بیشترین صادرات مواد شیمیایی ترکیه به عراق

به گزارش نبض بازار؛ براساس اطلاعات وزارت بازرگانی و مجمع صادرکنندگان ترکیه میزان فروش خارجی ترکیه در سه ماهه اول سال جاری به ۵۰ میلیارد دلار رکورد رسیده است. این عملکرد “بهترین صادرات سه ماهه اول” بوده است.گ     ترکیه در دوره ژانویه تا مارس به همسایگان خود؛ ایران ، یونان ، عراق ،

کد خبر : 120344
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
بیشترین صادرات مواد شیمیایی ترکیه به عراق

به گزارش نبض بازار؛ براساس اطلاعات وزارت بازرگانی و مجمع صادرکنندگان ترکیه میزان فروش خارجی ترکیه در سه ماهه اول سال جاری به ۵۰ میلیارد دلار رکورد رسیده است. این عملکرد “بهترین صادرات سه ماهه اول” بوده است.گ

 

 

ترکیه در دوره ژانویه تا مارس به همسایگان خود؛ ایران ، یونان ، عراق ، گرجستان ، سوریه و بلغارستان ۴ میلیارد و ۳۲۷ میلیون و ۸۵۸ هزار دلار صادرات انجام داشته است. مبلغ مذکور در مدت مشابه سال گذشته ۳ میلیارد و ۵۷۴ میلیون و ۲۶۳ دلار بوده است. بنابراین ، صادرات به این کشورها در دوره ژانویه-مارس ۲۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است.

 

 

در دوره ۳ ماهه بیشترین صادرات با ۱ میلیارد و ۸۷۵ میلیون و ۱۱۱ هزار دلار به عراق انجام شده است. پس از این کشور بلغارستان با ۷۶۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار ، یونان با ۵۸۹ میلیون و ۲۶ هزار دلار ، ایران با ۴۸۱ میلیون دلار و سوریه با ۳۲۴ میلیون و ۵۳۶ هزار دلار قرار گرفتند.

 

 

در دوره مذکور ، ۲۹۱ میلیون و ۸۸۴ هزار دلار صادرات به گرجستان صورت گرفته است که تنها کشوری است که صادرات سالانه آن کاهش یافته است. صادرات به این کشور در دوره ژانویه-مارس سالانه ۱۱.۸ درصد کاهش داشته است. تقریباً ۷۴۴ میلیون دلار مواد شیمیایی و محصولات در ۶ کشور همسایه فروخته شده است.

 

 

در هنگام بررسی ترکیه از توزیع بر اساس صادرات به کشورهای همسایه و در ۳ ماهه ، در وهله اول بخش “مواد شیمیایی و محصولات” دیده شد. از این بخش ، در دوره ژانویه تا مارس ، صادرات ۷۴۳ میلیون و ۸۸۹ هزار دلار به ۶ کشور همسایه انجام شده است. این بخش شامل “غلات ، حبوبات ، دانه های روغنی و محصولات” با ۵۵۲ میلیون و ۷۸۹ هزار دلار و “مبلمان ، کاغذ و محصولات جنگلی” با ۳۵۷ میلیون و ۶۱۰ هزار دلار دنبال شد.

 

 

بخشهایی که کمترین صادرات را داشته اند “کشتی و قایق بادبانی” با ۹۱۷ هزار دلار ، “سایر محصولات صنعتی” با ۲ میلیون و ۷۱۱ هزار دلار و “صنایع دفاعی و هواپیمایی” با ۴ میلیون و ۲۲۸ هزار دلار ذکر شده اند.

 

 

مرزهای زمینی ترکیه دارای ۸ همسایه ایران ، یونان ، عراق ، گرجستان ، یونان ، بلغارستان ، نخجوان و ارمنستان است. از آنجا که هیچ داده ای در مورد نخجوان وجود ندارد ، در محاسبه لحاظ نشده است. تجارت مستقیم بین ترکیه و ارمنستان انجام نمی شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.