به گزارش نبض بازار به نقل از خبرگزاری فارس، موضوعی با عنوان مدیریت ناصحیح و عدم حفظ آب موجود در کشور در سامانه «فارس من» ثبت شده و در آن تأکید شده است که با استفاده از عملیات آبخیزداری می‌توان ضمن افزایش استحصال آب به تولید غذا نیز کمک کرد اما در سالهای گذشته کار در این زمینه کم کاری شده است.

در این رابطه با هوشنگ جزی مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک و دبیر ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری گفت‌وگو کردیم.

وی در پاسخ به اینکه انتقادات زیادی بر کافی نبودن عملیات آبخیزداری در کشور که به عنوان عامل حفظ آب و خاک مطرح است، دلیل این عقب‌ماندگی‌ها چیست، گفت: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به همان اندازه که پول و اعتبار می‌دهند کار می‌کند.

۷۵ میلیارد متر مکعب آب در گلستان به واسطه آبخیزداری کنترل شد

 مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک با تایید اینکه عملیات آبخیزداری به حد کافی در کشور انجام نشده است، افزود: در سیل اخیر در بخش‌هایی که عملیات آبخیزداری انجام شده بود به راحتی آب به داخل زمین نفوذ کرد و سیل جاری نشد مثلاً در استان گلستان 75 میلیارد مترمکعب آب به واسطه اجرای عملیات آبخیزداری کنترل شد حتی دو نفر از فرمانداران گلستان اعلام کردند که اگر طرح‌های آبخیزداری در این منطقه انجام نشده بود دچار مشکلات جدی می‌شدند.

جزی در پاسخ به اینکه روند اعتبارات شما طی 5 سال گذشته در زمینه آبخیزداری چگونه بود؟ گفت: بر اساس قانون پنجم توسعه پیش‌بینی شده بود که 8 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود اما به دلیل نبودن اعتبار تنها به 25 درصد آن عمل کردیم.

وی همچنین گفت: در برنامه پنج ساله ششم توسعه هم قرار است در سطح 10 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود که به 10 هزار میلیارد تومان یعنی سالانه 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

تخصیص اعتبار به آبخیزداری بسیار اندک است

دبیر ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری با بیان اینکه اعتبارات تخصیص یافته برای انجام طرح‌های آبخیزداری بسیار اندک است، گفت: برای سال 97 تنها 170 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته‌اند که برای انجام عملیات پیش‌بینی شده در برنامه ششم اصلاً کافی نیست.

جزی گفت: در سال گذشته اعتبارات صندوق توسعه ملی به کمک طرح‌های آبخیزداری آمد و از محل این صندوق 700 میلیارد تومان به اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص یافت که توانستیم در سطح 850 هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام دهیم.

وی گفت: برای سال 98 هم در قانون پیش‌‌بینی شده که 1500 میلیارد تومان به طرح‌های آبخیزداری تخصیص یابد.

اجرای صحیح عملیات آبخیزداری امنیت غذایی کشور را به دنبال دارد

دبیر ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری در ادامه گفت: طرح‌های آبخیزداری به عنوان مدیریت جامع حوزه آبخیز پوشش جنگل و مرتع، حفاظت و کنترل رسوب است. اگر طرح‌های آبخیزداری به درستی در کشور انجام شود امنیت غذایی را تضمین خواهد کرد.

جزی ادامه داد: طرح آبخیزداری باعث افزایش نفوذ آب و حفظ خاک، افزایش آب قنوات، کنترل نفوذ آب و جلوگیری از تبخیر و افزایش آب‌های زیرزمینی می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه سیلاب‌ها را تا چه اندازه می‌توان با انجام طرح‌های آبخیزداری متوقف کرد، گفت: کنترل سیلاب تنها به خاطر ناکارآمدی مدیریت آب نیست بلکه باید در کنار مدیریت آب، حفظ پوشش گیاهی در بالادست‌ها، جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری‌ها نیز انجام شود.

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک  ادامه داد: همچنین کنترل سیلاب محدود به یک نقطه خروجی نیست بلکه باید کنترل آب در حوزه آبخیز صورت بگیرد و طرح‌های آبخیزداری برای این مسأله بسیار کمک می‌کند.