و در این مسیر راهبردهایی مورد نیاز است که نخستین آن رقابتی‌بودن اقتصاد است. رقابتی‌بودن اقتصاد یعنی هیچ بخش غیررقابتی بر اثر تبصره‌ای وجود نداشته باشد.

کد خبر : 50787
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 بهمن 1398 - 19:43
توسعه دستاوردهای صنایع فلزی در سال 99

به گزارش نبض بازار ،  متاسفانه اقتصاد دولتی و عدم تحقق خصوصی‌سازی واقعی سبب شده که کشور با شرایط سختی به لحاظ اقتصادی روبه‌رو شود. در واقع آنچه مغفول واقع شده در اختیار فعالان اقتصادی نبوده، بلکه مشکل اساسی جهت‌گیری اقتصاد کلان کشور است. مشکل این است حتی کسانی که در بخش خصوصی هستند، بینابینی فکر می‌کنند؛ یعنی بخش خصوصی هم فکر می‌کند دولت باید نقش پررنگی داشته باشد. تا وقتی که امید به دولت است اقتصاد این کشور درست‌شدنی نیست. زمانی که به این نتیجه رسیدیم دولت نباید کاری کند و به خودمان امید بستیم، می‌توان به کشور امید بست.

توسعه اقتصادی کشور در راستای منافع ملی دست بخش خصوصی باشد و در این مسیر راهبردهایی مورد نیاز است که نخستین آن رقابتی‌بودن اقتصاد است. رقابتی‌بودن اقتصاد یعنی هیچ بخش غیررقابتی بر اثر تبصره‌ای وجود نداشته باشد. هر گوشه‌‌ای که غیررقابتی بود فساد از همان‌جا به کشور وارد می‌شود. رقابت برای توسعه علمی و فاسد‌نشدن اقتصاد است. توسعه علمی فقط در رقابت اتفاق می‌افتد.

وابستگی بیش از 100 سال به اقتصاد نفتی توسعه ی سایر صنایع کشور را با مخاطره روبرو کرده هرچند باید از اواخر دهه ی 80 را روند توسعه شرکتها در بخش خصوصی معرفی کرد. فولاد مبارکه اصفهان از دهه ی 80 خیز جدی برای تحول اساسی برداشت و در این زمینه هر روز شاهد دستاورد جدیدی بودیم. نگاهی به صورتهای مالی فولاد طی این مدت نشان می دهد که سودآوری این شرکت از آن زمان تا کنون تقریبا 10 برابر شده و این یعنی در هرسال جهش جدی برای هدف بزرگی را به فعل رسانده است. یکی از دلائلی که شاهد رشد شرکتهایی مثل فولاد هستیم تدابیر مدیریتی است. این قضیه را می توان در تبیین نقشه راه فولادیها در سال 99 که توسط مهندس عظیمیان تشریح شد به وضوح دید.

عظیمیان در با اشاره به دستاوردهای سال 98 در جلسۀ تدوین اهداف و استراتژی‌های شرکـــت در ســــال 99، در جمــــع معاونان و مدیران فولاد مبارکه از تولید متوازن و پایدار، تأمین پایدار مواد مصرفی و تجهیزات، برقراری تـــــوازن در ورودی و خـــــروجـــی شرکت و راندمان تولید، چابک‌تر کردن و منعطف‌تر شدن فرایند و اهتمام بیشتر برای احداث نورد گـــــرم 2 فــــولاد مبارکــــه به‌عنوان مهم‌ترین راهبردهای شرکت در سال پیش‌رو نام برد. دستاوردهای فولاد در بخش توسعه کم نیست اما همچنان در برنامه های جدید نگاه توسعه ای وجود دارد که نشان از اهمیت این موضوع در بخش استراتژیهای این واحد تولیدی دارد. ایجاد توسعه و نیز مشارکت در سایر بخشهای مرتبط موجب گردش نقدینگی و در نتیجه ارزش افزوده می شود که اگر با دوراندیشی این مسئله صورت گیرد سبب پیشرفت خواهد بود. چنین نگاهی پا را از یک تولید کننده بودن فراتر می گذارد و در نقش لیدر جریان تولید ظاهر می شود جایی که می توان الگوبرداری از آن در دسترس تر دید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.