به بورس گفتن شاهدت کیه،گفت شاخص کل/ریزش 20000 واحدی در 7 بهمن ماه

امروز در بازار سهام اوراق بهادار شاهد افت شاخص کل در روز خوب پالایشی‌ یکم بودیم.بانک‌ ها؛گروه قرمز پوش بازار سهام بودند و همچنان شاهد ادامه خروج پول حقیقی از بورس هستیم .با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید.
کد خبر : 111362
تاریخ انتشار : سه شنبه 7 بهمن 1399 - 17:19
به بورس گفتن شاهدت کیه،گفت شاخص کل/ریزش 20000 واحدی در 7 بهمن ماه

به گزارش نبض بازار ،امروز سه شنبه 7 بهمن ماه 1399 ،در چهارمین روز کاری هفته بازار بورس اوراق بهادار تهران ،شاهد ریزش مجدد بازار از همان دقایق ابتدایی بودیم.معاملات امروز با تزلزل از آغازی مثبت هر چند اندک شروع شد و در نیمه دوم همانند روز قبل به سمت پایانی منفی تغییر مسیر داد و شاخص بورس با رشد منفی 20000 واحد به کار خود پایان داد.

 

شاخص کل بازار در سه روز متوالی اخیر روند مثبت و سبزی را به خود دیده بود که متاسفانه دوام چندانی نداشت و امروز سه شنبه در نهایت با ریزش 20 هزار و 878 واحدی  (1.68-درصد) نسبت به روز دوشنبه ،در ارتفاع  1 میلیون و 214 هزار و 994 واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با کاهش 177 واحدی (0.98-درصد) نسبت به روز دوشنبه در ارتفاع 18 هزار و 24 واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با کاهش 5 هزار و 564 واحدی (1.29-درصد) به ارتفاع 426 هزار و 866 واحد قرار گرفت.در معاملات امروز بازار قیمت سهام اغلب شرکت‌ ها کاهش داشت و در مقابل نماد پالاشی‌ یکم روز خوبی را پشت سر گذاشتند و هر واحد این صندوق با رشد 8.75 درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته 8 هزار و 686 تومان معامله شد.

 

 

 

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

 

در پایان روز کاری امروز 7 نماد فارس(2670 واحد)،فملی(1508 واحد)،شستا(1268 واحد)،تاپیکو(963 واحد)،اخابر(694 واحد)،کگل (654 واحد) و پارسان (631 واحد واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

نماد های تاثر گذار در فرابورس

 

در پایان روز کاری امروز 7 نماد آریا(47 واحد)،صبا (21 واحد)،ذوب (18 واحد)،زاگرس (17 واحد)،مارون (17 واحد)،هرمز 014 واحد) و شگویا (13 واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص فرا بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

نمودار شاخص کل در یک هفته اخیر

 

 

 

با توجه به مقایسه نمودارهای شاخص کل و شاخص هم وزن در یک هفته اخیر از لحاظ تکنیکال در دو روز متوالی گذشته شاهد رشد منفی موازی هر دو شاخص هستیم و پس از چندین روز متوالی که روند صعودی در پیش گرفته بودند، اکنون شاهد نزول مجدد شاخص کل به سمت کف 1 میلیون و 200 هزار واحدی هستیم.از روز دوشنبه تا امروز شاهد رشد منفی 1 درصدی شاخص کل و شاخص کل هم وزن هستیم.

 

 

بیشترین حجم معامله

نمادهای خساپا،خودرو،شپنا،شتران،وپارس،وبصادر و کمند به ترتیب بیشترین حجم معاملات در بازار امروز را داشته اند.

نماد های پر تراکنش

در بازار امروز نماد های شپنا،شتران،شستا،فخوز،فولاد،شبندر و خودرو به ترتیب نماد های پر تراکنش در معاملات بورس بودند.

برترین گروه های صنعت

گروه های فراورده نفتی،خودرو،فلزات اساسی،شیمیایی،چند رشته ای ص،بانک ها و مواد دارویی به ترتیب جزو گروه های برتر صنعت بودند.

بیشترین افزایش قیمت

نمادهای سبهان،خزر،کلوند،ثاباد،سدور،کپشیر و لخزر به ترتیب بیشترین افزایش قیمت در بازار معاملات امروز را دارا بودند.

بیشترین کاهش قیمت

نماد های بورس،کسرا،ثبهساز،فنورد،دزهراوی،غبشهر و کالا به ترتیب بیشترین کاهش قیمت در بازار امروز را داشته اند.

برترین تقاضا

نماد های پارند،سنیر،کمند،سیتا،سدور،افق و سبهان به ترتیب برترین نمادهای پرتقاضا در بازار امروز بوده اند.

برترین عرضه

نماد های شستا،کدما،خساپا،خموتور،وپست،برکت و وتوصا به ترتیب جزو بیشترین عرضه های بازار امروز بوده اند.

 

خروج پول حقیقی از بورس

 

امروز برای سومین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام هزار و 82 میلیارد تومان بود. بیشترین خروج پول حقیقی را شستا داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن بیش از 84 میلیارد تومان بود. پس از شستا، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

ارزش معاملات

 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 15 هزار و 470 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌دوشنبه 28 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز 12 درصد کاهش یافت و به رقم 10 هزار و 91 میلیارد تومان رسید.

رشد 97 درصدی عرضه

 

در پایان معاملات امروز 293 نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید 58 بود. همچنین امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته 27 درصد کاهش یافت و به رقم  753 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز 97 درصد افزایش یافت و 2 هزار و 445 میلیارد تومان شد.

بورس در انتظار خبر خوش

 

طرح جدیدی که از سوی مدیرعامل بورس اوراق بهادار رونمایی شده است می‌تواند بسیاری از مشکلات زیرساختی بازار سرمایه ایران را حل کند.این طرح در واقع کاهش حد الحساب معاملات بلوکی در بازار سرمایه است.در واقع در قالب این طرح قصد دارند معاملاتی که حجم بالاتری دارد را به تابلوی دیگری منتقل کنند به این ترتیب اگر حقوقی‌ ها قصد دارند که حجم بالایی از سر را عرضه کنند لازم است در تابلوی دیگری برای خود بازاریابی کنند.یکی از دلایلی که بازار ایران دچار هیجان می شود اتفاقا به شیوه فروش حقوقی ها باز می گردد به عنوان مثال حقوقی با عرضه بالای سهام میتواند صفحه خرید را به طور کامل صفر کنند و یا بالعکس با خرید بالای سهام صف خرید طولانی را به وجود بیاورد.

 

علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران طی توئیتی از تصویب طرح جداسازی بازار های معاملاتی یا مارکت ایمپکت با هدف جلوگیری از تاثیر رفتار معاملاتی سهامداران بزرگ بر سهام داران خرد خبر داد و اعلام کرد که این طرح به زودی اجرا خواهد شد.

 

 

بورس منتظر ورود حجم نقدینگی

 

معاملات امروز بازار سهام با فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز همراه شد و شاخص کل بعد از ریزش ۱۰ هزار واحدی به یک میلیون و ۲۲۵ هزار واحد رسید. اما بورس چرا روندی نزولی پیدا کرد؟تداوم روند صعودی بازار سهام به ورود نقدینگی بستگی دارد و حجم معاملات باید افزایش پیدا کند.حمایت از بازار سهام فقط به شاخص‌سازان محدود شده است و در جریان معاملات دیروز بازار سهام، ناظر بازار پیامی مبنی بر اینکه بازارگردان‌ها ملزم به انجام وظایف خود نیستند را منتشر کرد که این موضوع یعنی سهم‌ های شاخص‌ساز صف خرید می‌شوند اما بازارگردان سهم‌ عرضه نمی‌کند.برای بهبود وضعیت فعلی بازار، ارزش معاملات باید بیشتر شود و به ۱۵ هزار میلیارد تا ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد، اما سهامداران به شدت نسبت به بازار سهام بی‌اعتماد شده‌اند و این اعتماد در کوتاه‌مدت بازسازی نخواهد شد.

 

وضعیت شاخص بورس تا پایان سال چگونه خواهد بود؟ / پیش بینی بورس 1400

 

وضعیت بورس در سال آینده نیز به این بستگی دارد که بودجه تورمی، بسیار تورمی یا رکودی بسته شود یا خیر؟اگر اوراق سلف نفتی به صورت گسترده در بودجه سال آینده به تصویب برسد، شرایط خوبی در بازار سرمایه نخواهیم داشت و در کوتاه مدت هم جلوی تورم گرفته می‌شود زیرا، نرخ ضمنی این اوراق بسیار بالا است اما در بلند مدت تورم برمی‌گردد و اتفاقات ناگواری خواهد داشت.
اگر اوراق سلف نفتی نباشد و به منابع نفتی دسترسی داشته باشیم و این منابع وارد بازار داخل شود، قیمت ارز کاهش پیدا می‌کند که در پی این امر سودآوری شرکت‌ ها کم می‌شود و دولت می‌خواهد قیمت ارز را به ۱۵ هزار تومان برساند و اگر تحریم‌ها برداشته شود، دولت می‌تواند نرخ ارز را به زیر ۱۵ هزار تومان برساند. در صورتی که تحریم‌ها کج دار مریز برداشته شود و نفت فروخته شود اما منابع نفتی دسترسی نباشد، منابع ارزی در داخل توزیع نمی‌شود و شرایط به سمتی می‌رود که به بهانه درآمدهای نفتی از پایه پولی استقراض می‌شود و در این شرایط در نیمه دوم سال آینده شرایط تورمی گسترده خواهیم داشت و بدین ترتیب بازار سرمایه در این زمان به دوران مثبت برمی‌گرد.

حال بورس چگونه خوب می‌شود؟

 

برای بهبود وضعیت بازار سهام، باید به سهام داران اطمینان داده و از تصمیمات ناگهانی جلوگیری شود.عوامل درونی تاثیرگذار در بازار سرمایه همان عملکرد شرکت ها است که حداقل نسبت به یک سال گذشته از شرایط خوبی برخوردار هستند. البته برخی نگران نرخ دلار هستند اما کاهش نرخ دلار با افزایش قیمت کالا های جهانی و افزایش مقدار فروش شرکت‌ ها جبران خواهد شد و شرکت‌ ها مشکل سود دهی ندارند. از سوی دیگر انتظار نداریم شرایط فروش شرکت ها بدتر شود.به جز عوامل درونی، عوامل بیرونی هستند که باعث ایجاد فضای دلسردی و نا اطمیمنانی در سهام داران شده اند.

 

برخورد های سیاسی و امنیتی با بورس، فضای سرمایه گذاری در بورس را دچار چالش کرده و در چنین شرایطی طبیعی است که سهم ها به راحتی تبدیل به صف فروش یا صف خرید شوند.دولت در بودجه سال جاری پیش بینی کرده بود ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهم به فروش برساند، گفت: این درحالی است که دولت طی ۸ ماه، ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش سهم داشته که حدود سه برابر میزان پیش بینی در کل سال بود. برای سال ۱۴۰۰ این میزان را به ۹۵ هزار میلیارد تومان افزایش داده اند. بنابراین دولت مقدار زیادی پول در این قالب از بازار خارج کرده است. علاوه بر این مقدار زیادی پول هم مالیات معاملات روزانه سهام بوده که از بازار خارج شده است. بنابراین مقداری از پولی که دولت بی محابا از بازار سرمایه بی محابا خارج کرده است، باید به این بازار برگردد.

 

پیش بینی بازار بورس از نظر کارشناسان

 

برخی از کارشناسان عقیده دارند بورس برای ادامه روند نزولی نیازمند جذب نقدینگی است و در ادامه دلیل مثبت شدن بازار سهام را نه افزایش تقاضا بلکه توقف عرضه‌ ها عنوان می‌کنند.بازار سهام از لحاظ بنیادین پتانسیل رشد را دارد و گزارشات ۹ ماهانه نشانگر پتانسیل و سود سازی بالای برخی از نماد ها در بازار سهام است، همچنین کاهش قیمت دلار متوقف شده است و سهم‌ ها تا حد زیادی اصلاح کردند و بازار سهام برای رشد آماده است اما برخی از کارشناسان عقیده دارند پول مورد نیاز برای روند صعودی در بورس وجود ندارد.

 

چرا در بورس غافلگیر شدیم؟

 

با چرخش از روند منفی در معاملات دیروز، بورس تهران چهارشنبه را صعودی آغاز کرد و شاخص کل  با رشد بیش از 33 هزار واحدی (۲.۳ درصد) به ارتفاع خود افزوده است.این در حالی است که شاخص کل هم‌ وزن با رشدی محدودتر با افزایش حدودا نیم درصدی همراه است. شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که صف‌ های فروش ۱۰ هزار میلیارد تومانی ابتدای هفته، امروز جای خود را به خریداران بدهد. اما در گزارش دوشنبه با طرح سناریوی برگشت سهام اشاره کردیم که وقتی شرایط بنیادی برای سهام مطلوب باشد، طمع برای خرید در قیمت‌ های پایین‌ تر یک خطای ذهنی محسوب می‌شود. در نتیجه بر خلاف تصور که بعضا تارگت‌ های زیر یک میلیون واحد برای سهام داده می‌شد، اشاره شد که بورس می‌تواند خریداران در کمین قیمت‌ های پایین‌ تر را غافلگیر کند.

 

 

گزارش‌ های ۹ ماهه مطلوب شرکت‌ های بنیادی در کنار مقاومت دلار در برابر ریزش‌ های بیشتر به این فضا کمک کرد. پیشتر نیز اشاره شد که وقتی قیمت‌ ها جذاب می‌شود، جریان پول وارد بازار می‌شود و آن زمان است که بهانه‌ها برای چرخش روند نزولی یا صعودی آغاز می‌شود. بنابراین، دقیقا زمانی که اوج نا امیدی یا اوج خوش‌بینی را در بازارها مشاهده می‌کنیم باید منتظر غافلگیری بود. هرچند هنوز زود است که برای ادامه این روند قضاوت کنیم، اما اینکه فروشندگان هیجانی بزرگترین بازندگان این روز ها بودند امری واضح است.

بورس به آتش چه سوخت؟

 

فروردین ماه سال جاری بود که پای قالیباف اصل به سازمان بورس باز شد تا سکان هدایت این سازمان را بر عهده بگیرد، ماموریتی که بر خلاف سابقه ۱۰ ساله‌اش در شرکت بورس، چندان طولانی نبود.در روزهایی که صعود شارپی بازار سرمایه استارت خورده اما هنوز به اوج نرسیده بود، شاپور محمدی، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار استعفای خود را تقدیم فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی کرد تا قرعه فال برای مدیریت این سازمان به نام حسن قالیباف اصل، که سابقه مدیریت ۱۰ ساله شرکت بورس را در کارنامه خود داشت، بیافتد.از ۱۳ فروردین ماه تا روز گذشته ۳۰ دی ماه شاخص بورس روندی پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته است. به طوریکه در ابتدای حضور قالیباف این شاخص با رشد ۲۴۰ درصدی به دو میلیون واحد در اوایل مردادماه رسید اما ناگهان در مسیر اصلاح یا ریزش قرار گرفت و تا آبان ماه تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد کاهش یافت. روند نزولی شاخص کل در آبان ماه تقریبا متوقف شد و توانست تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد هم افزایش یابد اما دوباره ورق بورس برگشت تا شاخص طی دو هفته گذشته و برای نخستین مرتبه به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد عقب گرد کند.

 

شاخص‌ سازان بورس رشد خواهند کرد؟

 

در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار سهام تقاضا به نماد های شاخص‌ساز بازگشت و با وجود اینکه شاخص کل روندی نزولی پیدا کرد اما نماد های شاخص‌ ساز روندی صعودی دارند.همانطور که پیش‌ بینی می‌شد صف‌ های فروش در جریان معاملات امروز شنبه در بازار سهام جمع شد و نماد های شاخص‌ ساز به مدار مثبت بازگشتند، احتمالا معاملات فردا با تعادل بیشتر و گرایشات مثبت همراه باشد.صف‌ های فروش در جریان معاملات امروز جمع شد و امیدواریم این روند پایدار باشد.به نظر می‌رسد چون شاخص‌ هم‌ وزن روند صعودی خود را پشت سر گذاشته احتمالا نماد های شاخص‌ ساز روند صعودی بهتری خواهد داشت.هیچ بعید نیست که قیمت دلار به صورت مقطعی به زیر ۲۰ هزار تومان برسد و از طرفی اگر قیمت دلار کاهش داشته باشد گروه‌ های بانکی و خودرویی در بازار سهام رشد خواهند داشت.

 

چرا آقای رئیس جمهور درباره بورس سکوت کرده است؟

 

تقریباً از مرداد ماه و به واسطه ریزش بی سابقه بورس، سهامداران بورسی بخصوص تازه‌ وارد ها که به دعوت دولت راهی بورس شده بودند در شوک رفتار دولت در قبال بورس هستند، مگر می شود دولت مردم را به بورس بخواند و بلافاصله بعد از آن بورس ۷۰ درصد بریزد؟ریزش سنگین بورس درحالی از مرداد ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد که جمع زیادی از سهامداران تازه وارد به دعوت دولت و شخص رئیس جمهور راهی بازار سرمایه شدند، به امید آنکه ارزش پولشان در اقتصاد تورمی حفظ شود اما در نهایت آنچه عاید بورسی ها و سهامداران آن شد پودر شدن سرمایه‌ هایشان در ماه‌ های اخیر بود.

 

ضرر 70 درصدی مردم در بورس درحالی است که رئیس جمهور به مردم گفته بود همه دارایی‌ هایتان را به بورس بسپارید! این گفته حسن روحانی موجب شد تا جمعیت زیادی از مردم به امید حفظ ارزش پول خود وارد بازار سرمایه شوند ولی نکته مهم اینجاست که اتفاقا از روزی که به مردم گفته شد همه چیزتان را به بورس بسپارید سقوط آزاد بورس شروع شد و همچنان هم ادامه دارد.ریزش سنگین بورس موجب شده تا سهامداران در روز های اخیر با تجمع در مقابل سازمان بورس و مجلس، صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند ولی تأسف بار اینجاست که اتفاقا در روزهای قرمز بورس، خبری از دولتمردان به خصوص رئیس جمهور و وزیر اقتصاد نیست! آنهم درحالی که آقایان بارها به مردم وعده حمایت از بورس را داده بودند. همین سکوت باعث شده تا سهامداران در اعتراض به وضع موجود بگویند که دولت فقط می خواست کسری بودجه خود را تأمین کند و حال که خیالش بابت انتخابات امریکا راحت شده، بورس را رها کرده و در فکر مذاکره و فروش نفت و …. است.

 

 

قرمز مثل بورس/دلیل اصلی افت بازار سهام

 

به عقیده کارشناسان دلیل اصلی افت بازار سهام ریزش قیمت دلار و انتظار بازار برای افت بیشتر قیمت دلار است و این موضوع در حالی است که بازار سهام با دلار زیر ۲۰ هزار تومان معامله می‌شود و قیمت دلار درحال‌حاضر حدود ۲۲ هزار تومان است و کارشناسان عقیده دارند با شرایط تورمی و افزایش حجم نقدینگی قیمت دلار از ۲۰ هزار تومان پایین‌تر نخواهد رفت.به عقیده کارشناسان اعتماد برخی بازیگران بزرگ بعد از سخنان رئیس‌جمهوری در رابطه با دلار ۱۵ هزار تومانی نسبت به بازار سهام از بین رفته و همین بی‌اعتمادی مانع از ورود پول هوشمند به بازار سهام می‌شود.از طرفی صندوق‌ های دولتی همچنان افت قیمت دارند و قیمت هر واحد از پالایشی یکم به ۵ هزار و ۲۰۰ تومان و هر واحد دارا یکم به ۱۰ هزار و ۱۶۲ تومان رسیده است و افت قیمتی شدیدی برای این صندوق‌ها محسوب می‌شود.

 

خرس نامرئی بورس تهران

 

بورس ۹۹ در حالی شاهد رویداد شگفت‌ آور دو فاز خرسی در کمتر از چند ماه بوده است که به جرات می‌توان ریشه این نوسان‌ های فرسایشی را در سیاست به ظاهر حمایتی اما فاجعه‌بار «دامنه نوسان» جست‌ و جو کرد که شبیه دوستی خاله خرسه همچون مادر این دو فاز خرسی عمل کرده است. محدودیتی صف‌ ساز که نه تنها مجال خروج به سهامدارانی را که مایل به ماندن در این بازار نیستند نمی‌دهد، بلکه در زمان‌ های مساعد نیز ورود به بازار را با محدودیت مواجه می‌کند.بورس ۹۹ در حالی شاهد رویداد شگفت‌ آور دو فاز خرسی در کمتر از چند ماه بوده است که به جرات می‌توان ریشه این نوسان‌ های فرسایشی را در سیاست به ظاهر حمایتی اما فاجعه‌ بار «دامنه نوسان» جست‌ و جو کرد که شبیه دوستی خاله خرسه همچون مادر این دو فاز خرسی عمل کرده است. محدودیتی صف‌ساز که نه تنها مجال خروج به سهامدارانی را که مایل به ماندن در این بازار نیستند نمی‌دهد، بلکه در زمان‌ های مساعد نیز ورود به بازار را با محدودیت مواجه می‌کند.

 

 

بیشتزین عامل تاثیر گذار بر روند نزول بورس

 

این روز ها اوضاع بورس چندان خوب نیست. در حالی که متغیر های بنیادی چندان تغییر نکرده‌اند طی یک هفته‌ای که گذشت تمامی نما گرهای سهام عملکردی منفی را به ثبت رساندند.این روزها حال و روز بازار سرمایه چندان هم خوب نیست. بررسی قیمت بسیاری از نماد ها حکایت از آن دارد که بر خلاف شاخص کل آنها حتی از کف به ثبت رسیده تا ۲۰ آبان‌ ماه سال‌جاری نیز افت قیمت بیشتری داشته‌اند. این در حالی است که در طول این مدت شاخص کل به‌ عنوان میانگین وزنی نوسان قیمت در تمامی نماد ها توانسته کاهش کمتری را به نمایش بگذارد. همان‌ طور که گفته شد بازار سرمایه در هفته گذشته روز های پر التهابی را پشت‌ سر گذاشت.

 

این التهاب اما از آن جهت قابل‌توجه بود که بر خلاف ادوار گذشته نه شاهد نوسان قیمت قابل توجه در بازار ارز بودیم و نه اتفاقی سیاسی توانست افکار عمومی را ملتهب کند. در حالی که بسیاری از فعالان و تحلیل گران بازار سرمایه نیز ابراز خوشبینی شخص رئیس‌ جمهور در مورد کاهش قیمت دلار را دلیل اصلی افزایش فشار فروش در روز های پایانی هفته دانسته‌اند، به نظر می‌آید که دلیل افت قیمت‌ ها طی روز های گذشته چیز دیگری باشد. با توجه به حواشی رخ داده طی هفته‌ های اخیر درخصوص شیوه‌ نامه قیمت‌ گذاری زنجیره فولاد و نزدیک شدن به مراسم تحلیف جو بایدن در ایالات‌متحده، بیراه نخواهد بود اگر بگوییم آنچه جذابیت نزدیک شدن بهای سهام به‌ خصوص سهام دلاری به کف قیمت‌ ها را تقویت کرده نه سخنان رئیس‌ جمهور درخصوص افت قیمت دلار تا محدوده ۱۵ هزار تومان بلکه فشار ریسک بر عرضه و تقاضا در دو بعد داخلی و خارجی است.

منشأ ابهامات بورس کجاست؟

 

رکود حاکم و عدم‌ وجود چشم‌انداز مثبت بر بازار‌ های رقیب و وضعیت مناسب قیمت‌ های جهانی نشان از ظرفیت مطلوب بازار برای رشد دارد.بازار سهام در شرایطی به‌ سر می‌برد که ابهامات و چالش‌ های بسیاری از قبیل مشخص‌ نبودن نرخ دلار در بودجه، کسری بودجه و قیمت‌ گذاری محصولات مختلف پیش‌ روی فعالان قرار دارد. در کل هم برنامه اقتصادی دولت برای سال آینده به هیچ‌ عنوان قابل پیش‌ بینی نیست.اگر به این فضای پر‌ابهام چالش‌ های سیاسی مختلف بین‌المللی پیش‌ رو را اضافه کنید، می‌توان درک کرد چرا بازار سرمایه با این نوسانات و هیجانات شدید روبه‌رو شده است. بعد از اصلاح شاخص و ریزش شدید طی ماه‌ های اخیر شاهد جبران بخشی از ریزش بودیم ولی با توجه به شرایط ذکر‌ شده کنونی و ضعف تقاضا در بازار مخصوصاً در نماد های بزرگ و اصلی باعث خروج نقدینگی فعلی به سمت نماد شرکت‌ های کوچک و نزدیک‌ شدن بازار به ماه‌ های پایانی و نیاز بیشتر حقوقی‌ ها به تامین نقدینگی موجب فشار بیشتر عرضه‌ ها شده است.

 

با افت‌ های پی‌ در‌ پی که در بازار سرمایه ایران رخ داد شاهد هستیم سهامداران سرمایه های خود را به سمت بازار های غیر رسمی برده‌اند.در چهارماهی که گذشت بازار سرمایه با ریزش حداکثری مواجه شد به طوری که p/e بازار سرمایه اُفت ۶۱ درصدی داشت ،این امر به مرور سبب شد که جذابیت بازار‌های جهانی مانند بیت کوین افراد زیادی را به خود جلب کند.

 

افزایش  حضور مردم در معاملات بیت کوین

 

طی چند ماه اخیر در کشور ما از این بازار استقبال به نسبت خوبی به عمل آمده ، اما نکته‌ ای که حائز اهمیت است،  مردم باید در این بازار قدرت ریسک پذیری خود را ارتقا دهند به علت آنکه ممکن است این بازار نیز با اُفت مواجه شود، اما نباید نادیده گرفت که افراد باید در بازار‌های پولی یا مالی دیدگاه بلند مدت داشته باشند.حضور در بازار بیت کوین نیاز به آگاهی چندانی ندارد و باتوجه به مستندات به نظر می‌رسد که این بازار تا کنون توانسته محل خوبی برای سرمایه گذاری نیز باشد.

 

به نظر می‌رسد با توجه به عواملی مانند رشد بازار جهانی، شروع افت دلار، ریزش‌ های دو هفته اخیر بورس و دستکاری‌ های سیاست‌ گذاران، بازار با سردرگمی مواجه شده است. در چنین شرایطی که نیرو های مختلف این چنین بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهند ریسک‌ های چیست؟ فرصت‌ هایی که می‌توانند منجر به رشد بالای سرمایه سهامداران شوند کدامند؟

 

نسبت‌ های جذاب قیمتی

 

بورس تهران بعد از ۳ ماه ریزش شدید، از نیمه دوم آبان ماه دوباره صعودی شد. هنگامی صعود مجدد بورس شروع شد که نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر (P/E forward) در بورس به طور میانگین به عدد ۹.۵ رسیده بود. حالا بعد از افت‌های اخیر این عدد به ۹.۳ رسیده است. آخری باری که p/e بازار در چنین محدوده‌ای قرار داشت در رالی صعودی ابتدای سال و در اردیبهشت ماه بود. یعنی زمانی که بورس هنوز به یک میلیون واحد هم نرسیده بود. اما آن زمان بورس تا بیش از ۲ برابر رشد کرد و از مرز ۲ میلیون واحدی هم گذشت.حال به نظر می‌رسد به واسطه رشد قیمت دلار و جهش بازارهای جهانی، بازار سهام دوباره به سطوح جذابی رسیده است. در این میان می‌توان به نمادهای بزرگ و عموما کامودیتی‌محور بورس اشاره کرد که با قرار گرفتن در محدوده قیمت به درآمد ۹ جذابیت بیشتری هم دارند.

 

تزریق ترس به بورس

 

در زمان ریزش ۳ ماهه بورس بسیاری از سیاست‌ گذاران مدام به مردم وعده‌ هایی مبنی بر رشد دوباره بازار یا رسیدن شاخص به کف می‌دادند. اما این وعده‌ها در نهایت نتوانست از افت بیش از ۴۰ درصدی شاخص جلوگیری کند و بسیاری از سهامدارانی که به خاطر این صحبت‌ ها در بازار مانده بودند زیان‌های سنگینی را متحمل شدند. این اتفاقات آسیب جدی به اعتماد سهامداران به بازار سهام و سیاست‌گذاران زد.به طوری که بعد از شروع رشد مجدد بازار هم شاهد دست به ماشه بودن بورس‌بازان و فروش آنها با کوچک‌ ترین سیگنال‌ های منفی بودیم.حال در چنین شرایطی و هنگامی که بورس تازه مسیر صعودی خود را شروع کرده شاهد تداوم سیاست‌های عجیب و رانت‌ساز هستیم. سیاست‌ هایی از قبیل شیوه‌ نامه وزارت صمت برای قیمت‌گذاری فولاد. شیوه‌نامه‌ای که منجر به انتقال هزاران میلیارد تومان پول از جیب سهامداران به کام رانت‌ جویان شده است. تداوم اجرای چنین شیوه‌ نامه‌ای و پافشاری وزارت صمت به افزایش رانت، می‌تواند یکی از مهم‌ترین ریسک‌ های بازار سهام در ادامه مسیر باشد.

 

دو سناریو از آینده بازار سهام

 

از ابتدای سال جاری، بورس تهران وارد رالی پرقدرتی شد. به گونه‌ای که شاخص کل از حوالی ۵۰۰ هزار واحد کار خود را آغاز کرد و در نیمه مردادماه از محدوده ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد نیز فراتر رفت. اما به یکباره و در حالی که کمتر کسی انتظار داشت، ورق برگشت و نماگر بازار سرمایه تقریبا نیمی از مسیر پیموده شده را بازگشت!آزادسازی بخش از سهام عدالت، پیش رو بودن انتخابات آمریکا (در آن مقطع زمانی)، فشار روی دولت درخصوص رشد بی‌رویه قیمت‌ ها در بورس، حبابی شدن ارزش بخشی از شرکت، حواشی ایجاد شده درخصوص عرضه پالایش یکم و… از جمله عواملی بودند که باعث شکل‌گیری وضعیت فعلی و کوچ نقدینگی از بازار سهام شدند.

 

اما درحال‌ حاضر به‌ رغم اینکه اغلب شرکت‌ ها حدود ۵۰-۴۰ درصد از سقف خود فاصله گرفتند، همچنان بازار دست فروشندگان است و خریداران رغبت چندانی برای خرید خصوصا در نمادهای شاخص‌ساز از خود نشان نمی‌دهند.ضعف نقدینگی در بازار، انتظار برای روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و روشن شدن سیاست‌های دولت جدید درخصوص روابط با ایران، در پیش‌ بودن گزارش‌ های ۹ ماهه شرکت‌ ها، حواشی ایجاد شده برای برخی صنایع خصوصا فولادسازان و… از جمله عواملی هستند که بازار برای تعیین ادامه مسیر نیم نگاهی به آنها دارد.از طرف دیگر خروج نقدینگی از بازار و افت نسبی ارزش معاملات نسبت به روزهای اوج بازار باعث شده تا صفوف خرید خصوصا در نمادهای بزرگ بسیار شکننده باشد و هر تقاضایی در همان بدو کار سرکوب شود.

 

دو عامل که بورس را قرمز کرد

 

در حال حاضر، دو عامل شرایط موجود بازار سرمایه را رقم زده است که اولین عامل ریسک‌ های سیاسی است که چندین سال است فراز و فرود این نوع ریسک‌ ها را در بازار تجربه می‌کنیم و اثرات آن‌ ها در بلند مدت خنثی می‌شود و شرایط پیش آمده به گونه‌ ای شده است که بحث از درگیری و جنگ در بازار افتاده است و واکنش بازار به این مسائل طبیعی است.

 

از اوایل ماه جاری هرچند وقوع درگیری‌ های نظامی کشور ما با دیگر کشورها بعید به نظر می‌رسد، مشاهده می‌شود که اثرات منفی در بازار گذاشته شده است و هنوز هم این تأثیرها منفی نشده‌اند.این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بحث دلایل اثر گذار روی بازار سرمایه افزود: دلیل دوم روند منفی بازار سرمایه در این روز ها، بحث شیوه‌ نامه قیمت‌ گذاری محصولات فولادی است و البته، این بحث در قالب کلی می‌گنجد و بر اساس این قابل کلی، دخالت در قیمت‌ گذاری شرکت‌ های بورسی توسط دولت است و این اتفاق نباید بیفتد و دولت زورگویی نکند و باید به شرکت‌ها اجازه دهد که روش متعارف قیمت‌ گذاری در بازار اتفاق بیفتد.احمد زاده اصل گفت: با این وجود دیده می‌شود که دولت با قاطعیت این دخالت را انجام می‌دهد و سازمان بورس و عوامل آن را جدی نمی‌دانند و این مسئله خلأ مهمی است که باعث ایجاد رانت و فساد در بازار می‌شود.

 

انتهای پیام.


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.