تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روی قیمت شیر خام

مدیرعامل سابق اتحادیه دامداران: اگر ارز 4200 تومانی تبدیل به ارز مبادله ای یا نیمه مبادله شود ، با تغییر نرخ ارز بر قیمت تمام شده تأثیر می گذارد. البته در زمینه مرغداری این مسئله پیچیده تر است.

کد خبر : 108524
تاریخ انتشار : پنجشنبه 18 دی 1399 - 19:11
تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روی قیمت شیر خام

به گزارش نبض بازار , علیرضا عزیزاللهی، مدیرعامل سابق اتحادیه دامداران: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی تبدیل به ارز مبادله‌ای یا نیمایی شود، به نسبتی که نرخ ارز تغییر می‌کند، در قیمت تمام‌شده اثر می‌گذارد. البته در حوزه طیور این مسئله پیچیده‌تر است.

 

30٪ قیمت خوراک بستگی به قیمت ارز دارد

مدیرعامل سابق اتحادیه دامداران در مورد تأثیر حذف ارز 4200 تومانی بر قیمت تمام شده شیر خام می گوید: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی تبدیل به ارز مبادله ای یا نیمایی شود ، در قیمت تمام شده تأثیرگذار است. با تغییر نرخ ارز. البته در زمینه مرغداری این مسئله پیچیده تر است.

وی ادامه می دهد: دام به جای یک کنسانتره خوار یک موجود علوفه خوار است. حداکثر حجمی که دام به ورودی های وارداتی بستگی دارد حدود 30٪ از کل سهمیه است , در واقع 70 درصد علوفه ای که گاو مصرف می کند هیچ ارتباطی با ارز ندارد و در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حداقل 30 درصد بر قیمت تمام شده شیرخام تأثیر می گذارد.

عزیزاللهی گفت: البته ما همیشه دیده ایم که وقتی قیمت ذرت و دانه های سویا افزایش می یابد ، به طور غیر مستقیم بر سایر نهاده ها تأثیر می گذارد و گاوها 20 تا 25 درصد جیره غذایی خود را تشکیل می دهند و 10 درصد آن کنجاله سویا است.

درست است که هزینه تولید تغییری نکرده است ، اما بر آنها تأثیر می گذارد. اگر تغییری در قیمت علوفه داخلی ایجاد نشود و فقط ذرت و کنجاله سویا تغییر کند ، این دو مورد حدود 30٪ هزینه خوراک را تشکیل می دهند و قیمت تمام شده محصولات را تحت تأثیر قرار می دهند.

 

بررسی عواقب حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

گرچه قیمت شیر خام 4500 تومان اعلام شده است اما شیر خام با قیمت 5000 تومان به کارخانه ها تحویل داده می شود و این 10 قلم نیز با ضرر عرضه می شود.

وی اظهار داشت: جلسه ستاد تنظیم بازار برای بررسی موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است تا بدانیم راه حل های ما چیست و بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید روش فعلی را ادامه دهیم یا تغییراتی ایجاد کنیم در آن در واقع این جلسه به منظور تصمیم گیری برای آن شرایط برگزار شد.

خبر اقتصادی خبر
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.