بورس پیش رو خاله،پست سر چاله/کاهش 5000 واحدی شاخص کل 22 دی

رو آوردن سرمایه گذاران به بازار های غیر رسمی به دلیل تنش در بازار های داخلی.دو سناریو از آینده بازار سهام.بازگشت بورس به رالی پرقدرت ابتدای سال؟منشأ ابهامات بورس کجاست؟با ما در نبض بازار همراه باشید.
کد خبر : 109069
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 دی 1399 - 13:44
بورس پیش رو خاله،پست سر چاله/کاهش 5000 واحدی شاخص کل 22 دی

به گزارش نبض بازار ،امروز دوشنبه 22 دی ماه 1399 ،سومین روز کاری هفته بازار بورس اوراق بهادار تهران ، روز پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت.به طوری که دو نیمه کاملا متفاوت را شاهد بودیم.در آغاز شاهد رشد اندک شاخص کل بودیم و این روند تا پایان نیمه اول معاملات ادامه داشت.اما در نیمه دوم معاملات روند شدید رو به کاهشی آغاز و تا پایان بازار ادامه داشت.

 

شاخص کل بازار بورس در نهایت با کاهش 5 هزار و 353 واحدی (0.41- درصد) نسبت به روز گذشته،درارتفاع  1 میلیون و 301 هزار و 245 واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با افزایش اندک 103 واحدی (0.54 درصد) نسبت به روز گذشته در ارتفاع 19 هزار و 178 واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با رشد 2 هزار و 737 واحدی (0.59درصد) به ارتفاع 469 هزار و 386 واحد قرار گرفت.

 

 

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

در پایان روز کاری امروز 2 نماد شستا و همچنین بترانس به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و 5 نماد فملی،خودرو،شپنا،فخور و شتران به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص بورس را ایفا نمودند.

 

نماد های تاثر گذار در فرابورس

 

 

 

در پایان روز کاری امروز 6 نماد غصینو،آریا،هرمز،صبا،ذوب و میدکو به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و نماد کگهر بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص فرا بورس را ایفا نمودند.

 

بازار امروز دوشنبه 22 دی در قاب نگاه

 

امروز دوشنبه 22 دی 1399 در نخستین ساعت معاملات با رشد روبه‌ رو شد و تا ساعت ۱۰ و نیم صبح با رشد ۲ هزار و ۳ واحدی روبه‌رو و به ۱ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۶۲۴ واحد رسید.شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات ۰.۱درصد رشد داشت، شاخص هم‌ وزن نیز ۰.۶درصد صعود کرد.درحال‌حاضر ارزش بازار ۵۲ میلیون ۲۷ هزار و ۷۶۷ میلیارد ریال، ارزش معاملات ۸۰ هزار و ۴۷۸ میلیارد ریال و حجم معاملات ۷ هزار و ۵۸۵ میلیارد سهم است.در ساعت ۱۰ و ۴۵دقیقه شاخص کل بورس پس از رشد هزار و ۸۰۰واحدی (۰.۱درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۳۰۸هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌ وزن با افزایش ۰.۶درصدی مواجه شد.

 

آخرین قیمت ۲۴۹نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۱۴۳نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.درحال‌حاضر ارزش بازار ۵۳ میلیون ۱۰۷ هزار ۹۰ میلیارد ریال، ارزش معاملات ۵۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال و حجم معاملات ۴ هزار و ۸۰۶ میلیارد سهم است.ضمن اینکه شاخص هم وزن نیز همانند شاخص کل با رشد روبه‌ رو شد و به ۴۶۹ هزار ۶۲۲ واحد رسید.

 

منشأ ابهامات بورس کجاست؟

 

رکود حاکم و عدم‌ وجود چشم‌انداز مثبت بر بازار‌ های رقیب و وضعیت مناسب قیمت‌ های جهانی نشان از ظرفیت مطلوب بازار برای رشد دارد.بازار سهام در شرایطی به‌ سر می‌برد که ابهامات و چالش‌ های بسیاری از قبیل مشخص‌ نبودن نرخ دلار در بودجه، کسری بودجه و قیمت‌ گذاری محصولات مختلف پیش‌ روی فعالان قرار دارد. در کل هم برنامه اقتصادی دولت برای سال آینده به هیچ‌ عنوان قابل پیش‌ بینی نیست.اگر به این فضای پر‌ابهام چالش‌ های سیاسی مختلف بین‌المللی پیش‌ رو را اضافه کنید، می‌توان درک کرد چرا بازار سرمایه با این نوسانات و هیجانات شدید روبه‌رو شده است. بعد از اصلاح شاخص و ریزش شدید طی ماه‌ های اخیر شاهد جبران بخشی از ریزش بودیم ولی با توجه به شرایط ذکر‌ شده کنونی و ضعف تقاضا در بازار مخصوصاً در نماد های بزرگ و اصلی باعث خروج نقدینگی فعلی به سمت نماد شرکت‌ های کوچک و نزدیک‌ شدن بازار به ماه‌ های پایانی و نیاز بیشتر حقوقی‌ ها به تامین نقدینگی موجب فشار بیشتر عرضه‌ ها شده است.

 

با افت‌ های پی‌ در‌ پی که در بازار سرمایه ایران رخ داد شاهد هستیم سهامداران سرمایه های خود را به سمت بازار های غیر رسمی برده‌اند.در چهارماهی که گذشت بازار سرمایه با ریزش حداکثری مواجه شد به طوری که p/e بازار سرمایه اُفت ۶۱ درصدی داشت ،این امر به مرور سبب شد که جذابیت بازار‌های جهانی مانند بیت کوین افراد زیادی را به خود جلب کند.

 

افزایش  حضور مردم در معاملات بیت کوین

 

طی چند ماه اخیر در کشور ما از این بازار استقبال به نسبت خوبی به عمل آمده ، اما نکته‌ ای که حائز اهمیت است،  مردم باید در این بازار قدرت ریسک پذیری خود را ارتقا دهند به علت آنکه ممکن است این بازار نیز با اُفت مواجه شود، اما نباید نادیده گرفت که افراد باید در بازار‌های پولی یا مالی دیدگاه بلند مدت داشته باشند.حضور در بازار بیت کوین نیاز به آگاهی چندانی ندارد و باتوجه به مستندات به نظر می‌رسد که این بازار تا کنون توانسته محل خوبی برای سرمایه گذاری نیز باشد.

 

به نظر می‌رسد با توجه به عواملی مانند رشد بازار جهانی، شروع افت دلار، ریزش‌ های دو هفته اخیر بورس و دستکاری‌های سیاست‌گذاران، بازار با سردرگمی مواجه شده است. در چنین شرایطی که نیرو های مختلف این چنین بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهند ریسک‌ های چیست؟ فرصت‌ هایی که می‌توانند منجر به رشد بالای سرمایه سهامداران شوند کدامند؟

 

شاخص کل بورس تهران در حالی پس از ۳ افت متوالی سبزپوش شد و با ثبت بیشترین میزان رشد از ۲۹ آذرماه، مجددا کانال ۳/ ۱میلیون واحد را بازپس گرفت که تردید در معاملات بورس‌ بازان خودنمایی می‌کند. شکی که به واسطه ناپایداری مقررات به این بازار تحمیل شده است و با وجود جذابیت قیمت سهام، با هر سیگنالی روند بازار را تغییر می‌دهد. همین امر سبب شده است تا پای واکنش به اخبار روزمره به دادو ستد های بورسی باز شود. این اخبار می‌تواند در هفته‌ های آتی بر جریان معاملات اثر بگذارد.

بیشتر بخوانید:   جدید ترین مصوبات سهام عدالت در شورای عالی بورس اعلام شد

 

نسبت‌ های جذاب قیمتی

 

بورس تهران بعد از ۳ ماه ریزش شدید، از نیمه دوم آبان ماه دوباره صعودی شد. هنگامی صعود مجدد بورس شروع شد که نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر (P/E forward) در بورس به طور میانگین به عدد ۹.۵ رسیده بود. حالا بعد از افت‌های اخیر این عدد به ۹.۳ رسیده است. آخری باری که p/e بازار در چنین محدوده‌ای قرار داشت در رالی صعودی ابتدای سال و در اردیبهشت ماه بود. یعنی زمانی که بورس هنوز به یک میلیون واحد هم نرسیده بود. اما آن زمان بورس تا بیش از ۲ برابر رشد کرد و از مرز ۲ میلیون واحدی هم گذشت.حال به نظر می‌رسد به واسطه رشد قیمت دلار و جهش بازارهای جهانی، بازار سهام دوباره به سطوح جذابی رسیده است. در این میان می‌توان به نمادهای بزرگ و عموما کامودیتی‌محور بورس اشاره کرد که با قرار گرفتن در محدوده قیمت به درآمد ۹ جذابیت بیشتری هم دارند.

کالایی‌ ها در معرض خطر؟

 

اما چرا در چنین شرایطی باز هم قیمت‌ ها رشد های بالا را تجربه نمی‌کنند؟ به نظر می‌رسد جدی‌ترین ریسکی که بورس به ویژه نمادهای کالا محور با آن مواجهند افت قیمت دلار باشد. همان‌ طور که طی دو روز اخیر و با کم شدن تنش‌ها هم شاهد بودیم، اغلب معامله‌ گران هم اعتقاد دارند که با رفتن ترامپ و بازگشت امریکا به برجام احتمال افت قیمت دلار بالاست.اگر نرخ ارز کاهشی شود شرکت‌ های صادراتی با افت بیشتر سود آوری مواجه می‌شوند. این دسته از شرکت‌ ها در فضضای تورمی و هنگامی که نرخ ارز رشد می‌کند درآمد هایشان مدام در حال افزایش است و از طرف دیگر چون بخش عمده‌ای از هزینه‌ ها ریالی است با یک تاخیر زمانی هزینه‌ ها افزایش می‌یابد.

 

به همین واسطه رشد مداوم درآمد ها و تاخیر هزینه‌ ها در رشد، این شرکت‌ ها در فضای تورمی با حاشیه سودهای بالایی همراهند. به طوری که حاشیه سود ناخالص برخی از شرکت‌های کالایی طی مدت اخیر تا بیش از ۷۰ درصد هم رشد کرد.اما اگر نرخ ارز کاهش یابد با فرض ثبات قیمت‌ های جهانی درآمد این شرکت‌ ها به اندازه افت دلار کاهش می‌یابد. از طرفی دیگر چون هزینه‌ هایی مانند دستمزد یا انرژی افزایش می‌یابد، سود اغلب شرکت‌های کالامحور بیش از میزان افت قیمت دلار کاه می‌یابد. به عنوان مثال در شرایطی که نرخ ارز کاهش ۲۰ درصدی را تجربه کند ممکن است سود آوری این شرکت‌ ها بیش از ۲۰ درصد کاهش یابد.کاهش سودآوری هم در شرایطی که قیمت سهم ثابت بماند برابر است با رشد P/E و در نتیجه کاهش جذابیت نمادها.به همین خاطر به نظر می‌رسد دلیل این که در شرایطی که برخی از نمادهای بزرگ کالایی در سطوح بسیار جذابی قرار دارند اما خریدار چندانی ندارند همین انتظارات مبنی بر کاهش قیمت دلار باشد.

 

تزریق ترس به بورس

 

در زمان ریزش ۳ ماهه بورس بسیاری از سیاست‌ گذاران مدام به مردم وعده‌ هایی مبنی بر رشد دوباره بازار یا رسیدن شاخص به کف می‌دادند. اما این وعده‌ها در نهایت نتوانست از افت بیش از ۴۰ درصدی شاخص جلوگیری کند و بسیاری از سهامدارانی که به خاطر این صحبت‌ ها در بازار مانده بودند زیان‌های سنگینی را متحمل شدند. این اتفاقات آسیب جدی به اعتماد سهامداران به بازار سهام و سیاست‌گذاران زد.به طوری که بعد از شروع رشد مجدد بازار هم شاهد دست به ماشه بودن بورس‌بازان و فروش آنها با کوچک‌ ترین سیگنال‌ های منفی بودیم.حال در چنین شرایطی و هنگامی که بورس تازه مسیر صعودی خود را شروع کرده شاهد تداوم سیاست‌های عجیب و رانت‌ساز هستیم. سیاست‌ هایی از قبیل شیوه‌ نامه وزارت صمت برای قیمت‌گذاری فولاد. شیوه‌نامه‌ای که منجر به انتقال هزاران میلیارد تومان پول از جیب سهامداران به کام رانت‌ جویان شده است. تداوم اجرای چنین شیوه‌ نامه‌ای و پافشاری وزارت صمت به افزایش رانت، می‌تواند یکی از مهم‌ترین ریسک‌ های بازار سهام در ادامه مسیر باشد.

 

دو سناریو از آینده بازار سهام/ بازگشت بورس به رالی پرقدرت ابتدای سال؟

 

از ابتدای سال جاری، بورس تهران وارد رالی پرقدرتی شد. به گونه‌ای که شاخص کل از حوالی ۵۰۰ هزار واحد کار خود را آغاز کرد و در نیمه مردادماه از محدوده ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد نیز فراتر رفت. اما به یکباره و در حالی که کمتر کسی انتظار داشت، ورق برگشت و نماگر بازار سرمایه تقریبا نیمی از مسیر پیموده شده را بازگشت!آزادسازی بخش از سهام عدالت، پیش رو بودن انتخابات آمریکا (در آن مقطع زمانی)، فشار روی دولت درخصوص رشد بی‌رویه قیمت‌ ها در بورس، حبابی شدن ارزش بخشی از شرکت، حواشی ایجاد شده درخصوص عرضه پالایش یکم و… از جمله عواملی بودند که باعث شکل‌گیری وضعیت فعلی و کوچ نقدینگی از بازار سهام شدند.

 

اما درحال‌حاضر به‌رغم اینکه اغلب شرکت‌ها حدود ۵۰-۴۰ درصد از سقف خود فاصله گرفتند، همچنان بازار دست فروشندگان است و خریداران رغبت چندانی برای خرید خصوصا در نمادهای شاخص‌ساز از خود نشان نمی‌دهند.ضعف نقدینگی در بازار، انتظار برای روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و روشن شدن سیاست‌های دولت جدید درخصوص روابط با ایران، در پیش‌بودن گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها، حواشی ایجاد شده برای برخی صنایع خصوصا فولادسازان و… از جمله عواملی هستند که بازار برای تعیین ادامه مسیر نیم نگاهی به آنها دارد.از طرف دیگر خروج نقدینگی از بازار و افت نسبی ارزش معاملات نسبت به روزهای اوج بازار باعث شده تا صفوف خرید خصوصا در نمادهای بزرگ بسیار شکننده باشد و هر تقاضایی در همان بدو کار سرکوب شود.

بیشتر بخوانید:   منتظر پرداخت سود سهام عدالت نباشید!

 

 

رو آوردن سرمایه گذاران به بازار های غیر رسمی به دلیل تنش در بازار های داخلی

 

اگر افراد نمودار معاملات ارزی مثل بیت کوین یا سایر موارد را مشاهده کنند، با نوسانات زیادی  مواجه می‌شوند، نکته ای که باید به آن اشاره کرد سرمایه گذاری مستقیم در این بازار به دلیل ریسک بالا مخاطره آمیز است.متاسفانه وقتی عده‌ای از مسئولان در بازار‌ های رسمی تنش‌ هایی را ایجاد می‌کنند قطع به یقین بازار‌های غیر رسمی  می‌آیند و سرمایه‌ها را جذب می‌کنند. در رابطه با بیت کوین یا همان رمز ارز باید گفت علاوه بر معاملات، استخراج ارز هم از اهمیت بالایی بر خوردار است، اما متاسفانه با توجه با قانونی که وزارت نیرو در این رابطه گذاشت، منفعت ناشی از استخراج رمز‌ارز  را از تولید کننده گرفت و  به دست دلالان  سپرد، دولت باید در این رابطه ورود کند و نظارت لازم را از طریق دستگاه‌های مربوطه به عمل آورد.

 

سرمایه گذاری در بیت کوین مثل تیری در تاریکی

 

پیش بینی بازار‌ های دنیا در رابطه با رمز ارز بسیار سخت است، همچنین باید گفت  عمل کسانی که در این زمینه به خرید و فروش می‌پردازند ، مانند یک تیری در تاریکی می‌ماند به دلیل آنکه خیلی از این سرمایه گذاران با تحلیل‌ های تکنیکال و بنیادی که در زمینه رمز ارز‌ها رخ می‌دهد آشنا نیستند و ممکن است متضرر شوند.اکنون، چون فضای رمز ارز‌ها رسمیت پیدا نکرده و افراد آموزش‌ های چندانی در این زمینه ندیده اند ، پس باید گفت این بازار فعلا برای سرمایه گذاران تازه وارد  وارد پرریسک است.

 

دستور مهم قالیباف اصل به شرکت‌ های بورس چیست؟

 

رئیس سازمان بورس گفت: هیات مدیره شرکت‌ ها، قوی‌تر از همیشه فقط قوانین بازار سرمایه را ملاک عمل قرار دهند و از راهکار‌ های بورسی پیروی کنند.حسن قالیباف‌اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه اخیراً، در بحث قیمت‌ گذاری دستوری برخی از محصولات، مسائلی مطرح شد که نهایتاً، با مخالفت نهاد‌ های ناظر و اجرایی بورس مواجه شد، تأکید کرد: هیات مدیره شرکت‌ها، قوی‌تر از همیشه، فقط قوانین بازار سرمایه را ملاک عمل قرار دهند و از راهکار‌ های بورسی پیروی کنند.

 

 

حسن قالیباف‌ اصل افزود: اخیراً نیز با تأکید مجدد، ناشرین را ملزم کرده‌ایم، در قیمت‌ گذاری عرضه محصولات، ضمن پایبندی به قانون، صرفه و صلاح سهامداران را مبنا قرار دهند و مطالبه جدی و همیشگی ما رعایت این اصل مهم است و پیگیری قضایی تخلفات را وظیفه ذاتی خود می‌دانیم.

دخالت دولت در بازار بورس

 

دیده می‌شود که دولت با قاطعیت این دخالت را انجام می‌دهد و سازمان بورس و عوامل آن را جدی نمی‌دانند و این مسئله خلأ مهمی است که باعث ایجاد رانت و فساد در بازار می‌شود.با اینکه آغاز هفته‌ ها همیشه با روندی صعودی در بازار سرمایه مواجه بودیم، این هفته شاهد رقم خوردن اتفاقی برعکس بودیم چراکه بورسِ در روز شنبه باز هم تبدیل به میدان سرخ رنگی شد که بیشتر سهم‌ هایش از خونریزی داغ دل سهامداران حقیقی را تازه کردند. دیروز بازار تا جایی به سقوط ادامه داد که شاهد رد شدن شاخص کل از مرز ۱.۳ میلیون واحدی بودیم به طوری که این شاخص در نهایت نزدیک به ۲ درصد افت را تجربه کرد تا در نزدیکی یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحدی بایستد و نشان داد که بازار باز هم قابل اعتماد نیست و هنوز جای سقوط دارد و شاید هم گفته کارشناسان محقق شود و این بازار تا زیر یک میلیون واحد هم کاهش پیدا کند.

 

دو عامل که بورس را قرمز کرد

 

محمد علی احمد زاده اصل، کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه در رابطه با تغییر و تحولات اتفاق افتاده در بازار امروز اظهار کرد: در حال حاضر، دو عامل شرایط موجود بازار سرمایه را رقم زده است که اولین عامل ریسک‌ های سیاسی است که چندین سال است فراز و فرود این نوع ریسک‌ ها را در بازار تجربه می‌کنیم و اثرات آن‌ ها در بلند مدت خنثی می‌شود و شرایط پیش آمده به گونه‌ ای شده است که بحث از درگیری و جنگ در بازار افتاده است و واکنش بازار به این مسائل طبیعی است.

 

وی تصریح کرد: از اوایل ماه جاری هرچند وقوع درگیری‌ های نظامی کشور ما با دیگر کشورها بعید به نظر می‌رسد، مشاهده می‌شود که اثرات منفی در بازار گذاشته شده است و هنوز هم این تأثیرها منفی نشده‌اند.این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بحث دلایل اثر گذار روی بازار سرمایه افزود: دلیل دوم روند منفی بازار سرمایه در این روز ها، بحث شیوه‌ نامه قیمت‌ گذاری محصولات فولادی است و البته، این بحث در قالب کلی می‌گنجد و بر اساس این قابل کلی، دخالت در قیمت‌ گذاری شرکت‌ های بورسی توسط دولت است و این اتفاق نباید بیفتد و دولت زورگویی نکند و باید به شرکت‌ها اجازه دهد که روش متعارف قیمت‌ گذاری در بازار اتفاق بیفتد.احمد زاده اصل گفت: با این وجود دیده می‌شود که دولت با قاطعیت این دخالت را انجام می‌دهد و سازمان بورس و عوامل آن را جدی نمی‌دانند و این مسئله خلأ مهمی است که باعث ایجاد رانت و فساد در بازار می‌شود.

بیشتر بخوانید:   پیش بینی بورس فردا سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹ چه میشود؟

 

قیمت گذاری دستوری فولاد شبیه قیمت گذاری دستوری سیمان

 

پیش از این دیده شد که قیمت‌ گذاری ‌‎های دستوری در حوزه سیمان باعث شد که رانت زیادی در این زمینه ایجاد شود و قیمت سیمان هم بالا برود که در نهایت با بالا رفتن قیمت این محصول، کارخانه‌ها تولید خود را گسترش دادند و در نهایت بازار سیمان به حال خود رها شد و قیمت‌ ها به جای خود بازگشت و در حال حاضر، سیمان را با ۳۰ درصد قیمت جهانی می‌فروشیم اما در حال حاضر، دیده می‌شود که سود این محصول بسیار برای کارخانه‌ ها پایین است.بورس مخالف حضور شرکت‌ هایی است که دستورات دولت و مجلس روی قیمت محصولات و سهام آن‌ ها تأثیر می‌گذارد و بهتر است وزارت صمت، سمت و سوی خود را مشخص کند به این صورت که یا باید طرف ۶۰ میلیون سهامدار بازار را بگیرد و یا طرف معدود تولیدکنندگان صنایع پایین‌ دستی را بگیرد که با فروش محصولات خود رانت کلانی را به جیب زده‌اند که البته نوک آن‌ ها باید از بازار چیده شود.

 

وزارت صمت باید به سرمایه وارد شده در بازار توسط مردم باید مورد احترام واقع شود چراکه این سرمایه قرار است در پروژه‌ های بزرگ تولید و توسعه مورد استفاده قرار گیرد و باید به احترام منافع این ۶۰ میلیون سهامدار باید جلوی هرگونه رانتخواری در بازار سرمایه و بورس کالا گرفته شود و احتمال دارد که این تصمیم ‌‎ها تا چند روز آینده از سوی وزارت صمت مشخص شود.

 

اصلاح سهام شاخص ساز بعد از رشدی پرشتاب

 

بازار هفته گذشته به دلیل برخورد با سطوح مقاومتی اقدام به اصلاح کرد، که بر اساس پیش‌ بینی‌ های صورت گرفته ممکن است این روند برای مدتی کوتاه در بازار ادامه‌ دار باشد.

 

در دو هفته گذشته شاهد بودیم که با توجه به پیروی سهام بزرگ و بنیادی بازار از تحلیل تکنیکالی و چشم‌ انداز تورم اقتصادی، احتمال وجود رکود در کشور در میان‌ مدت،  تورم و از طرف دیگر به دلیل ایجاد انضباط اقتصاد نسبی که در دولت به وجود آمده حرکت پرشتابی را تجربه نکردند و نقدینگی‌ های جدید وارد شده به بازار به دلیل عدم رشد سهام بنیادی وارد سهام کوچک شدند.

 

سهام بزرگ بازار بعد از رشد غافل گیر کننده‌ ای که تجربه کردند وارد مدار اصلاحی شدیدی شدند و بعد از این اصلاح به قیمت‌ هایی رسیدند که با شرایط حاضر در اقتصاد کشور دارای همخوانی هستند، به همین دلیل در وضعیت فعلی نمی‌توان در انتظار روند پرشتابی از سهام شرکت‌ های بزرگ در بازار بود.

 

پیش‌ بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

 

به نظر می‌رسد در بازاراین هفته روند فرسایشی و نوسانی ادامه‌ دار باشد و براساس پیش‌ بینی‌ های صورت گرفته به نظر می‌رسد که حرکت پرشتابی را در معاملات بازار شاهد نخواهیم بود.به مرور زمان راه سهام براساس پارامتر های بنیادی شرکت‌ ها از یکدیگر جدا می‌شود و اقبال بازار بیشتر به سمت سهام شرکت‌ های بزرگ که از چشم ‌انداز خوبی در اقتصاد کشور برخوردارند، خواهد رفت.در بازار جهانی همچنان کامودیتی‌ ها در حال تبعیت از روند معقولی هستند و انتظار روند فرسایشی در شاخص دلار وجود ندارد، همین امر می‌تواند کمک‌ کننده به رشد مضاعف کامودیتی‌ ها در بازار باشد.از طرفی برخی از کارشناسان اعتقاد دارند بورس به دلیل اخبار مربوط به افزایش تنش‌ ها در منطقه در جریان معاملات این هفته کمی دست به عصا حرکت خواهد کرد اما با شروع معاملات هفته بعد احتمالا بورس بهبود پیدا خواهد کرد.

 

وضعیت نماد های پالایشی

 

نوسان و افت شدید قیمت نماد پالایشی یکم طی ماه های گذشته، بسیاری از سهامداران را با درد سرهای فراوانی مواجه ساخته است. سهامدارانی و سرمایه‌ گذاران خردی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت برای خرید این سهام وارد بازار سرمایه شده و بخش عمده‌ ای از سرمایه‌ های خود را در این مسیر هزینه کرده اند، هفته‌ ها است که با افت قیمت این نماد مواجه هستند و انتظار شان از دولت این است که با بکار بستن تدابیری، زمینه را برای جبران ضرر و زیان آنها فراهم کند.

 

بر اساس برآورد های صورت گرفته، سهام دارانی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت اقدام به خرید نماد پالایشی یکم کردند، اکنون با افت حدود ۲۵ درصد ارزش سهام خود مواجه شده اند. اگرچه باید توجه داشت که این فراز و فرود ها، طبیعت بازار سرمایه است، اما به هر حال هیجانات تزریق شده و تبلیغات گسترده‌ ای که دولت برای فروش این یونیت‌ های سرمایه‌ گذاری صورت داد، بسیاری از مردم را ترغیب به خرید سهام و ورود به سرمایه‌ گذاری در این بخش کرد.

 

 

انتهای پیام.


خبر اقتصادی خبر
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.