به گزارش نبض بازار ، یکی از انتقادات مهم و درستی که در چندسال گذشته به صنعت خودروسازی کشور وارد بود عدم ارائه ی پلت فرم های جدید با وجود داشتن زیرساخت مناسب بود. این موضوع زمانی نمود بیشتری پیدا کرد که با ورود برخی شرکای خارجی در دوره ی برجام این نتیجه حاصل شد که ایجاد این پلت فرم ها تنها با اتکاء به دانش فردی مهندسین قابلیت دسترسی دارد وگرنه آنچه عملا در آن دوره رخ داد پیشرفت چشمگیر در زمینه ی تنوع محصولات و افزایش سطح کیفی نبود. همچنین باید اذعان کرد که با وجود تنگناهایی که برای تولید وجود داشت اما میشد با برخی ابتکارات در مهندسی ساخت تغییراتی را ایجاد کرد اما به هر دلیلی این اتفاق نیفتاد و حالا در شرایطی که کمتر کسی گمان می کرد که می شود با شرایط پیش رو صنعت خودروسازی را دگرگون کرد شاهد موج جدیدی از اتفاقات در این حوزه هستیم.

در جدیدترین تحولات صورت گرفته در حوزه ی خودرو شاهد رونمایی از دو مدل براساس مگاپلت ‌فرم ملی این گروه یعنی SP100هستیم. این خودروها که در حضور رئیس جمهور رونمایی شد انتظارات بازار از گروههای خودروسازی را افزایش داده است. دو محصول سدان و کراس ‌اوور تولیدی گروه سایپا با اتکا به ‌مگاپلت ‌فرم کاملا ایرانی  SP100 طراحی شده‌اند و قرار است درسال‌ ۱۳۹۹ به‌ تولید انبوه برسند و به ‌بازار عرضه شوند.

البته لازم به ذکر است که فعالان بازار خودرو منتظر رونمایی رسمی از نسخه ی کراس اوور یا نیم شاسی هستند و آنطور که به گوش می رسد این خودروها جایگاه خوبی در بازار خودروی کشور پیدا خواهند نمود. مدل سدان این خودروها که تا پیش از این از آنها با نام رهام یاد می شد با موتور توربوشارژ به خط تولید انبوه خواهد رفت. کراس اوور مدل پر طرفدار این خودروها که قرار است از انتهای سال آینده به بازار عرضه شود در رده خودروهای مدرن طراحی شده است. کارشناسان عقیده دارند مگاپلت ‌فرم SP100 سایپا برای حضور در بازارهای صادراتی از اقبال بیشتری نسبت به سایر مدلها برخوردار خواهد بود.