تعریف خلاصه و ساده حسابداری چیست؟

اگر در یک جمله بخواهیم بگوییم حسابداری چیست می‌توان این جمله را بیان کرد که حسابداری یعنی ثبت، سازمان‌دهی و درک اطلاعات مالی شما.

کد خبر : 61200
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 11:43
تعریف خلاصه و ساده حسابداری چیست؟

نبض بازار ؛ شما می‌توانید حسابداری را به‌عنوان یک ماشین بزرگ که یک سری اطلاعات خام که شامل انواع فرآیندهای مالی، مالیات‌ها، پروژه‌ها و غیره را دریافت می‌کند نگاه کنید. سپس آن دستگاه اطلاعات مالی تجارت شمارا می‌دهد.

حسابداری به شما می‌گوید که آیا شما سود می‌کنید یا خیر! جریان وجه نقد شما چه میزان است؟، ارزش فعلی دارایی و بدهی‌های شما چه میزان است؟ و همچنین اینکه کدام‌یک از بخش‌های شما پول‌سازتر از بقیه است.

تفاوت حسابداری با دفترداری چیست؟

حسابداری و دفترداری از خیلی جهات به هم شبیه هستند. بعضی از افراد میگویند که دفترداری یک‌بخشی از حسابداری است. اگر از شما بپرسند حسابداری چیست یا دفترداری چیست چه توضیحی می‌دهید؟

اما اگر بخواهید که این دو را از هم جدا کنید، باید گفت که دفترداری یعنی طریقه ضبط و دسته‌بندی فرآیندهای مالی درحالی‌که حسابداری با استفاده از تحلیل، استراتژی و برنامه‌ریزی از آن داده‌ها به بهترین شکل استفاده می‌کند.

چرخه حسابداری چیست؟

بعدازاینکه فهمیدیم حسابداری چیست حال باید بدانیم که فرآیند آن به چه شکل است.

حسابداری از لحظه‌ی ورود هر رویداد یا فعالیت اقتصادی آغاز می‌شود.

ضبط اطلاعات و فرآیندهای تجاری بخشی از فرآیند دفترداری است. دفترداری اولین قدم در چرخه حسابداری است. چیزی که حسابداران میگویند این است که چرخه حسابداری یعنی: فرآیندی که طی آن از اطلاعات خام می‌توان گزارش‌های دقیق و جامع طراحی کرد.

چرخه حسابداری دارای مرحله‌ی اساسی است:

 1. ثبت و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات (جستجوی فاکتورها، صورت‌های بانکی و غیره)
 2. ارسال صورت معاملات
 3. ترازنامه آزمایشی
 4. تنظیم ورودی‌ها در پایان هر دوره
 5. آماده کردن ترازنامه آزمایشی
 6. تهیه صورت‌های مالی

بسیاری از این فرآیندها توسط نرم‌افزارها پیاده‌سازی می‌شوند. چیزی که ما می‌خواهیم درباره آم بحث کنیم، موضوع تهیه صورت‌های مالی است.

صورت‌های مالی به چه درد می‌خورند؟

به نظر شما کاربرد صورت‌های مالی در حسابداری چیست ؟

صورت‌های مالی به‌صورت خلاصه به شما می‌گوید که کسب‌وکار شما ازنظر مالی در چه وضعیتی است.

به‌طور کل صورت‌های مالی 3 نوع اصلی دارند: صورت درآمد، صورت جریان پول و تبارنامه. آن‌ها به شما میگویند که پول شما کجاست و همین‌طور چطور به اینجا رسیدید.

فکر کنید یک آژانس هواپیمایی هستید که تور برگزار می‌کنید. صورت‌های مالی می‌تواند به شما بگوید که در چه ماه و سفرهایی بیشترین سود را کسب و چقدر هزینه کرده‌اید.

صورت‌های مالی با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری یا به‌وسیله‌ی یک حسابدار می‌تواند به‌راحتی تولید شوند.

اصول حسابداری پذیرفته‌شده به‌طورکلی

هر شرکت سیستم و استراتژی متفاوتی دارد اما ما نیاز داریم که یک‌زبان مشترک برای همه‌ی شرکت‌ها استفاده می‌کنیم. یک سری استانداردها و اصول وجود دارد که شرکت‌ها هنگام تهیه‌ی صورت‌های مالی رعایت کنند.

GAAP توسط یک‌نهاد غیردولتی مرسوم به هیئت استانداردهای حسابداری مالی تنظیم‌شده است، و هیچ قانونی برای اجرای آن وجود ندارد.

انواع حسابداری چیست؟

انواع حسابداری

حسابداری مالی

هرسال صورت‌های مالی متفاوتی توسط شرکت شما تولید و ارائه می‌شود. این گزارش‌های می‌تواند به افرادی مانند سرمایه‌گذاران، وام‌دهندگان، سازمان‌های دولتی، حسابرسان، خریداران و غیره کمک بسیار زیادی درباره‌ی وضعیت و سلامت شرکت شما بدهد.

تهیه‌ی صورت‌های مالی سالانه به این روش، حسابداری مالی گفته می‌شود.

حسابداری مدیریتی

حسابداری مدیریتی شبیه به حسابداری مالی است با دو تفاوت اساسی:

 • گزارش‌های و اظهارات تولیدشده توسط حسابداری مدیریتی فقط برای استفاده در داخل کشور است.
 • این گزارش‌های معمولاً به‌صورت مکرر و ماهانه تولید می‌شود.

اگر کسب‌وکار شما نیاز به حسابدار تمام‌وقت داشته باشد، آن‌وقت بیشتر وقت آن حسابدار، به تهیه گزارش‌های مختلف مصرف می‌شود. همچنین این افراد به تفسیر این گزارش‌های نیز کمک بسیار شایانی به شما انجام می‌دهند.

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی یعنی: هنگامی‌که حسابدار شما توصیه‌هایی را برای چگونگی استفاده بیشتر از اظهارنامه‌های مالیاتی خود ارائه می‌دهد.

حسابداری مالیاتی توسط خدمات درآمدی داخلی (IRS) تنظیم می‌شود و IRS ازنظر قانونی لازم است که حسابداری مالیاتی شما به قانون درآمد داخلی پایبند باشد .

حسابداری مالی درنهایت این اطمینان را به شما می‌دهد که مالیاتی مضاف بر آنچه در قانون آمده است پرداخت نخواهید کرد.

حسابداری هزینه

به‌طور مثال هر وقت که بخواهید بفهمید چطور باید کسب‌وکار خود را وسیع کنید، قیمت کالا یا خدمات خود را افزایش دهید آن‌وقت حسابداری هزینه به میان می‌آید.

حسابداری هزینه شامل تجزیه‌وتحلیل تمام هزینه‌های مربوط هزینه‌ی نهایی یک محصول است. این کار به شما در جهت تصمیم‌گیری برای قیمت‌گذاری نهایی برای یک محصول یا خدمات بسیار کمک می‌کند.

حسابداری هزینه به سمت حسابداری مدیریتی می‌رود. چراکه مدیران از این گزارش‌ها برای اتخاذ تصمیمات تجاری بهتر استفاده می‌کنند. در این کار حسابداری مالی نیز به کمک می‌آید.

حسابداری اعتباری

حسابداری اعتباری به شما می‌گوید که به چه شرکت‌هایی بدهی دارید و هرکدام به چه میزان است. همچنین این اطمینان را به شما می‌دهد که پول نقد شما کجاست و چه موقع باید آن را پرداخت کنید.

اما سخت‌ترین بخش حسابداری کدام بخش است؟

این بخش از حسابداری یکی از دشوارترین مدل‌های حسابداری است. چراکه معمولاً باید چیزی را بگویید که مدیران دوست ندارند بشوند. مثلاً باید به آن‌ها بگویید که باید کمتر قرض بگیرند چون در پرداخت آن‌ها دچار مشکل خواهند شد.

حال شما چه با یک شرکت حسابداری یا حسابدار همکاری می‌کنید باید تمام این گزارش‌ها را از وی بخواهید. داشتن این گزارش‌ها می‌دوند بینش خیلی خوبی برای آینده کسب‌وکارتان بدهد.

چرا حسابداری برای کسب‌وکار کوچک شما مهم است؟

حسابداری می‌تواند برای رشد کسب‌وکار شما نقشه بکشد

هر ایده و جریان بزرگ، با یک نقشه آغاز می‌شود. زمانی که می‌خواهید برای رشد کسب‌وکارتان برنامه‌ریزی کنید، باید یک نقشه‌ی مدون داشته باشید. باید بدانید که بعد از یک سال چقدر سود خواهید کرد. حتی باید بدانید بعد از پنج سال بعد کجا خواهید بود.

بدون شک اگر شما از یک شرکت حسابداری یا حسابدار بهره نمی‌برید ضرر می‌کنید. خیلی از افراد فکر می‌کنند که حسابداری هزینه‌ی اضافی و سربار است درحالی‌که نمی‌دانند بدون داشتن حسابداری چقدر ضرر و زیان می‌کنند.

صورت‌های مالی به شما این اجازه می‌دهد که بدانید کسب‌وکار شما با چه سرعتی درحال‌توسعه یا پسرفت است. بدون داشتن شرح و گزارش دقیق مالی شما به‌احتمال‌زیاد تصمیمات بسیار اشتباهی خواهید گرفت.

آیا برای خدمات یا محصول خود افزایش قیمت داشته‌اید؟ آزاد سودتان کم است یا زیاد؟ شما در جهت اهدافتان رشد می‌کنید؟ آیا این رشد منطقی است؟ و غیره. این‌ها سوا لاتی هستند که بدون داشتن این گزارش جوابی برای آن‌ها پیدا نخواهید کرد.

حسابداری برای تهیه وام ضروری است

صورت‌های مالی به شما می‌گویند که کسب‌وکار شما در چه جایگاهی قرار دارد. اگر قرار باشد که برای پیشرفت کسب‌وکارتان درخواست وام‌دهید، با این گزارش‌های می‌فهمید که آیا نیاز است یا خیر و اگر نیاز است چه میزان وام لازم است.

همین‌طور برای گرفتن وام شما باید اسناد و مدارک حسابداری خود را ارائه دهید وگرنه در غیر این صورت به شما وام تعلق نخواهد گرفت. باید حساب شما شفاف و مشخص باشد.

جذب سرمایه‌گذار

شاید شما بخواهید به هر دلیلی کسب‌وکار خود را به فرد دیگری واگذار کنید یا برای خود یک سرمایه‌گذار جذب کنید. اینجاست که شما نیاز به گزارش‌های مختلف و هم‌چنین سیستم حسابداری دارید تا بتوانید گزارش‌ها شفاف و مشخصی را برای این افراد ارائه دهید.

سرمایه‌گذاران یا خریداران باید اطمینان حاصل کنند که کسب‌وکار شما در حال رشد است یا حداقل سرمایه‌گذاری در آن منطقی است. در غیر این صورت دلیل منطقی‌ای وجود ندارد که بر روی تجارت شما سرمایه‌گذاری شود. شما باید این افراد را قانع کنید و کاملاً صادق باشید تا بتوانید یک بیزانس پایدار و خوب را اداره کنید.

دریافت پول

موقع که مشتری‌ای به شما بدهکار است با توجه به اسناد و مدارکی که توسط حسابدار تا سیستم حسابداری تهیه می‌شود می‌توانید آن پول را وصول کنید. و هم‌چنین بدانید چه اشخاص حقیقی و حقوقی‌ای به شما بدهکار هستند.

به شما گفته می‌شود که این ماه چقدر پول و سود کسب کرده‌اید و وضعیت مالی شما به چه شکل است. و شما چه میدانید که این مطلب چقدر مهم است!!

شما می‌توانید نحوه‌ی دریافت پول را آنالیز و بررسی کنید. سپس شما می‌توانید این فرآیند را بهینه و درست‌تر طراحی کنید. این کار باعث می‌شود که شما مطمئن شوید در چه زمانی، چقدر پول به دست می‌آورید.

حسابداری باعث می‌شود که به زندان نیفتید

نقش حسابداری در به زندان نیفتادن شما چیست؟ این دو مورد چه ارتباطی به هم دارند؟

به‌محض اینکه کسب‌وکار گسترش پیدا می‌کند، پیگیری گزارش‌ها مالی شما سخت و سخت‌تر می‌شود. درنتیجه در صورت وجود اشتباه در این گزارش‌ها شما احتمالاً به دردسر خواهید افتاد و با اداره مالیات سروکله بزنید.

یک شرکت حسابداری یا یک حسابدار قوی می‌توانند شمارا از جریمه و درگیری با اداره مالیات در امان نگه می‌دارد. اما چگونه؟

حسابداری یا شرکت حسابداری یا حسابدار به شما اسناد دقیق و کاملی ارائه می‌دهد که خیال شمارا از بابت جریمه نشدن راحت می‌کند. اما باید مطمئن شما که این کار به شکلی دقیق انجام می‌شود.

مالیات را به‌اندازه پرداخت خواهید کرد

حسابداری می‌تواند این اطمینان را بدهد که شما مالیات خود را بیشتر ازآنچه واقعاً باید پرداخت کنید، نمی‌کنید. همواره سعی کنید اگرچه با حسابدار یا شرکت حسابداری کار خود را انجام می‌دهید با حرفه‌ای‌ها کارکنید. بحث مالیات شوخی‌بردار نیست.

شرکت حسابداری چه‌کاری انجام می‌دهد و خلاصه وظایف آن کدام اند؟

وظایف شرکت حسابداری

یک شرکت حسابداری خوب می‌تواند با پیش‌بینی نیازهای مالی شما در جلوگیری از هدر رفتن زمان و پول شما کمک بسیار بزرگی انجام دهد.

پیشنهاد ما به شما همکاری با معتمد تراز نواندیش در مشهد است. آدرس سایت این شرکت نیز https://motamedtaraz.com/ است.

این شرکت‌ها حتی می‌توانند که چیزهایی به شما بگویند که شاید اصلاً تابه‌حال نشنیده باشید. به‌طور مثال معافیت‌های مالیاتی مختلف که می‌تواند شمارا از پرداخت هزینه‌های الکی در امان نگه دارد.

این اطلاعات به شما کمک می‌کند که بهترین مسیر و هدف را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید و بتوانید با حداکثر توان خود پیش بروید.

اگر این مطالب برای شما مفید بود پس چرا به فکر همکاری با یک شرکت حسابداری نیستید؟

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.