بورس هر جا نمک خورد نمکدون سهامدار رو شکست،ریزش ۵۰۰۰ واحدی شاخص کل

شروع معاملات امروز با افزایش عرضه در برخی نمادهای شاخص‌ساز همراه بود و شاخص کل روند صعودی گرفت اما در ادامه بازار سهام امروز، تحرکات منفی در بازار سهام زیاد شد و عرضه در شاخص‌سازان افزایش یافت.روند نزولی شاخص کل متوقف می‌شود؟حبابیونِ بورس چه میگویند؟با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید.
کد خبر : 114980
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
بورس هر جا نمک خورد نمکدون سهامدار رو شکست،ریزش ۵۰۰۰ واحدی شاخص کل

به گزارش نبض بازار ،امروز چهارشنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۹،در آخرین روز کاری هفته بازار بورس اوراق بهادار تهران،همانند ۷ روز متوالی قبل شاهد ریزش ممتد در بازار بودیم.بورس دست و پا شکسته،با رویکردی مثبت آغاز به کار کرد و هرچند که هنوز در روزهای اخیر در سراشیبی ریزش قرار دارد اما از سرعت ریزش بازار کاسته شده و بارقه‌های امید برای سهام‌داران شکل گرفته است.

 

 

شاخص کل بازار با آغاز معاملات آخرین روز کاری هفته،همانند روزهای قبل با ریزش ممتد و رشد منفی ۵ هزار واحدی شاخص همراه بود.در پایان بازار و با نزولی شدن روند شاخص کل در نهایت با ریزش ۵ هزار و ۹۱۵ واحدی  (۰.۴۹-درصد) نسبت به روز سه شنبه،در ارتفاع  ۱ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با کاهش ۱۰۲ واحدی (۰.۵۹-درصد) نسبت به روز سه شنبه در ارتفاع ۱۷ هزار و ۱۲۱ واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۷۱۶ واحدی (۰.۱۶-درصد) به ارتفاع ۴۳۴ هزار و ۳۸۹ واحد قرار گرفت.

 

در جریان معاملات امروز قرار بود نماد اپال در بازار سهام عرضه اولیه ‌شود و برخی از کارشناسان عقیده دارند حمایت‌های دیروز و امروز از بازار سهام به دلیل عرضه اولیه امروز صورت گرفته است.خروج از پروتکل‌هی الحاقی احتمال رشد دلار را افزایش داد اما از طرفی زمزمه‌های از آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی شنیده می‌شود که به گفته رئیس جمهور با آزادسازی منابع ایران دلار به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید. همچنین اعتماد نسبت به بازار سهام روز به روز در حاال کاهش است و انگار فعلا تنها کاری که می‌توان انجام داد صبر است.البته تقابل خریداران و فروشندگان سهام در بازار امروز هم به طور جدی ادامه داشت و بعد از رشد نسبی نمادها، با عرضه‌های سنگین دوباره جلوی رشد نمادها گرفته شد و بسیاری از آن‌ها به صف فروش برگشتند.

 

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

در پایان روز کاری امروز ۵ نماد شپنا (۱۰۶۹ واحد)،شستا (۵۸۲ واحد)،وغدیر (۳۷۹ واحد)،وپاسار (۳۷۸ واحد) و  فارس (۲۸۸ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر منفی و دو نماد کچاد (۴۶۰ واحد) و فملی (۳۵۱ واحد) بیشترین تاثیر مثبت بر روند شاخص بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

نماد های تاثیر گذار در فرابورس

 

در پایان روز کاری امروز ۵ نماد میدکو (۴۱ واحد)،بپاس (۲۳ واحد)،صبا (۷ واحد)،ذوب (۵ واحد)،دی (۴ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر منفی و ۲ نماد شگویا (۶ واحد) و شغدیر (۵ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت بر روند شاخص فرا بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

بیشترین ارزش معامله

نمادهای پالایش،دارایکم،فملی،کمند،وپارس،امین یکم و شپنا به ترتیب ارزش معامله در بازار امروز را داشته اند.

بیشترین حجم معامله

نمادهای وپارس،خساپا،کمند،وتجارت،فملی،وبملت و خودرو به ترتیب بیشترین حجم معاملات در بازار امروز را داشته اند.

نماد های پر تراکنش

در بازار امروز نماد های بوعلی،فملی،سیتا،امین،فولاد،شستا و ثامید به ترتیب نماد های پر تراکنش در معاملات بورس بودند.

برترین گروه های صنعت

گروه های فلزات اساسی،بانکها،فراورده نفتی،سیمان،خودرو و انبوه سازی به ترتیب جزو گروه های برتر صنعت بودند.

بیشترین افزایش قیمت

نمادهای سمازن،ساربیل،نمرینو،کسعدی،ثشرق،بالبر و دشیمی به ترتیب بیشترین افزایش قیمت در بازار معاملات امروز را دارا بودند.

بیشترین کاهش قیمت

نماد های های وب،شپنا،ثامید،تیپیکو،برکت،غزرو شکلر به ترتیب بیشترین کاهش قیمت در بازار امروز را داشته اند.

برترین تقاضا

نماد های سپاس،پارند،سیتا،ثشرق،کمند،وپاسار و کسعدی به ترتیب برترین نماد های پرتقاضا در بازار امروز بوده اند.

برترین عرضه

نماد های برکت،خساپا،شپنا،خودرو،پتایر،خگستر و شستا به ترتیب جزو بیشترین عرضه های بازار امروز بوده اند.

 

حبابیونِ بورس چه میگویند؟

 

درحالی که طیفی از افراد، با استدلال های متنوع اثبات می کنند سهام، ارزنده است و بورس، روندی صعودی خواهد داشت و در مقابل افراد دیگری، حباب در این بازار را اثبات می نمایند. اهمیت بورس در  میان ایرانیان، روز به روز در حال افزایش است و راننده، پزشک، بقال، جامعه شناس، دامپزشک، نانوا، مهندس، روانشناس و… تحلیلگر بورس شده اند. یکی از دوستان جامعه شناس می گفت مِن بعد، بورس با تاثیر گذاری قدرتمند بر انتخابات، دولت ساز خواهد شد و رویکرد داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری نسبت به موضوع بورس، تاثیر جدی در نتیجه انتخابات خواهد داشت.

 

در چنین شرایطی سوالی که ذهن را درگیر می نماید این است که آیا بورس، مجدداً روند صعودی خود را بازآفرینی می نماید یا می بایست منتظر نزول و استراحت در این بازار باشیم؟اگر نگاهی به رسانه ها بیندازیم با انبوهی از اظهار نظرهای افراد مختلف با تخصص های مختلف در خصوص بورس مواجه می شویم. طیفی از افراد، با استدلال های متنوع اثبات می کنند سهام، ارزنده است و بورس، روندی صعودی خواهد داشت و در مقابل افراد دیگری، حباب در این بازار را اثبات می نمایند.غرض از این نوشتار به هیچ وجه پیش بینی بازار بورس نیست؛ بلکه مراد از این نوشتار، تیپ شناسی طرفداران حباب در بازار بورس است.

 

جای کتمان نیست که افراد مختلفی با رویکردهای مختلفی، سخن از حبابی شدن بورس می رانند (حبابیون). اما گذری اجمالی بر آنان، حاکی از تواتر بالای دو گروه از حبابیون است:گروه اول، تحلیل گران و متخصصینی هستند که از بهار سال ۹۸ و پس از گذر شاخص کل بورس از ۲۰۰ هزار واحد، بازار بورس را حبابی می دانند و سرمایه گذاران را از این بازار نهی می نمایند. این افراد گاه از سر دلسوزی و گاه از سر لجاجت به تخطئه آقای بازار می پردازند و هم اکنون، علیرغم ریزش ۵۰ درصدی اکثر نمادها طی ۶ ماه گذشته، عدد کنونی شاخص کل را همچنان بسیار بیشتر از پیش بینی های خود می یابند و اعتبار تحلیلهای خود را بر باد رفته می بینند.

 

گروه دوم سرمایه گذاری هستند که از سود شیرین بازار بورس در طی یکی دو سال گذشته جا مانده اند. این جاماندگان یا کلا در بورس نبودند یا با اعتماد به تحلیلگران گروه اول، از بازار خارج شدند و پولشان را به بازارهای موازی منتقل نمودند و سودی به مراتب کمتر از سود بورس نصیبشان شد.

 

انتهای پیام.


 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.