با کدخدا بساز،ده را بچاپ/بوی حلوای بورس در آمد/ریزش 24000 واحدی شاخص کل

پرتفوی های خندان و گریان بازار امروز،بورس دوباره به قله تاریخی بازمی گردد؟تحلیل‌ های تکنیکال و بنیادی چه می‌گویند؟
کد خبر : 108190
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 دی 1399 - 14:53
با کدخدا بساز،ده را بچاپ/بوی حلوای بورس در آمد/ریزش 24000 واحدی شاخص کل

به گزارش نبض بازار ،امروز سه شنبه 16 دی ماه 1399 بازار بورس اوراق بهادار تهران، روز سراسر قرمز پوشی را پیش رو داشت،به طوری که در مرحله پیش گشایش خروج سنگین پول حقیقی،عرضه های سنگین نماد های شاخص ساز و روند نزولی شاخص کل را از همان دقایق ابتدایی بازار شاهد بودیم.

 

 

امروز بازار بورس در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل در نهایت با ریزش سنگین 24 هزار و 272 واحدی (1.77- درصد) ،درارتفاع  1 میلیون و 350 هزار و 211 واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با کاهش 108 واحدی (0.56- درصد) نسبت به روز گذشته در ارتفاع 19 هزار و 426 واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با افزایش 2 هزار و 891 واحدی (0.63درصد) به ارتفاع 465  هزار و 373 واحد قرار گرفت.

 

 

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

 

در پایان روز کاری امروز 7 نماد فملی،فولاد،شستا،فارس،کگل،تاپیکو و همچنین وبملت به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص بورس را ایفا نمودند.

 

 

نماد های تاثر گذار در فرابورس

 

 

در پایان روز کاری امروز 7 نماد کگهر،زاگرس،صبا،شگویا،دی،هرمز و وسپهر به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص فرا بورس را ایفا نمودند.

 

 

بازار امروز 16 دی در قاب نگاه

 

معاملات امروز بورس تهران در شرایطی آغاز شد که شاخص کل روند منفی را طی نمود و شاخص هم‌ وزن صعودی بود. به نظر میرسید بازگشایی بانک‌ ها و عرضه‌ های سنگین پایان وقت دیروز فعلا اقبال به سهام بزرگ‌تر را به خواب برده باشد.شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات ۱.۳درصد افت داشت اما شاخص هم‌وزن ۰.۵درصد صعود کرد.

 

در ساعت ۱۰ و ۴۵دقیقه شاخص کل بورس پس از افت ۱۷هزار و ۶۸۰واحدی (۱.۳درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۳۵۶هزار واحد قرار گرفت اما شاخص کل هم‌وزن با افزایش ۰.۵درصدی مواجه شد.آخرین قیمت ۲۷۳نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ ها افزایش یافته و ۱۳۱نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.حقیقی‌ها تا ساعت مورد اشاره رقمی در حدود ۳۱۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به حدود هشت هزار و ۳۰۰میلیارد تومان رسید.

بیشتر بخوانید:   شرکتهای برتر بورسی و درخشش بانک ملت

 

هرچند همچنان نماد های خودرویی و بانکی بیشترین ارزش معاملات را میان صنایع مختلف به خود اختصاص داده بودند،اما تعداد نماد های مثبت این دو گروه انگشت ‌شمار بود. در آن سو گروه‌ های کوچک‌ تر و شاید سبد های فراری از نماد های بزرگ رنگ سبز به خود دیده بودند.در حالی حدود ۶۰ درصد نماد ها روند مثبتی را طی میکردند که شاخص کل با کاهش بیش از یازده هزار واحدی (۰.۸ درصد) مواجه شد. این در حالی است که شاخص کل هم‌ وزن با اثر گذاری یکسان نماد ها رشد ۰.۴۵ درصدی را تجربه کرد.

 

تحلیل گران تکنیکال چه می گویند؟

 

در کنار این ورود و خروج پول حقیقی از بورس، باید نظر تحلی لگران تکنیکال را قرار داد. این تحلی لگران معتقدند شاخص در محدوده 1.320.000 واحدی حمایتی جدی دارد. اما نوسان شاخص کل بین اعداد یک میلیون و چهار صد هزار واحد تا حمایت طی هفته های گذشته برخی را متقاعد کرده است که زیاد نباید به تحلیل تکنیکال دل خوش کرد.

 

 

به عبارت دیگر، به دلیل اینکه بازار سرمایه طی هفته های گذشته بیشتر درگیر حواشی بوده است، نمی توان از تحلیل تکنیکال زیاد انتظار پیش بینی درست روند ها را داشت. بازار در شرایط کنونی متوجه اخبار و شایعات است و نمی توان به روند های آن حتی برای یک روز هم امید داشت.به بیانی دیگر، افق بلند مدت در شرایط فعلی بازار مفهومی گم شده است و کارشناسان بازار سرمایه کمتر به آن می پردازند. این موضوع را می توان در معاملات سرمایه گذاران در هفته های اخیر به وضوح مشاهده کرد. چرخش پول از نمادهای بزرگ به سمت نمادهای کوچک و مثبت شدن شاخص هموزن در عین منفی بودن شاخص کل را می توان به این دلیل توجیه کرد.

بیشتر بخوانید:   طرفداران 7 درصدی دامنه نوسان بورس

 

 

 

اما در همین بین برگشت بازار از نماد های کوچکتر نیز به دلیل عدم وجود دید بلند مدت در میان سهام داران قابل مشاهده است. به عبارت دیگر ماهیت فعلی بازار نوسان و چرخش پول است و در چنین شرایطی کارشناسان حرکت به سمت تک سهم ها را در شرایط فعلی جدی تر از گروه ها پیش بینی می کنند.

 

اصلاح سهام شاخص ساز بعد از رشدی پرشتاب

 

بازار هفته گذشته به دلیل برخورد با سطوح مقاومتی اقدام به اصلاح کرد، که بر اساس پیش‌ بینی‌ های صورت گرفته ممکن است این روند برای مدتی کوتاه در بازار ادامه‌ دار باشد.

 

در دو هفته گذشته شاهد بودیم که با توجه به پیروی سهام بزرگ و بنیادی بازار از تحلیل تکنیکالی و چشم‌ انداز تورم اقتصادی، احتمال وجود رکود در کشور در میان‌ مدت،  تورم و از طرف دیگر به دلیل ایجاد انضباط اقتصاد نسبی که در دولت به وجود آمده حرکت پرشتابی را تجربه نکردند و نقدینگی‌ های جدید وارد شده به بازار به دلیل عدم رشد سهام بنیادی وارد سهام کوچک شدند.

 

سهام بزرگ بازار بعد از رشد غافل گیر کننده‌ ای که تجربه کردند وارد مدار اصلاحی شدیدی شدند و بعد از این اصلاح به قیمت‌ هایی رسیدند که با شرایط حاضر در اقتصاد کشور دارای همخوانی هستند، به همین دلیل در وضعیت فعلی نمی‌توان در انتظار روند پرشتابی از سهام شرکت‌ های بزرگ در بازار بود.

 

پیش‌ بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

 

به نظر می‌رسد در بازار هفته آینده روند فرسایشی و نوسانی ادامه‌ دار باشد و براساس پیش‌بینی‌ های صورت گرفته به نظر می‌رسد که حرکت پرشتابی را در معاملات بازار شاهد نخواهیم بود.به مرور زمان راه سهام براساس پارامتر های بنیادی شرکت‌ ها از یکدیگر جدا می‌شود و اقبال بازار بیشتر به سمت سهام شرکت‌ های بزرگ که از چشم ‌انداز خوبی در اقتصاد کشور برخوردارند، خواهد رفت.

بیشتر بخوانید:   قیمت خودروهای ایران خودرو امروز چهارشنبه 9 مهر 99

 

در بازار جهانی همچنان کامودیتی‌ ها در حال تبعیت از روند معقولی هستند و انتظار روند فرسایشی در شاخص دلار وجود ندارد، همین امر می‌تواند کمک‌ کننده به رشد مضاعف کامودیتی‌ ها در بازار باشد.

 

از طرفی برخی از کارشناسان اعتقاد دارند بورس به دلیل اخبار مربوط به افزایش تنش‌ ها در منطقه در جریان معاملات این هفته کمی دست به عصا حرکت خواهد کرد اما با شروع معاملات هفته بعد احتمالا بورس بهبود پیدا خواهد کرد.

 

 

وضعیت نماد های پالایشی

 

نوسان و افت شدید قیمت نماد پالایشی یکم طی ماه های گذشته، بسیاری از سهامداران را با درد سرهای فراوانی مواجه ساخته است. سهامدارانی و سرمایه‌ گذاران خردی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت برای خرید این سهام وارد بازار سرمایه شده و بخش عمده‌ ای از سرمایه‌ های خود را در این مسیر هزینه کرده اند، هفته‌ ها است که با افت قیمت این نماد مواجه هستند و انتظار شان از دولت این است که با بکار بستن تدابیری، زمینه را برای جبران ضرر و زیان آنها فراهم کند.

 

بر اساس برآورد های صورت گرفته، سهام دارانی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت اقدام به خرید نماد پالایشی یکم کردند، اکنون با افت حدود ۲۵ درصد ارزش سهام خود مواجه شده اند. اگرچه باید توجه داشت که این فراز و فرود ها، طبیعت بازار سرمایه است، اما به هر حال هیجانات تزریق شده و تبلیغات گسترده‌ ای که دولت برای فروش این یونیت‌ های سرمایه‌ گذاری صورت داد، بسیاری از مردم را ترغیب به خرید سهام و ورود به سرمایه‌ گذاری در این بخش کرد.

 

 

انتهای پیام.


خبر اقتصادی خبر
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.